Ana Sayfa
Ortaklık Programı Hakkımızda
Tavsiyeler & Haberler
Yönlendirme
Reklam
 
Uzmana Sorun

Kara Listeden Nasıl Kurtulunur?

Yayın Tarihi
01.10.2007


Sayın Yetkili, 2003 yılı içerisinde eşimin kredi kartı nedeniyle galiba kara listeye girmişim. Bu nedenle kredi alamıyorum. Bu daha ne kadar devam eder tahmini olarak bir cevap verebilir misiniz? Bu listeden çıkmak için yapabileceğim bir şey var mı? Saygılarımla. Özgür
Facebook Hesabınla Yorumla
Yorumlar ve Cevaplar
Yayınlayan   Finzoom
Puanlama: Toplam Puanlama Sayısı: 11
Yayın Tarihi   04.10.2007

Özgür Hanım öncelikle sorunuzu en kısa zamanda çözmenizi diliyoruz.

Kara listenin saklanma süresi çoğu banka için 10 yıldır. Ve tüm bankaların bu listeleri merkez bankası kayıtlarında da saklanır. Merkez bankasındaki saklanma süresi ise 5 yıldır. Bu 5 yıl sonunda eğer hakkınızdaki kanuni takip sonuçlanmış ve kapanmış ise merkez bankası kayıtlarındaki listeden isminiz silinir.

Tüm bankalar kredi, kredi kartı başvurularında bu listelerden de faydalanmaktadır. Bu durumda listeden isminiz silinmiş olsa dahi banka talebe olumsuz cevap verebilmektedir.

İsminizin kara listeye girme sebebini ve hangi bankanın hangi şubesinden yapıldığını az çok biliyorsanız,ilgili şubeye başvurarak durumunuzu daha net öğrenebilirsiniz.Veya merkez bankası risk merkezi müdürlüğüne kaydın hangi kanaldan yapıldığı,ve durumun devam edip etmediğini ve uygun olduğu durumda listedeki isminizin 5 yılı doldurmadan silinmesini de dilekçeyle talep edebilirsiniz.

 İyi Günler

Yayınlayan   ismail özdemir
Puanlama: Toplam Puanlama Sayısı: 4
Yayın Tarihi   18.02.2011
Merhaba,

Ben balıkesir susurlukta ikamet ediyorum 2008den iki bankanın kredi katrlarından icraya düştüm ama hepsini ödedim ve bir yıldır esnaf olarak çalışıyorum ve hiç bir bankadan kredi alamıyorum ne yapmam gerekiyor ve nekar sürer bu süreç
Yayınlayan   Gökhan
Puanlama: Toplam Puanlama Sayısı: 3
Yayın Tarihi   18.02.2011
Merhaba,

Malesef KKB kayıtlarında icraya düştüğünüz bilgisi en son borcunuzu ödediğiniz tarihten itibaren 5 yıl boyunca saklanır. Bu süreç içerisinde bankalar size kredi kullandırmaya yanaşmayacaklardır.

Saygılar,
Gökhan Göğebakan.

USD/TL:4.0332 / 4.0405 EUR/TL:4.967 / 4.976   EUR/USD:1.2315 / 1.2315   GBP/USD:1.406 / 1.406
Bize ulaşın Finzoom SSS Reklam Çözüm Ortaklarımız Finansal Terimler Sözlüğü Site Haritası Gizlilik Politikamız
FINZOOM © 2010 - Tüm Hakları SaklıdırBulgaria Romania Invest in Bulgaria