Ana Sayfa
Ortaklık Programı Hakkımızda
Tavsiyeler & Haberler
Yönlendirme
Reklam
 
Haberler

'Bankalar zekatını verecek'

Yayın Tarihi
29.01.2010

Bankalara getirilen şube harcını “Bankalar çok kâr etti, zekatını verecek” şeklinde yorumlayan Yıldırım, TEKEL’le ilgili olarak da “Bizde para bol ama Tekel işçisi hakkına razı olacak” dedi

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) üyeleri ile biraraya gelerek, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Binali Yıldırım, hükümetin banka şubelerine 12 bin-200 bin arasında getirdiği harçlarla ilgili sorulara karşılık ilginç bir değerlendirme yaptı. Bankaların geçtiğimiz yıl çok yüksek kârlar elde ettiklerini ve getirilen harçla 400 milyon lira toplanacağını belirten Yıldırım, “Bankalar zekatını verecek. Bu da kazançlarının zekatıdır” dedi. Yıldırım, kendi bakanlığı için 400 milyon liranın leblebi-çekirdek olduğunu belirterek, “Biz bu parayla 1.000 km. bölünmüş yol yaparız” diye konuştu.

Bakan Yıldrım, bugüne kadar binlerce kilometre yol yaptıklarını ancak bu yolların albenisini sağlayan peyzaj, işaretleme gibi işlerine fazla dikkat etmedikleri için bu yolların görünmediğini söyledi. Bu amaçla 2010 yılında yolların çevre düzeni ve diğer cazibe özelliklerine eğileceklerini anlatan Bakan Yıldırım, yolların estetik tarafı ve makyajıyla da ilgileneceklerini belirtti. Yıldırım şöyle konuştu:

“Yolların albenisi konusunda yetersiz kalıyoruz. Yeni yaptığımız bir yolun çevre düzeni yapılmayınca yol sanki eski bir yolmuş gibi görünüyor. Bu yıl yolların estetik tarafıyla ilgili artan bir çalışma yapacağız.”

Yıldırım, “Bunun maliyeti ne olacak?” sorusuna, “Ucu açık. Ne kadar gerekirse” yanıtını verdi. Arkasından da, “Para sıkıntımız yok. Para bol, para bol” dedi. Bakan’ın bu sözlerine karşılık gazeteciler, “Tekel işçilerine gelince para yok diyorsunuz, yolları makyajlamaya gelince para bol diyorsunuz” dedi. Bunun üzerine Yıldırım ise, “Bakın arkadaşlar, öyle değil. Herkes hakkına razı olacak” şeklinde konuştu.

Ankara Metrosu’nu biz yapacağız

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yılan hikayesine dönen metro inşaatında hükümet devreye girdi. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım geçen yıl gündeme gelen ancak en az 1.5 milyar dolar gerektiği için vazgeçilen “Ankara metro inşaatının bakanlık tarafından üstlenilmesi” yönünde karar verildiğini belirtti. Geçtiğimiz yıl bir yasal düzenlemeyle Meclis’e getirilen “metro yapımlarını Ulaştırma Bakanlığı’nın üstlenmesine ilişkin madde”, son anda tasarıdan çıkarılmıştı. Ancak Bakan Yıldırım, gelinen noktada bakanlığın EGO’nun konuyla ilgili birimlerinde çalışma başlattığını, 4 hatta yürüyen metro projesinin mevcut sözleşmelerle devralınacağını söyledi.

ÖİV’de artış olmayacak

Sanal işletmecilerin vergi sorununa da değinen Bakan Binali Yıldırım, bununla ilgili konunun Maliye’nin gündeminde olduğunu, yakın zamanda Maliye Bakanlığı ile bir görüşme yapacaklarını dile getirdi. Öte yandan internete uygulanan ve geçtiğimiz yıl indirilen Özel İletişim Vergilerinin yeniden artırılacağına ilişkin haberlere tehpki gösteren Bakan Yıldırım, “Yok öyle birşey. Bunu da gündeme getirenler... Yani biz indirmeye çalışıyoruz millet bindirmeye çalışıyor. Kız evinde ses yok, oğlan evi gümbür gümbür” dedi.

Kargo taşımacılığında sınır kalktı

Türkiye ile Bulgaristan arasındaki kargo taşımalarında sınırları kaldıran mutabakat, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım (sağda) ile Bulgaristan Ulaştırma Bakanı Aleksander Tsvetkov tarafından imzalandı.

Etli kuzu közde belli olur

İstanbul’a yapılacak üçüncü köprü ile ilgili çalışmaların anımsatılması üzerine Bakan Yıldırım, köprünün ve bağlantılı yollarının bakımı konusunda kararlarında değişiklik olmadığını, bunun çalışmalarının da sürdürdüğünü belirtti. Projeyle herkesin ilgilendiğini vurgulayan Yıldırım, “Çinliler var, