Ana Sayfa
Ortaklık Programı Hakkımızda
Tavsiyeler & Haberler
Yönlendirme
Reklam
 
Haberler

DASK afetle mücadelede Birleşmiş Milletler’in önünde gidiyor

Yayın Tarihi
12.10.2010


Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı Uluslararası Doğal Afetleri Azaltma Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada son 60 yıl içinde Türkiye’deki doğal afetlerin yol açtığı yapısal hasarların üçte ikisinin deprem nedeniyle meydana geldiğini belirtti. Yazıcı, “Topraklarının yüzde 96’sı, nüfusunun yüzde 98’i değişen seviyelerde deprem bölgesinde bulunan Türkiye’de kurumsal ve bireysel düzeyde alınan önlemler artırılmalı” dedi.

Yazıcı, Birleşmiş Milletler’in Uluslararası Afet Azaltma Strateji Merkezi tarafından hazırlanan 2005 – 2015 Hyogo Eylem Planı’na değinerek Türkiye’nin 2000’de kurulan DASK sayesinde afetlere yönelik sigorta uygulaması açısından bu planın önünde gittiğini şu sözlerle ifade etti:

“Zorunlu Deprem Sigortası sisteminin yürütülmesinden sorumlu DASK, deprem, deprem sonucu oluşan yangın, yer kayması ve infilakın doğrudan oluşturduğu maddi hasarlara karşı konutları raporda da öngörüldüğü şekilde düşük sigorta primleriyle güvence altına alıyor. Yine raporda yer alan sigorta ve reasüransla finansal risk paylaşımının sağlanması, kamu-özel sektör işbirliğinin kurulması, afet riskinin azaltılması çalışmalarına özel sektörün dahil edilmesi, afet riskinin yönlendirileceği alternatif ve yenilikçi finansal enstrümanlar geliştirilmesi maddeleri de DASK tarafından deprem açısından tam olarak karşılanıyor.”

Türkiye sigortalılıkta yüksek gelirli ülkelerle aynı kulvarda

IFRC’nin (The International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies) kentsel riske odaklanan 2010 Dünya Afet Raporu’na da açıklamasında yer veren Yazıcı şöyle konuştu:

“Bu rapor afet sigortası yaptırma oranının düşük gelirli ülkelerde yüzde 1, orta gelirli ülkelerde yüzde 3 iken yüksek gelirli ülkelerde ortalama yüzde 30 olduğunu ortaya koyuyor. Türkiye’ye baktığımızda ise bugün Zorunlu Deprem Sigortası kapsamına giren 13 milyon konuttan 3,3 milyonunun, yani yüzde 25’inin güvence altına alındığını görüyoruz. Türkiye bu oranla yüksek gelir seviyesine sahip ülkelere hızla yaklaşıyor. Ancak bu oranı elbette yeterli bulmuyor, 3–4 yıl içinde Zorunlu Deprem Sigortalı konut sayısını 5,5 milyona çıkarmayı hedefliyoruz.” 

Dünyadaki en büyük afet sigortası havuzlarından biri olan ve tek bir hasarda ödeme gücü reasürans korumalarıyla birlikte 4,5 milyar TL’ye ulaşan DASK, yurtiçinde risk paylaşımını sağlamanın yanı sıra deprem hasarlarının neden olacağı mali yükü sigorta yoluyla uluslararası reasürans ve sermaye piyasalarına dağıtıyor. Hazine Müsteşarlığı’nın genel yönlendirmesi çerçevesinde faaliyet gösteren bir kurum olan DASK, misyonunu özel sektörle işbirliği içinde yerine getiriyor. DASK’ın tüm operasyonel işleri beş yıllık dönemler için kurumun idaresini üstlenen bir sigorta şirketi tarafından sağlanıyor.

Ekim’in ikinci Çarşamba’sı 1990 yılında beri Birleşmiş Milletler Genel Kurulu (The UN General Assembly) tarafından Uluslararası Doğal Afetleri Azaltma Günü olarak anılıyor.
Facebook Hesabınla Yorumla
Yorumlar ve Cevaplar

İlgili Kategoriler
Labels
 Sigorta ,  DASK
Bakınız
USD/TL:5.7188 / 5.7291 EUR/TL:6.3803 / 6.3918   EUR/USD:1.1157 / 1.1157   GBP/USD:1.296 / 1.296
Bize ulaşın Finzoom SSS Reklam Çözüm Ortaklarımız Finansal Terimler Sözlüğü Site Haritası Gizlilik Politikamız
FINZOOM © 2010 - Tüm Hakları SaklıdırBulgaria Romania Invest in Bulgaria