Ana Sayfa
Ortaklık Programı Hakkımızda
Tavsiyeler & Haberler
Yönlendirme
Reklam
 
Haberler

Kur işsizleri geliyor

Yayın Tarihi
28.11.2017


Artan kur, turist sayısındaki düşüş ve jeopolitik riskler perakendecileri zorluyor. BMD Başkanı Öncel’e göre kur fırtınasına önlem alınmazsa pek çok marka batar.

Perakendede reel büyüme ve faaliyet kârının net satışlara oranı düşüyor; kur seviyesi markaları mağaza kapatma noktasına getirdi.

Perakende sektörünün çatı kuruluşlarından Birleşmiş Markalar Derneği’nin (BMD) Başkanı Sinan Öncel, “Kurda son bir yılda can yakıcı bir artış var. Bizi etkileyen en önemli boyutu, maliyetlerimizin öngörülemez olması. Özellikle hammadde, imalat giderleri ve tabiki kira, bizim çok ciddi anlamda öngörülemezliklerimiz neticesinde önümüzde problem olarak duruyor” dedi. BMD üyesi 412 marka yaklaşık 70 bin mağazada 400 bine yakın kişiyi istihdam ediyor.

"Önümüzü göremiyoruz"

Öncel, sektörde istihdam büyümesinde yavaşlama olduğuna dikkat çekerek, “Bu durum çok tedirgin edici” dedi. BMD Başkan Yardımcıları Suzan Toplusoy da “Önümüzü görmediğimiz bir sis bulutu var. Siyasi ve jeopolitik riskler nedeniyle öncü olan bazı firmalar şu anda Türkiye’den çıktı. Türkiye’den de artık yeni markalar çıkmıyor. Kimse kepenk indirmek istemiyor, Ama önümüzü görmediğimiz bir gemide gidiyoruz” açıklamasını yaptı.

Sinan Öncel, son üç yılda kurun yüzde 70 artış kaydettiğini ve perakende sektöründe buna bağlı kârlılık sorunu oluştuğunu belirterek, 2015’te yüzde 14 olan sektör faaliyet kârı büyümesinin 2016’da yüzde 5’e gerilediğini, bu yıl ise yüzde 5’in de altında kalmasını beklediklerini söyledi. Öncel çözüm önerilerini; markalara mutlaka TL seçeneği sunulması, yasal mevzuatın markaları döviz kuruna esir etmeyecek şekilde güncellenmesi ve kiralamalarda KDV oranı mutlaka yüzde 18’den yüzde 8’e indirilmesi şeklinde sıraladı. Öncel, AVM’lerin yüzde 60- 65’lik kısmının kiralarını günün koşullarına uygun olarak nispeten güncellediğini, ancak bazı grupların herhangi bir güncellemeye yanaşmadığını anlatarak, “Son 15 günde beni neredeyse aramayan üyemiz kalmadı. Birçok üyemizin AVM’lerde kira uyarlama davası açtığını biliyoruz” diye konuştu. Öncel “Unutmayalım ki markalarımız dövizli harcamalarının tamamını sermayesinden, çalışanından, imalatçısından veya yatırımından kısarak yapıyor. Mevcut tablonun devam etmesi halinde üzülerek söylüyorum mağaza kapanışları hızlanacak” dedi.

TL modeli

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü ise yaptığı açıklamada “Kısa vadede kur riskinden korunmayı, uzun vadede kiralarda TL’ye geçişi sağlayacak bazı modeller üzerinde çalışıyoruz” dedi.

(Cumhuriyet)Facebook Hesabınla Yorumla
Yorumlar ve Cevaplar

İlgili Kategoriler
Labels
Bakınız
USD/TL:5.6134 / 5.6235 EUR/TL:6.4316 / 6.4432   EUR/USD:1.1458 / 1.1458   GBP/USD:1.303 / 1.303
Bize ulaşın Finzoom SSS Reklam Çözüm Ortaklarımız Finansal Terimler Sözlüğü Site Haritası Gizlilik Politikamız
FINZOOM © 2010 - Tüm Hakları SaklıdırBulgaria Romania Invest in Bulgaria