Ana Sayfa
Ortaklık Programı Hakkımızda
Tavsiyeler & Haberler
Yönlendirme
Reklam
 
Haberler

En yüksek mevduat faizi hangi bankada?

Yayın Tarihi
20.05.2010

İlk kez geçen yıl tek haneli rakamlara inen mevduat faizleri tekrar yükselmeye başladı.

İlk kez geçen yıl tek haneli rakamlara inen mevduat faizleri tekrar yükselmeye başladı. Özel kampanyalardan yararlanarak yüzde 10 civarlarında faizle mevduat hesabı açtırmak mümkün...

Konut kredisi faizlerinden sonra mevduat faizlerinde de artış başladı. Tarihinde ilk kez geçen yıl tek haneli rakamlara inen mevduat faiz oranları tekrar çift haneli rakamlara yaklaştı. Hatırlanacağı gibi geçen yıl mevduat faizleri yüzde 6’lara kadar inmişti. Şimdi ise bir ay vadeli mevduatları yüzde 10 faiz oranı ile bağlamak mümkün. Henüz bu oranlar tabelalara yansımasa da bazı bankalar yeni mevduat müşterisi kazanmak için, bazılarıysa yatırım fonu portföyünü büyütmek için yeni kampanyalar yaparak mevduatlara yüksek faiz veriyor.
Ancak hemen belirtelim. Aklınıza “Mevduat faiz oranı ile yatırım fonu portföyünün ne ilgisi var” gibi bir soru gelebilir? İlk bakışta yokmuş gibi algılansa da bankalar ilgiyi kurmuş. Öyle ki mevduat yapacağınız paranın bir kısmıyla likit fon almanız halinde, paranızın mevduatta değerlendirilen kısmına yüksek faiz almanız mümkün...

Faizlerde Tcmb Etkili

Bankaların hem kredi hem de mevduat faiz oranlarının seyrini Merkez Bankası’nın (MB) faiz politikası belirliyor. Malum, Merkez Bankası’nın sürekli faizleri düşürdüğü geçen yıl, bankalar da sürekli faizleri indirmişti. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, 2009 yılı içinde yaptığı toplantılarda gecelik borçlanma ve borç verme faiz oranlarını 8.50 puan düşürerek yüzde 6.5’e çekmişti. Bu da faizlerin gerilemesine neden oldu.
Konut kredilerinde faizler yüzde 1’in altına, mevduatlara verilen faiz oranları da yüzde 6’lara gerilemişti. Bankalar geçen yıl neredeyse mevduatlara faiz vermez hale gelmişti. Şimdi ise faizlerde trend tersine döndü. Sürekli düşen faizlerde yükseliş trendi başladı.
Enflasyonun artmasıyla birlikte Merkez Bankası’nın kısa vadeli faizleri artırmak için yıl sonunu beklemeyeceğine yönelik beklentilerin artması, faizlerin tekrar yükselmesindeki en önemli etken. Faiz artışı tüketici kredilerinde kendini gösterdi. Önce konut kredilerinde faizleri artıran bankalar şimdi de mevduat faizlerini artırıyor. Peki mevduatlarda faiz oranları artmaya devam edecek mi? Bankacılara göre faizlerdeki artış sürecek. Çünkü krizden çıkış politikası bunu zorunlu kılıyor. Mevduat faizlerinin yavaş bir şekilde ve kademeli olarak artacağını öngören Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Aykut Demiray, krizden sonra çıkış stratejisi uygulandığı için Merkez Bankası’nın da bu hareketleri desteklediğini vurguluyor. Enflasyon tuzağına düşmemek için faizlerin hafifçe artmasının tercih edildiğini düşünen Demiray, bu yılın sonuna doğru tabela faizlerinin yüzde 10-11 seviyelerine çıkabileceği kanısında.

Getiriler Düşmüştü

2009 yılında kredi faizleri düşerken, mevduat faiz oranları da aşağı doğru çekildi. Mevduat faizleri bankalara ve dönemlere göre değişmekle birlikte geçen yıl yüzde 6-7 seviyelerinde bir seyir izledi. Bu da mevduatların getirilerini olumsuz etkiledi. Örneğin, yüzde 7.25 faiz oranıyla vadeli mevduat yapıldığında net getirisi yüzde 0.50 seviyelerindeydi. Bu faizle 20 bin liralık mevduatın aylık net getirisi ise 100 lira civarında kalıyordu. Kısacası geçen yıl politika faizlerinin düşmesi kadar likidite açısından bankaların ellerinin rahat olması da mevduat faizlerinde aşağı yönlü bir trend izlemesinde etkili oldu. Böylece aylık mevduat faizleri de tarihinde ilk kez tek haneli oranlara gerilemişti. Geçen yıl faizlerdeki bu düşüş eğilimi, ‘overnight mevduat’ da denilen günlük mevduat oranlarını ise çok daha aşağılara çekti. Sektörde genel olarak yüzde 6, 7 gibi oranlar uygulansa da yüzde 3’lere kadar çeken bankalar olmuştu...
Şimdi mevduat faizlerinin artmasının yurtdışı borçlanmayla ilgisi olmadığı söyleniyor. Şekerbank Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Özciğer, “Dışarıdan uzun vadeli borçlanarak daha az maliyetli kaynak bulmak mümkün. Üstelik vadeleri de uzun. Mevduatta ise vadeler kısa” diyor.

