Ana Sayfa
Ortaklık Programı Hakkımızda
Tavsiyeler & Haberler
Yönlendirme
Reklam
 
Haberler

Verginin yüzde 22'si İstanbul'dan

Yayın Tarihi
08.11.2017


İstanbul Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanı Bülent Sarıgül, "Türkiye`de toplanan vergilerin yüzde 22 civarında bir rakamını Büyük Mükellefler Vergi Dairesi`nin mükellefi olan 800 mükelleften alıyoruz." dedi.

İstanbul Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanı Bülent Sarıgül, Galatasaray Üniversitesi'nde düzenlenen Vergi Suçları Paneli'nin açılış konuşmasını yaparak kurumunun faaliyet ve vergi suçlarına  ilişkin bilgiler verdi.

Büyük Mükellefler Vergi Dairesi'nin 2007'nin başında ihtiyaç üzerine  faaliyete geçtiğini hatırlatan Sarıgül, "Dairemiz 500 mükellefle faaliyete  geçmişti, daha sonra 350 mükellefin de gelmesiyle şu anda 800 civarında mükellef  sayımız var. Türkiye'de toplanan vergilerin de yüzde 22 civarında bir rakamını  Büyük Mükellefler Vergi Dairesi'nin mükellefi olan 800 mükelleften alıyoruz.  Vergi daireleri tarafından toplanan vergilerle kıyasladığımızda da bu yüzde 25'in  üzerine çıkabiliyor." bilgilerini verdi.

Dairenin kurulduğu dönemde 40'a yakın denetim elemanı bulunduğunu  anımsatan Sarıgül, sistemin değişmesiyle ve Vergi Denetim Kurulu'nun (VDK)  kurulmasıyla Türkiye'de hiçbir vergi dairesi başkanlığında vergi müfettişinin  kalmadığını söyledi.

Sarıgül, kurumların vergi denetim taleplerini VDK'dan talep ettiğini  söyledi.

"6183 SAYILI KANUNDA DA BİRKAÇ MADDEMİZ MESELA CEZAYLA ALAKALI"


Vergi suçlarının cezalardan bağımsız düşünülemeyeceğini aktaran  Sarıgül, vergi suçlarının Vergi Usül Kanunu'nyla düzenlendiğini kaydetti. Sarıgül  şöyle konuştu:

"Başka kanunlarda da vergi suçlarına yönelik maddeler bulunabilir ama  esas itibarıyla Vergi Usül Kanunu bunları düzenlemiştir. 6183 sayılı kanunda da  birkaç maddemiz mesela cezayla alakalıdır. Ödeme dönemi süresinde ödenmez ise,  örneğin mal bildiriminde bulunmazsanız 10 gün hapisle tazyik olunabiliyorsunuz.  Bu suç mudur, kabahat midir veya yaptırım mıdır o ayrıca bir tartışma konusu ama  hürriyeti bağlayıcı bir cezaya yol açan bir davranış. 

Vergi Usül Kanunu'ndaki suç ve cezalara baktığımızda vergi ziyaı  doğuran fiiller, usülsüzlük cezaları var ama suç deyince en önemlisi bizim 359  dediğimiz, Vergi Usül Kanunu madde 359 dediğimiz Kaçakçılık Suçları hep ön  plandadır. Uygulamada da hep bunlarla uğraşırız. Vergi ziyaı fiilinin yaptırımı  sonuçta parasaldır, farklı ceza miktarları vardır, uzlaşması, yargısı bellidir.  Ancak hürriyeti bağlayıcı cezalar bağlamında 359 ve müteakip maddelerimiz  vardır."

Sarıgül, vergi kaçakçılığı suçlarının yanında vergi mahremiyetini  ihlal suçunun da bulunduğunu belirterek, "Bunları ihlal edenlere de hapis cezası  verilebiliyor. Mükellefin özel işlerini yapan memurlara verilecek cezalar bir  başka suç. Hürriyeti bağlayıcı fiillerden yine." ifadelerini kullandı.

Dairenin en yoğun faaliyet gösterdiği konu başlığını anlatan Sarıgül,  şöyle konuştu:


"Kaçakçılık suçları ve cezaları bizim pratikte en fazla uğraştığımız  şeyler. Bunlar tutulması ve saklanması gereken defter ve belgelerle alakalıdır.  Bunlar muhasebe hilesi yapmak, defter ve belgeleri tahrif etmek, istendiğinde  varlığı belli olan defter ve belgeleri gizlemek ve sahte belge,muhteviyat  itibarıyla yanıltıcı belge kullanmak... Bunlar 359'un birinci bölümünde sayılan  suç tipleri... Bunlara hapis cezası öngörülmüş."

(AA)Facebook Hesabınla Yorumla
Yorumlar ve Cevaplar

İlgili Kategoriler
Labels
 gündem ,  Vergi
Bakınız
USD/TL:5.3611 / 5.3708 EUR/TL:6.0997 / 6.1107   EUR/USD:1.1378 / 1.1378   GBP/USD:1.2655 / 1.2655
Bize ulaşın Finzoom SSS Reklam Çözüm Ortaklarımız Finansal Terimler Sözlüğü Site Haritası Gizlilik Politikamız
FINZOOM © 2010 - Tüm Hakları SaklıdırBulgaria Romania Invest in Bulgaria