Ana Sayfa
Ortaklık Programı Hakkımızda
Tavsiyeler & Haberler
Yönlendirme
Reklam
 
Haberler

Faizle geçinenlere kötü haber!

Yayın Tarihi
14.12.2010

MB başkan yardımcısı Erdem Başçı'nın haftasonu yaptığı açıklamalarda faiz indiriminin geldiği sinyali ile vatandaşa yansıması konuşulmaya başladı.

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Erdem Başçı’nın Merkez’in mevcut senaryondan cari açık tehlikesini dindirmek içi 1 numaralı olana geçilebileceğini açıklaması piyasalarda faiz indirimi senaryolarının kurgulanmasına başladı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni konjontürle karşı karşıya olunduğunu söyleyen Başçı sıcak para için önlem alınması gerektiğine değindi.

Bankanın son Finansal İstikrar Raporunda yer alan ve 'artan cari açık, düşen enflasyonu' baz alan Senaryo 1'in, ECB'nin geçen hafta aldığı karar sonrasında 'daha güncel' hale geldiğini belirten Başçı, 16 Aralık'ta yapılacak gelecek kurul toplantısında, bu senaryonun gündeme geleceğini kaydetti. Başçı, 1. Senaryo'nun finansal istikrar tedbirleri ile eşgüdüm içinde kısa vadeli faizlerde ölçülü indirim yapmayı gerektirdiğini ifade ederek, 'Öncelikle ele aldığımız finansal istikrar tedbirleri, bankalarımızın TCMB dışından sağladığı her türlü fonlamanın vadesinin uzamasını amaçlamaktadır' dedi

Peki bu açıklama dışarıda vatandaş için ne anlama geliyor.

Eskisi gibi olmayacak

Faizlerdeki düşüşten ilk etapta etkilenecek olanlar faizle geçinenler olacak. Gerçekleşmesi beklenen düşüşler ile eskiden olduğu gibi parasını yada emekli maaşını bankaya yatırıp faizle geçinenler için hiç bir şey eskisi gibi olmayacak. Başçı’nın açıklamalarına göre kısa vadeli mevduat ile uzun vadeli mevduat arasında faiz açılacak.

Ortalama bir hesapla bakıldığında 10 bin TL’sini bankaya yatıran bir emekli ortalama yüzde 6.50 yıllık efektif faiz oranı ile bir ay sonunda 10 bin 54 TL paraya sahip olurken 3 aylık vade ile ortalama yüzde 6.31’lik faizle hesabında 10 bin yüz 45 TL oluyor.

Başçı'nın hem mevduatın hem de yabancı sermayenin uzun vadeye yönlendirmeye amaçladıklarını bununla birlikte de uzun vadeli mevduat faizlerine kıyasla düşük seviyede kalmasını da istediklerini söylemesi ile emekli parasını daha uzun vadede değerlendirmek durumunda kalacak gibi görünüyor.

KKDF'de arti; geliyor
Başçı'nın açıklamasında bankaların zorunlu karşılıkları arttıracağını açıklaması kredi maliyetleri de artacağı anlamına geliyor. Başçı hafta sonu yaptığı açıklamada, zorunlu karşılıklar öncelikle ve özellikle kısa vadeli yükümlülükler için kademeli şekilde artışa gidebileceklerini de dile getirdi.

Bu artışlar geçtiğimiz KKDF artışlarının yeniden gündeme taşıyor. Başçı'nın bu açıklaması ile hükümetin tüketici kredilerini yavaşlatmak amacıyla yüzde 10’dan yüzde 15’e çıkardığı KKDF oranının ilerleyen günlerde daha da yükselebileceği yorumlarına neden oldu.

Daha önce kullanılan kredilerin kalan taksitlerine de yansıtılınca, hükümet bir anda bütçeye 700 milyon TL’lik ek gelir sağlamıştı.

Facebook Hesabınla Yorumla
Yorumlar ve Cevaplar

USD/TL:5.6316 / 5.6417 EUR/TL:6.334 / 6.3454   EUR/USD:1.1247 / 1.1247   GBP/USD:1.2528 / 1.2528
Bize ulaşın Finzoom SSS Reklam Çözüm Ortaklarımız Finansal Terimler Sözlüğü Site Haritası Gizlilik Politikamız
FINZOOM © 2010 - Tüm Hakları SaklıdırBulgaria Romania Invest in Bulgaria