Ana Sayfa
Ortaklık Programı Hakkımızda
Tavsiyeler & Haberler
Yönlendirme
Reklam
 
Haberler

ING Bank da Hükümeti Ortak Aldı

Yayın Tarihi
21.10.2008

Avrupa'nın İngiltere ve Almanya gibi en büyük ekonomilerinde başlayan bankalara likidite enjeksiyonu dalgası ve banka kurtarma paketleri Hollanda ve İsveç'e de yayıldı. Hollanda hükümeti dün Türkiye'de de faaliyette bulunan Hollanda'nın bir numaralı bankası olan ve dünyanın -en büyük 20 bankası arasında yer alan ING Bank'a 10 milyar euro sermaye aktarma kararı aldı. İsveç hükümeti ise finansal sistemdeki likiditeyi artırmak ve gerek görüldüğü takdirde ihtiyacı olan bankalardan hisse alımı gerçekleştirmek amacıyla 205 milyar dolarlık bir finansal istikrar paketi açıkladı. ING ayrıca dün yaptığı bir açıklamada Tayvan'daki hayat sigortası birimi Fubon Financial'ı 600 milyon dolara satacağını duyurdu. Bir milyondan fazla İngiliz müşterisi olan ING Bank'ın üst yönetimine verilen prim ödemelerine de son verilmesi kararı alan Hollanda hükümeti hafta sonunda onaylanan anlaşma çerçevesinde kredi krizi ile savaşmak amacıyla köşeye ayırdığı 20 milyar euroluk fonun yarısını ING'ye ait 10 milyar euroluk tahvili satın almak için harcayacak.
Hükümetin bu kararıyla ING Bankası, 9 Ekim'de oluşturulan 20 milyar euroluk özel fondan yararlanan ilk finans kuruluşu oldu. Bu anlaşma ile Hollanda hükümeti ülkenin en büyük özel bankasında yüzde 8,5 civarında bir hisse payına ve banka ile ilgili idari kararların verildiği yönetim kurulunda da 12 koltuğa sahip olmuş olacak. Ancak ING'nin ihraç edip Hollanda hükümetinin satın alacağı bu tahviller "adi hisse senetleri" gibi çalışacak, yani sahibine yönetim kurulunda oy hakkı tanımayacak. Dolayısıyla Hollanda hükümeti söz sahibi olabilecek kadar hisse sahibi olsa da bankayla ilgili alınan kararlara karışamayacak. Ancak anlaşma gereğince banka yönetimi içinde alınacak bazı kararlarda hükümete yetki ve veto hakkı da tanınıyor.
 
Cuma günü yüzde 25 çakılan hisseler yeniden fırladı
Hollanda hükümetinin bu hamlesi ile ING de son birkaç haftadır Avrupalı devletler tarafından desteklenen bankalar kervanına katılmış oldu. Alınan kararın ardından ING'nin hisseleri yüzde 23 oranında değer kazandı. Öte yandan son haftalarda devlet tarafından kurtarılan İngiliz rakiplerinden farklı olarak ING temmettü ödemesi yapabilme şansına sahip olacak. Buna karşılık eskisi kadar yüksek temettüler dağıtacak gibi görünmeyen ING Bank yaptığı açıklamada 2008 için ödenecek nihai temettüler ile yönetici primlerinde "olağandışı durumlar" sebebiyle kesintiye gideceklerini de duyurdu. Hollanda hükümetinin ING'ye fon aktarma kararını geçen cuma günü banka tarafından yapılan "Üçüncü çeyrekte 500 milyon euroluk net zarar bekliyoruz" açıklamasının ardından aldığı belirtiliyor. Bu açıklamanın ardından bankanın hisseleri yüzde 25 değer kaybetmiş, son 13 yılın en düşük seviyesini görmüştü. Bunun üzerine hafta sonunda acil bir toplantı yapan ING yöneticileri, sermayenin güçlendirilmesi kararı almıştı. ING'nin piyasa değeri cuma günkü düşüşün ardından 15.3 milyar euroya gerilemişti.
 
Kurtarma değil destek operasyonu
ING CEO'su Micheal Tilmant yaptığı açıklamada "Piyasalardaki şartlar son iki haftada çok değişti. Ülkelerin bankalarına yaptıkları büyük sermaye yardımlarının ardından banka sermayeleri hakkındaki beklentiler de değişti" dedi. Hollanda hükümetinin fon aktarma kararı konusunda Maliye Bakanı Wouter Bos ile Hollanda Merkez Bankası Başkanı Nout Wellink de yaptığı açıklamalarla güven aşılamaya çalıştı. Kararın, bankanın batma noktasına geldiği ve kurtarılması şeklinde değerlendirilmemesi gerektiğinin altını çizen Maliye Bakanı ve Merkez Bankası Başkanı, bankanın öteki bankalar ile para trafiğinde aksama ortaya çıkmaması için bu paranın verildiğini vurguladılar. Wellink, "kötü durumdaki bir şirketi kurtarmadıklarını" sadece "sağlıklı bir şirketin geleceğini garanti altına aldıklarını" belirtti. Bos ise açıklamasında anlaşmanın "finansal kasırga" sona erer ermez devletin ING'deki hisseleri satarak bankadan bir an önce çıkmasını sağlayacak şekilde tasarlandığını ve aslında sağlıklı olmasına rağmen ING'ye sağladıkları fon yardımının "olağandışı zamanlardan geçilen bir dönemde fazladan güç vermek" amacı taşıdığını iddia etti.
 
Baltık ekonomileri İsveç bankaları için risk
İsviçre'nin dün açıkladığı kurtarma paketinin 15 bin İsveç Kronası tutarındaki bölümü ise tıpkı Avrupa genelindeki kurtarma paketleri gibi bankalardan hisse alımı yapmak için ayrılacak. Euro bölgesine dahil olmayan İsveç'te bankacılık sektörü kısa vadede istikrarsızlık sorunu yaşamadığı gibi likidite ya da sermaye sorunu da yaşamamıştı. Ancak son haftalarda Letonya, Estonya, Litvanya gibi Baltık ekonomilerinde yaşanan düzeltmelerin bu ekonomilerle sıkı bağları olan İsveç bankacılık sektörünü olumsuz etkileyeceği de tartışılmaya başladı. Eski Sovyet ülkelerindeki toplam kredi borçlanmalarının neredeyse 3'te 2'sini sağlayan İsveç bankaları bu ekonomilerde yaşanacak daha derin sorunlar karşısında batık kredi problemi ile karşı karşıya kalabilir.

Kaynak: ReferansFacebook Hesabınla Yorumla
Yorumlar ve Cevaplar

İlgili kurumlar
ING BANK - Mortgage
İlgili diğer makaleler
USD/TL:5.8417 / 5.8522 EUR/TL:6.4405 / 6.4521   EUR/USD:1.1025 / 1.1025   GBP/USD:1.252 / 1.252
Bize ulaşın Finzoom SSS Reklam Çözüm Ortaklarımız Finansal Terimler Sözlüğü Site Haritası Gizlilik Politikamız
FINZOOM © 2010 - Tüm Hakları SaklıdırBulgaria Romania Invest in Bulgaria