Ana Sayfa
Ortaklık Programı Hakkımızda
Tavsiyeler & Haberler
Yönlendirme
Reklam
 
Uzmana Sorun

Konut kredisinde hayat sigortası

Yayın Tarihi
06.01.2011

2006 yılında mortgaye dışında konut kredisi kullandım.Hayat sigortası yaptırmadım.2009 yılı sonunda aynı bankadan yapılandırdım ve hayat sigortası istemediğimi bildirdim. 2010 yılı sonunda hayat sigortamın yenilenmesi gerektiği bildirildi. yaptırmak istemediğimi bildirdim. fakat hesabımda para olduğunda sigortaya aktarılıyor.ne yapmam gerektiğini bildirmenizi rica ederim. ayrıca benim hayat sigortam 225 TL görünüyor ama başka arkadaş yeni kredi çekti. o na 94 TL çıkarmışlar arkadaşla ikimizde aynı meslekte çalışıyoruz.Facebook Hesabınla Yorumla
Yorumlar ve Cevaplar
Yayınlayan   Gökhan
Puanlama: Toplam Puanlama Sayısı: 1
Yayın Tarihi   06.01.2011
Merhaba,

Bankaya hayat sigortasını istemediğinizi yazılı olarak belirtiyseniz, direkt olarak tüketici koruma heyetine başvurarak sorunu çözebilirsiniz. Eğer şuana kadar bankaya yazılı olarak hayat sigortası yaptırmak istemediğinizi belirtmediyseniz. Bankanıza iadeli taahhütlü bir mektup göndererek söz konusu hayat sigortasının masraflarının sizin rızanız dışında yaptırıldığını ve sizin rızanız olamdan banka tarafından tahsil edilen bedellerin geri ödenmesini istediğiniz belirtiniz. Herhangi bir sonuç alamazsanız, tüketici koruma heyetine başvurunuz ve başvuru dilekçenizde banakaya yazılı olarak başvurduğunuzu ve sonuç alamadığınızı yazmayı unutmayınız.

Saygılar,
Gökhan Göğebakan
Yayınlayan   SATILMIŞ ESER
Puanlama: Toplam Puanlama Sayısı: 0
Yayın Tarihi   20.01.2011
Selam,

Ben vakıfbanktan 27.09.2010 yılında konut kredisi kullandım banka bana zorunlu olan ve olmayan sigortalar ile ilgili hiç bir bilgi vermeden hayat ve konut sigortası yapmış.sonradan dask dışındaki sigortaların zorunlu olmadığını öğrendim.şimdi bankadan kesilen vebundan sonra kesilecek olan sigortalar için itiraz dilekçesi yazacağım ancak mevzuata hakim olmadığım için kanun ve yasa olarak neleri yazacağımı bilmiyorum.dilekçede hangi kanun maddelerini yazmam gerektiği ile ilgili bilgi verirseniz sevinirim.teşekkür ederim.
Yayınlayan   Gökhan
Puanlama: Toplam Puanlama Sayısı: 0
Yayın Tarihi   20.01.2011
Merhaba,

Bankaya yapacağınız itirazda herhangi bir mevzuatı hatırlatmanıza gerek yoktur. Ancak genede belirtmek isterseniz;

4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’un 5. Maddesinde  “Aksine bir teamül, ticari örf veya adet yoksa, satıcı bir mal veya hizmetin satışını o mal veya hizmetin kendisi tarafından belirlenen miktar, sayı veya ebat gibi koşullara ya da başka bir mal veya hizmetin satın alınmasına bağlı kılamaz.”  ifadesi yer almaktadır.

Ayrıca aynı kanunun 10. Maddesinde yer alan Konut Finansmanı sözleşmeleri ile ilgili ifadelerde de hayat sigortası zorunluluğuna dair herhangi bir ibare bulunmamaktadır. Yani yapılan hayat sigortasının hukuki bir dayanağı olmadığı gibi kredinin satışı, hayat sigortası yaptırmaya bağlı kılınması yasaya aykırıdır.Saygılar,
Gökhan Göğebakan

İlgili Kategoriler
Bakınız
USD/TL:4.0668 / 4.0742 EUR/TL:4.9503 / 4.9592   EUR/USD:1.2172 / 1.2172   GBP/USD:1.3937 / 1.3937
Bize ulaşın Finzoom SSS Reklam Çözüm Ortaklarımız Finansal Terimler Sözlüğü Site Haritası Gizlilik Politikamız
FINZOOM © 2010 - Tüm Hakları SaklıdırBulgaria Romania Invest in Bulgaria