Kampanyalı Faizler

Şimdi bankaların tabela faiz oranları yine yüzde 7 ile 9 arasında değişiyor. Mevduatlarda etkin olan bankaların ortalama faiz oranıysa yüzde 7.5. Ancak mevduat faizleri kampanyalarla yüzde 10’ların üzerine çıkıyor. Uzmanlara göre tabela faizlerinde de artış başlayacak. Çünkü enflasyondaki artış, faiz oranlarında da artışı zorunlu hale getiriyor.
Mevduattaki faiz artışının Merkez Bankası’nın faiz politikalarıyla ilgili olduğunu söyleyen Şekerbank Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Özciğer, “Faizlerin yükselmesi birbirine bağlı. Konut kredisi faizlerindeki artış mevduata da yansıyacak. Enflasyon yükseldikçe vatandaşlar birikimlerini eritmeyecek enstrümanlara yöneliyor. Riskiz ve garanti getiri olduğu için de mevduat hala cazip. Yani TL’ye yatırımlar cazibesini koruyacak” diyor.

“Şeker Gibi” Faiz

Daha önce de belirttiğimiz gibi bankaların tabela faiz oranları yüzde 7-9 arasında değişiyor. Şekerbank, bir aylık mevduata yüzde 7.25 faiz oranı uygulayan bankalar arasında. Ancak banka, ilk kez hesap açacak olan ve 100 bin lira birikime sahip müşterileri için aylık yüzde 10.25 faiz uyguluyor.
Mevduatlara yüksek faiz oranı veren bankalardan biri de Türk Ekonomi Bankası (TEB). TEB’in tabela faiz oranı da Şekerbank gibi yüzde 7.25. Buna karşılık Türk Ekonomi Bankası’nda farklı bir mevduat kampanyası var. TEB’den yüksek faiz almak için birikimlerin yüzde 10’unun likit fonda değerlendirilmesi gerekiyor. Örneğin, 100 bin liralık birikiminizin 10 bin lirasını likit fonda değerlendirirseniz, mevduat yapacağınız kalan 90 bin liranıza 35 gün vadeli olmak üzere (yani 2 puan daha yüksek) faiz almanız mümkün. Bu tür müşterilere yüzde 9.5 faiz oranı uygulanıyor. Likit fonda değerlendirilen kısım yüzde 10’dan 15’e çıkarıldığında uygulanan faiz 25 baz puan daha yükseliyor. Örneğin, 85 bin liraya yüzde 9.75 faiz uygun alınıyor. İki aylık vadelerde (58 gün) 100 bin liranın yüzde 10’unun likit fona yatırılması durumunda kalan kısım uygulanan faiz yüzde 9.8’e çıkıyor. Söz konusu oran yüzde 15’e yükseldiğinde uygulanan faiz oranı yüzde 10...

Bankayla Tanışma Faizi!

Tabela faiz oranı yüzde 8.10 olan DenizBank, 100 bin lira mevduat için yüzde 9.40 faiz oranı veriyor. HSBC Bank ise tabela faiz oranı en düşük olan bankalar arasında. Bankanın bir aylık mevduatlara verdiği faiz oranı yüzde 6.5. Ancak ilk kez HSBC Bank’ta hesap açacak olan, 75 bin lira ve üzerinde birikimi olanlara uygulanan kampanyalı faiz oranı yüzde 9.
Finansbank’ta da yüksek faiz kampanyası sürüyor. Son üç yıldır Finansbank’la çalışmayan yeni müşteriler için 35 gün vadeli mevduatlara yüzde 9.75 faiz oranı uygulanıyor. Bu orandan mevduat bağlamak için miktar şartı yok.
Tabela faiz oranı en yüksek bankalardan T-Bank da 100 bin lira ve üzeri mevduata yüksek faiz veriyor. Tabela faizi yüzde 9.15 olan T-Bank, bir ay vadeli 100 bin lira mevduat için yüzde 9.85 faiz oranı uyguluyor.

Barış Bekar / Para Dergisi
Facebook Hesabınla Yorumla
Yorumlar ve Cevaplar

İlgili Kategoriler
Labels
Bakınız
USD/TL:4.0668 / 4.0742 EUR/TL:4.9503 / 4.9592   EUR/USD:1.2172 / 1.2172   GBP/USD:1.3937 / 1.3937
Bize ulaşın Finzoom SSS Reklam Çözüm Ortaklarımız Finansal Terimler Sözlüğü Site Haritası Gizlilik Politikamız
FINZOOM © 2010 - Tüm Hakları SaklıdırBulgaria Romania Invest in Bulgaria