Ana Sayfa
Ortaklık Programı Hakkımızda
Tavsiyeler & Haberler
Yönlendirme
Reklam
 
Haberler

Son Mortgage Taksidini Kuruşlarla Ödeyen Adam

Yayın Tarihi
16.07.2012Thomas Daigle, Amerika’da yaşayan, 60 yaşında bir optisyen. 35. evlilik yıl dönümünde, son mortgage ödemesini yapmak üzere bankasına gitti. Fakat elinde bir çek defteri yerine, yanında çelik kutular vardı ve bu çelik kutular içinde tam 62.000 adet madeni para vardı. Kutuların ağırlığı ise 180 kilodan daha fazlaydı.

Son taksidi bozuk paralarla ödemek, ailenin evinde 30 yılı aşkın süredir bir şaka olarak devam ediyordu. Fakat bu kararlı adam yıllardır bozuk paralarını evinin bodrumunda sayıyor, kategorize ediyor ve biriktiriyordu. Banka yetkilileri tüm bu olan biteni öğrendiğinde biraz şaşırmış ama yine de mutlu olmuştu. Tabi ki tüm paralar doğru sayılmalıydı.

Thomas Diagle ile yapılan röportaj ile yazımıza devam ediyoruz.

-Neden son mortgage ödemenizi bozuk paralarla yaptınız?

-Bu eşime verdiğim bir sözdü. Mortgage anlaşmamızı imzaladıktan sonra evimize dönerken yerde bir madeni para buldum ve eşime “Mortgage ödemelerimiz için bir katkı.” dedim. Güldü. Ona son mortgage ödememizi madeni paralarla yapacağımızı söyledim ama doğal olarak bana inanmadı. Ona sözümün eri bir adam olduğumu göstermek istedim. Bozuk paraları bir kumbarada biriktirmeye başladım. Büyük küçük demeden tüm madeni paraları saklıyordum. Kışın haftasonları onları ayırıyordum. Bu iş çocuklarımın da hoşuna gidiyordu ve bana yardım ediyorlardı.


-Bozuk paraları nerede tutuyordunuz?

-Kumbaraya sığdıramamaya başlayınca, cam meyve suyu şişelerinde biriktirmeye başladım. Daha sonra bozuk paraları 50 tanesi bir arada olacak şekilde beraber sarıyordum. Bu ayrılmış, sayılmış ve kağıda sarılı bozuklukları daha büyük tahta bir kutu içinde tutuyordum. Bir süre sonra bu kutuyu kaldırdığımda, kutunun altı kırıldı işte o zaman daha büyük ve sağlam bir kutuya ihtiyacım olduğunu anladım. Bir katalogda bu büyük çelik kutuları gördüm ve iki tane aldım.


-Bu kadar bozuk parayı bankaya nasıl götürdünüz?


-Bu çelik kutuları evimin bodrumundan çıkarıp arabama yüklemek hiç de kolay olmadı. Zor da olsa bu işi yaptıktan sonra eşimle birlikte bankaya doğru yola çıktık.


-Bankanızın tepkisi ne oldu?

-Burası küçük bir yer. Bankanın hemen hemen tüm çalışanlarını zaten şahsen tanıyorum. İşim gereği de sık sık bana gelirler zaten. Geleceğimizden haberleri vardı. Eşimle 35. evlilik yıl dönümümüz, aynı zamanda son mortgage ödeme günümüzdü. Tesadüfe bakın ki aynı gün, bankanın da 125. kuruluş yıl dönümüydü. Bozuk paraları saymaları 2 gün sürdü. Ama benim için mutlu oldukları belliydi ve ben de bunu başarmış olduğum için gerçekten çok mutluydum. 35 yıl süren bu maceranın, ben ve ailem için harika bir proje olduğuna inanıyorum. Torunlarımın, bir gün kendi çocuklarına dedeleri hakkında anlatabilecekleri harika bir hikayeleri var!
           

Göktuğ TURAN
goktug@finzoom.com

Kaynak: businessweekFacebook Hesabınla Yorumla
Yorumlar ve Cevaplar

USD/TL:5.7188 / 5.7291 EUR/TL:6.3803 / 6.3918   EUR/USD:1.1157 / 1.1157   GBP/USD:1.296 / 1.296
Bize ulaşın Finzoom SSS Reklam Çözüm Ortaklarımız Finansal Terimler Sözlüğü Site Haritası Gizlilik Politikamız
FINZOOM © 2010 - Tüm Hakları SaklıdırBulgaria Romania Invest in Bulgaria