Ana Sayfa
Ortaklık Programı Hakkımızda
Tavsiyeler & Haberler
Yönlendirme
Reklam
 
Haberler

Borsacı şampiyonu erken ilan etti

Yayın Tarihi
17.09.2010

Beşiktaş hisselerindeki çıkış hareketi dudak uçuklatmaya başladı, hisseler lig bitiminden bu yana %195.34'lük getiriye imza attı.

17 Mayıs'ta 10.000 TL'lik Beşiktaş hissesi alan yatırımcının parası dün itibarıyla 29.500 TL'ye yükseldi. Aynı dönemde Fenerbahçe hisselerindeki kayıp %7'yi aştı

Yeşil sahalardaki futbol heyecanı borsada da tam gaz sürüyor. Hisseleri borsada işlem gören futbol şirketleri arasında şampiyonluğun en güçlü adayı olarak gösterilen Beşiktaş'taki yükseliş dudak uçuklatıyor. Guti ve Quaresma gibi yıldızları bünyesine katan ve oynadığı futbolla futbolseverleri heyecanlandıran Beşiktaş sadece futbolda değil, borsada da rakiplerinden ayrıştı.

Bir ayda %109 kazandırdı

Şampiyonluk beklentisi ve flaş transferleriyle gündeme oturan siyah-beyazlı ekip, bir ay içinde tamı tamına yüzde 109 kazandırdı. Bu yükseliş Beşiktaş'ın şirket değerine de yaradı. Şirketin piyasa değeri bu sürede 2 kattan fazla arttı. 16 Ağustos'ta 218 milyon TL olan piyasa değeri, 456 milyon TL'ye ulaştı. Lig bitiminden bu yana yaşanan çıkış yüzde 195.34 olarak gerçekleşti. Hisseler ligin bittiği 17 Mayıs tarihinde 3.86 TL'den işlem görüyordu.

Kötü futbolu telafi ediyor
Söz konusu dönem içinde Beşiktaş'ın ardından en çok yükselen futbol hissesi ise Galatasaray oldu. 16 Ağustos itibarıyla 213 TL'den işlem gören Cimbom'un hisseleri, dünkü kapanışını 285.00 TL'lik fiyattan gerçekleştirdi. Bir aylık süre içinde yüzde 33.80'lik karı cebine koyan sarı kırmızılı yatırımcının yüzü, sahada oynanan futboldan değil, elde ettiği kar nedeniyle gülmüş oldu.

Derbi maç, hisseler için hayati önem taşıyor

Beşiktaş kazanır:
Hem Fenerbahçe, hem de Beşiktaş açısından bu pazar oynanacak sezonun ilk derbisi, takım, taraftar ve yatırımcı açısından büyük önem taşıyor. Rakip takımın evinde oynanacak maçta, Beşiktaş'ın derbiyi kazanması, takımı ve taraftarı ateşleyecek. Hisselerdeki yükseliş ise spekülatif etkiyle beraber devam edebilir.

Fenerbahçe kazanır:
Böylesi bir skor borsadaki Beşiktaş hisselerinde sert bir satış getirebilir. Çünkü hisseler sezon başından bu yana yüzde 150'ye yakın prime imza attı. Lig başından beri zor günler geçiren Fenerbahçe açısından ise ezeli rakibe karşı alınacak 3 puan deyim yerindeyse ilaç olacak. Gerek futbol, gerekse hisse getirisi anlamıyla geriye düşen hisseler, galibiyetle beraber yatırımcısına kısa vadeli bir yükseliş hareketi yaşatabilir.

Beraberlik:
Her ne kadar Beşiktaş'a yarayacak bir durum gibi görünse de beraberlik psikolojik olarak Beşiktaş'ta ters tepebilir. Çünkü flaş transferler ve göz dolduran futbol, takıma ilişkin beklentileri yükseltmiş durumda. Fakat yine de AKŞAM'a konuşan uzmanlar, beraberliğin hem Beşiktaş hem de Fenerbahçe üzerinde ciddi bir etki yapmayacağını söylüyor.

Trabzon'da kar payı beklentisi devreye girdi
SEZON başında oynadığı futbolla ümit veren Trabzonspor hisseleri ise bir ayda yüzde 32, lig bitiminden bu yana geçen 4 ay süresince ise yüzde 69.33 prim yaptı. Bordo mavili hissedeki yükseliş ise temettü (kar payı) beklentisinden kaynaklandı. Futbol hisseleri arasında 1 ayda en düşük getiriyi ise yüzde 4'le sarı lacivertli yatırımcı elde etti. Lig bitimi dikkate alındığında Fenerbahçe hisselerindeki kaylıp ise yüzde 7'yi aştı
Facebook Hesabınla Yorumla
Yorumlar ve Cevaplar

İlgili Kategoriler
Labels
 Yatırım ,  gündem ,  borsa ,  Para ,  Ekonomi
Bakınız
USD/TL:5.8417 / 5.8522 EUR/TL:6.4405 / 6.4521   EUR/USD:1.1025 / 1.1025   GBP/USD:1.252 / 1.252
Bize ulaşın Finzoom SSS Reklam Çözüm Ortaklarımız Finansal Terimler Sözlüğü Site Haritası Gizlilik Politikamız
FINZOOM © 2010 - Tüm Hakları SaklıdırBulgaria Romania Invest in Bulgaria