Ana Sayfa
Ortaklık Programı Hakkımızda
Tavsiyeler & Haberler
Yönlendirme
Reklam
 
Haberler

Faiz indirimi başarılıydı

Yayın Tarihi
13.06.2011

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, bankacılık sektöründe ezber bozacak bir açıklama yaptı

Merkez Bankası'nın faiz indirimi yaparak sıcak paraya ödül vermekten vazgeçtiğini kaydeden Bali, "Banka başarılı şekilde faizi indirdi" dedi.

Merkez Bankası'nın faiz indirimleri ve munzam kararları bankacılık çevrelerinde eleştirilirken İş Bankası'nın yeni Genel Müdürü Adnan Bali'den ilginç bir açıklama geldi. Bali, dünyada bol likidite olduğu ve paranın gelişmekte olan ülkelere kaydığı bir ortamda Merkez Bankası'nın faizleri indirdiğini hatırlatarak, "Bizim Merkez Bankamız bence son derece proaktif ve son derece başarılı bir şekilde faizleri indirip zaten devinimi olan sermayeye ayrıca bir ödül sunmamış oldu" dedi. Sermaye akışı nedeniyle faizi düşüren Merkez Bankası'nın kredi büyümesi ve cari açığa karşı faiz dışı araçlara yöneldiğini anlatan Bali, "Munzam karşılıklar o yüzden artırıldı. Sermaye hareketinde böyle bir giriş olmasaydı buna gerek kalmayacaktı" diye konuştu.

Kamu proaktif davrandı
Bankaların kredi hacminin yüzde 25'le sınırlandırılması kararını da değerlendiren Bali, "Şu anda yüzde 25 sınırı bir düzenleme değil bir ifade. Yapılmış herhangi bir düzenleme yok uçtan uca mı bakiye mi? Olmadığında ne olur? Henüz bunun mevzuatı yok" dedi. Hiç kimsenin cari açık tartışması yapmadığı bir dönemde kamunun net bir tavır sergilediğini anlatan Bali, "Biz hiç cari açık tartışması yapmıyorduk hiç kredi büyümesine bakmıyorduk. Veriler nedeniyle daha proaktif davranmayı gerektiren bir gündeme kamu önceden sahip oldu. Onun için bankacılık sistemi şaşırdı" diye konuştu. Merkez Bankası'nın sürecin idare edilmesi için elindeki enstürmanları doğru kullandığını söyleyen Bali, "Ama sektör olarak şunu ifade edebilirim: Eğer munzam karşılığa yüklenmek durumunda kalırsanız, kredileri de kategorize edemiyorsanız kısa sürede faizi kompanse etmek için ondan daha büyük dalga boyuyla hareket edersiniz" dedi.

Krizde çatır çatır şube açtı

İŞ Bankası'nın krizde şube açmaya devam ettiğini söyleyen Adnan Bali, "Biz çatır çatır şube açtık. Her yıl 2 bin 500 kişiye istihdam sağladık. Kurtköy'de 1000'inci şubeyi açtığımızda krizin tam göbeğiydi" dedi. Kredi sınırlandırılmasında kategorik davranılması gerektiğini belirten Bali, "Önceden taahhüt edilmiş, açılmış, iki sene üç sene önce belli fazlarını dikkate alarak anlaşma yaptığınız krediler ne olacak" dedi.

Tedbir alınırsa not artar

SEÇİM sonrasında cari açıkla ilgili bir takım fiscal tedbirler alınması durumunda bir-iki çeyrek içinde Türkiye'nin notuyla ilgili olumlu bir etki olacağını söyleyen Bali, "Cari açığın geçmişte kaygı duyulmayacak finansmanı vardı. Bugün problem olan hem yurtiçi hasılaya göre yüksek bir seviyeye gelmiş olması hem de finansmanının bozulmuş olması. Yani doğrudan yabancı sermaye bir miktar düşük ama borçlanmalar yine iyi parametrelerde gerçekleşiyor diğer taraftan bu yılın ilk çeyreğinde de bir miktar yabancı sermaye girişinde artış var. Bütçe performansı iyi ayrıca kamunun borcu oranı da Maaschrict kriterinin yüzde 60 olduğu çekirdek üyelerin yüzde 80 ve üzeri hale geldiği bir yerde yüzde 40'larda. Orada müthiş bir performans var hakkaten bu da Türkiye'yi ciddi koruyor" dedi.

Hüseyin Bey aday oldu, Ergun Bey adaylığını hiç açıklamadı

TÜRKİYE Bankalar Birliği'ndeki başkanlık seçimlerini değerlendiren Adnan Bali, "Hüseyin Aydın dışında bir de Ergun Özen'in adı geçmişti" sorusu üzerine "Hüseyin Bey baştan itibaren aday olacağını ifade etmişti. Hüseyin Bey'in dışında adaylığını açıklayan olmadı. Piyasa 'Şunlar olabilir' diye baktığı şeyi bir süre sonra içselleştirip 'Böyle oldu' dedi" yanıtını verdi. Bali, kendisinin görev almak istemediğini ilettiğini de kaydetti.

'Biz sağdan soldan dolanmayız'

BAZI bankaların kredi sınırlamasına karşı portföy değişikliğine gideceğinin hatırlatılması üzerine Adnan Bali, "Hiç soldan sağdan dolanıp bypaslara itibar etmeyiz. İş Bankası'nın tarihinde hiçbir zaman böyle bir yöntem olmamıştır. Karşılığında hangi kazanç, hangi pazar payı, hangi imkan ne olursa olsun. İş Bankası'nın iş yapma tarzında sürdürülebilirlik önemlidir. 'Noktasal performanslardan istifade edeyim şöyle olsun böyle olsun' demez" şeklinde konuştu.Facebook Hesabınla Yorumla
Yorumlar ve Cevaplar

İlgili Kategoriler
Labels
Bakınız
USD/TL:5.5775 / 5.5875 EUR/TL:6.1922 / 6.2033   EUR/USD:1.1102 / 1.1102   GBP/USD:1.213 / 1.213
Bize ulaşın Finzoom SSS Reklam Çözüm Ortaklarımız Finansal Terimler Sözlüğü Site Haritası Gizlilik Politikamız
FINZOOM © 2010 - Tüm Hakları SaklıdırBulgaria Romania Invest in Bulgaria