Ana Sayfa
Ortaklık Programı Hakkımızda
Tavsiyeler & Haberler
Yönlendirme
Reklam
 
Haberler

Temassız ödemede yeni dönem başlıyor

Yayın Tarihi
07.03.2017


Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko, "2016 yılında Avrupa`nın ilk temassız kartı Türkiye’de kullanıldı. Bugün temassız ödemelerde yeni bir dönem başlıyor" dedi.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Soner  Canko, "2016 yılında Avrupa'nın ilk temassız kartı Türkiye’de kullanıldı. Bugün  temassız ödemelerde yeni bir dönem başlıyor." dedi.

Canko, bankaların ortak platformu ve ödeme sistemleri alanında  Türkiye’nin inovasyon merkezi olan BKM’nin Türkiye’de hızla yayılan temassız  ödeme alışkanlığına dair gelişmeleri ve son bir yılda yapılan temassız ödeme  bilgilerini düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı.

30 yıl evvel kartlı ödemede işlem süresinin 15 dakika sürdüğünü  anımsatan Canko, şimdi temassız ödemelerde bu sürenin 1 saniyeye kadar indiğini  söyledi.

Canko, geçen yıl Türkiye’de 4,2 milyar adet kartlı ödeme işlemi  yapıldığını, bunun yüzde 63’ünün mikro işlmelerden oluştuğunu ve 45 milyon  temassız işlem gerçekleştirildiğini aktardı.

2016 yılında Avrupa'nın ilk temassız kartının Türkiye’de kullanılmaya  başlandığını hatırlatan Canko, bugün temassız ödemelerde yeni bir dönemin  başladığını dile getirdi.

"Temassız ödemeler asıl şimdi başlıyor" diyen Canko, "temassız  kartlarda dolandırıcılık işlemi çok fazla” şeklindeki yorumların tam bir şehir  efsanesi ve bunun olma ihtimalinin sıfıra yakın olduğunu vurguladı.

"İstanbul'da toplu taşımada temassız kartla ödeme yapılabilmesi ne  zaman gerçekleşecek?" sorusu üzerine Canko, "Biz buna hazırız. Bunun kararını  yerel idare verecek. İstanbul ve diğer şehirlerde bu uygulamayı yapacak  altyapıya, bilgi ve birikime sahibiz." şeklinde cevap verdi.

"Temassız ödemelerde 50 TL'nin altında bazen şifre istiyor neden?"  sorusuna, Canko, "Bu bir oto kontrol aslında. Örneğin peşpeşe 9 TL'lik üç adet  kahve ödemesi yaptınız, dördüncü 9 TL'lik kahve ödemesinde şifre ister. Bu olası  kötü niyetli kullanımları engellemek için bir kontroldür. Aksi takdirde kötü  niyetli birisi 49 TL'lik 49 ödeme yapsaydı ve hiç şifre sormasaydı yaklaşık 2 bin  500 TL'lik zarar verebilirdi." ifadelerini kullandı.

'BİR YILDA AKTİF TEMASSIZ TERMİNAL SAYISI YÜZDE 137 ARTTI'


BKM Ödeme Platformları Genel Müdür Yardımcısı Celal Cündoğlu ise   geçen yıl yapılan 4,2 milyar kartlı ödemenin 2,65 milyar adedinin 50 TL ve  altındaki ödemeleri ifade eden mikro ödemeler olduğunu belirtti.

Temassız ödeme yönteminin hijyenik olmama, bozuk para taşıma,  yırtılma, kaybolma ya da çalınma gibi, nakit paranın getirdiği riskleri  taşımadığına dikkati çeken Cündoğlu, ayrıca temassız özellikli kartların bu  yönleriyle özellikle mikro ödemeler tarafında tercih edildiğini dile getirdi.

Cündoğlu, temassız kartlarla yapılan ödemelerin, nakit ödemeye kıyasla  7 saniyelik avantaj sağladığını ifade etti.

Nakitle yapılan ödemelerin ortalama 16 saniye, temassız kartlarla  yapılan ödemelerin ise 9 saniye sürdüğüne işaret eden Cündoğlu, şöyle devam etti:

"Zamana karşı yarıştığımız günümüzde temassız ödemelerin, hem kart  kullanıcılarına hem de iş yerlerine zaman kazandırıyor. Türkiye'de aralık ayında  kredi kartıyla gerçekleşen ortalama 3,9 milyon adet temassız işlemle nakit  ödemeye göre 317 gün (10,6 ay) kazanıldı. Temassız ödemenin yaygın olduğu  İngiltere’de ise bu rakam Türkiye’nin 10 katı olduğu görülüyor."

Cündoğlu, 2017 itibarıyla 18,5 milyon temassız kredi kartı ve 608 bin  adet temassız ödeme kabul eden cihaz ile sektör olarak yeniliğin tanınması,  altyapının oluşması ve denenmesi süreçlerinde çok büyük adımlar atıldığını  anlattı.

Bir yılda aktif temassız terminal sayısının yüzde 137, aktif temassız  kredi kartı sayısının yüzde 86, aylık temassız kredi kartı işlem adetlerinin ise  yüzde 77 arttığına işaret eden Cündoğlu, "Ödeme sistemlerinde lider olan  Türkiye’de kartlı ödemelerin yüzde 1,5’i temassız olarak gerçekleşti. Hedefimiz   bu oranı 2020 yılında yüzde 10’lara çıkarmak." dedi.

Cündoğlu, temassız ödemenin en çok market, gıda ve hizmet  sektörlerinde kullanıldığını, temassızın üniversite kampüsleri, eczane, sağlık ve  kozmetik ürünleri, benzin ve akaryakıt istasyonları, otomatlar ve otopark  ödemelerinde de yoğun olarak tercih edildiğini aktardı.

(Uzmanpara)Facebook Hesabınla Yorumla
Yorumlar ve Cevaplar

İlgili Kategoriler
Labels
Bakınız
USD/TL:5.5498 / 5.5598 EUR/TL:6.39 / 6.4015   EUR/USD:1.1514 / 1.1514   GBP/USD:1.3113 / 1.3113
Bize ulaşın Finzoom SSS Reklam Çözüm Ortaklarımız Finansal Terimler Sözlüğü Site Haritası Gizlilik Politikamız
FINZOOM © 2010 - Tüm Hakları SaklıdırBulgaria Romania Invest in Bulgaria