Ana Sayfa
Ortaklık Programı Hakkımızda
Tavsiyeler & Haberler
Yönlendirme
Reklam
 
Uzmana Sorun

Konut kredisinde ara ödeme

Yayın Tarihi
05.10.2010

Merhabalar,

 Ben türkiye finans katılım bankasından 0,78 faizle 48 ay, 75 bin tl kredi aldım. 11 ay 1890 tl ödeme yaptıktan sonra 60 bin tl ana para ve 10 bin tl faiz olmak üzere toplam 70 bin tl borcum kaldı. şimdi 30 bin tl ödeyip taksitlerimi geri kalan 37 ay için azaltmak istiyorum. ancak bu banka bana ödemeyi 70 bin üzerinden alıp 40 bin tl^yi yeniden yapılandırarak alacağı bir plan çıkardı. yani ben 30 bin lira ödeyip borcumu 40 bin tl üzerinden tekrar 0,78 ile 37 ay içinde 45 bin tl ödeyecekmişim gibi. tüm çabalarıma rağmen bizim uygulamamız budur cevabı alıyorum. bu tip bir durumda tüketici mahkemelerinde kullanabileceğimiz bir hak varmıdır. bilgi verirseniz sevinirim. tşk.Facebook Hesabınla Yorumla
Yorumlar ve Cevaplar
Yayınlayan   Gökhan
Puanlama: Toplam Puanlama Sayısı: 1
Yayın Tarihi   05.10.2010
Merhaba,

Hakkınızı sonuna kadar aramalısınız, zira size çıkarılan yeni ödeme planı hatalı gözüküyor. Konu ile ilgili elbette mevzuat bulunmaktadır.

Mortgage mevzuatı;


Konut Finansmanı Sisteminde Erken Ödeme İndirimi ve Yıllık Maliyet Oranı Hesaplama Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelikİkinci Bölüm
Erken Ödeme ve Yıllık Maliyet Oranı


Erken Ödeme

             MADDE 5 – (1) Tüketici, konut finansmanı kuruluşuna borçlandığı toplam miktarı önceden ödeyebileceği gibi aynı zamanda vadesi gelmemiş bir ya da birden çok taksit ödemesinde de bulunabilir. Her iki durumda da konut finansmanı kuruluşu, vadesinden önce ödenen taksitler için gerekli faiz indirimini yapmakla yükümlüdür. Bu halde konut finansmanı kuruluşu tüketiciden değişken ve sabit ve değişken faizin bir arada bulunduğu konut finansmanı sözleşmelerinde her hangi bir isim altında ek bir ödemede bulunmasını isteyemez.

             (2) Sabit faizli konut finansmanı sözleşmelerinde ise, sözleşmede yer verilmek suretiyle, bir ya da birden fazla ödemenin vadesinden önce yapılması durumunda erken ödeme ücreti talep edilebilir. Erken ödeme ücreti, gerekli faiz indirimi yapılarak hesaplanan ve tüketici tarafından konut finansmanı kuruluşuna erken ödenen tutarın yüzde ikisini geçemez.

             Bir veya birden fazla taksidin vadesinden önce ödenmesi

             MADDE 6 – (1) Vadeden önce ödenecek bir veya birden fazla taksit söz konusu olduğunda, erken ödenen taksit tutarı içinde yer alan anapara tutarı üzerinden sabit faizli konut finansmanı sözleşmelerinde akdi faiz oranı ile, değişken faizli konut finansmanı sözleşmelerinde cari faiz oranı ile, sabit ve değişken faizin birlikte uygulandığı konut finansmanı sözleşmelerinde ise erken ödemenin yapıldığı tarihte geçerli olan faiz oranı ile erken ödenen gün sayısı dikkate alınarak bulunacak faiz, faiz üzerinden hesaplanacak kamusal yükümlülükler toplamı ve komisyon tutarı kadar indirim yapılır. Bu halde faiz indirimi Ek 1’ de verilen formül doğrultusunda yapılır.Kısaca erken ödemek istediğiniz miktar anaparadan düşülür ve kalan ana para mevcut faiz oranı ile hesaplanarak yeni bir ödeme planı çıkarılır. Bu arada bu erken ödeme/ara ödeme için bankanın maksimum 2% erken ödeme cezası talep etme hakkı bulunmaktadır.

Saygılar,
Gökhan Göğebakan
Yayınlayan   gürsoy sabitoğulları
Puanlama: Toplam Puanlama Sayısı: 1
Yayın Tarihi   05.10.2010
Gökhan bey, Tekrar merhaba, Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Son bir sorum olacak. bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim? Bu konuda tüketici il hakem heyeti mi yoksa mahkemeler mi hak arama yeridir. Saygılarımla.
Yayınlayan   Gökhan
Puanlama: Toplam Puanlama Sayısı: 0
Yayın Tarihi   05.10.2010
Merhaba Tekrar,

Tüketiciler, şikayetini öncelikle Valiliklerde bulunan Tüketici Hakem Heyetine ve ardından gerekirse Tüketici Mahkemelerine başvurarak gerçekleştirir. Ancak sizin durumunuzda ortada somut olarak herhangi bir kusur bulunmuyor ve bu durumu herhangi bir şekilde şikayet etmeniz ve ispatlamanız mümkün gözükmüyor. Genede heyetle görüşmeniz ve fikir almanız yararınıza olacaktır.

Benim size tavsiyem,

Öncelikle başka bir banka ile refinansman konusunda görüşün, muhtemel bir refinansman esnasında size teklif edilecek faiz oranını, çıkacak masrafları öğrenin ve mümkünse bir ödeme planı talep edin.

Sonrasında bankanızın merkez şubesiyle son bir kez daha görüşün ve edindiğiniz bilgileri (Mortgage mevzuatı) bankanıza sunun ve şube bilirkişisinin (bireysel müşteri temsilcisi) size çıkarmış olduğu ödeme planının mevzuata uymadığını belirtin ve yeni bir ödeme planı çıkarılmasını talep edin. Görüşmeniz esnasında başka bir bankayla refinansman hakkında görüştüğünüzü ima etmeniz yararınıza oalcaktır. Zira hiçbir banka düzenli ödemelerini yapan bir müşterisini kaybetmek istemez.

Bankanızın konu ile ilgili tavrı değişmezse;

1- Kredinizi başka bir bankaya taşıyabilirsiniz,

2- Ara ödemeyi bankanın istediği şekilde yapıp, sonrasında tüketici mahkemelerine başvurarak ara ödemedeki hesaplamaların banka tarafından kusurlu yapıldığını belirterek, hesaplamanın tekrar yapılması hususunda dava açabilirsiniz (Ara ödemeyi yapmadan tüketici hakem heyetiyle görüşün).

Bankanızın sorunu uzatmadan çözeceğini umuyorum. Konu ile ilgili bankanızla görüştükten sonra, bankanızın cevabı hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

Saygılar,
Gökhan Göğebakan
 


İlgili Kategoriler
Bakınız
İlgili diğer makaleler
USD/TL:4.0758 / 4.0832 EUR/TL:4.972 / 4.9809   EUR/USD:1.2199 / 1.2199   GBP/USD:1.3949 / 1.3949
Bize ulaşın Finzoom SSS Reklam Çözüm Ortaklarımız Finansal Terimler Sözlüğü Site Haritası Gizlilik Politikamız
FINZOOM © 2010 - Tüm Hakları SaklıdırBulgaria Romania Invest in Bulgaria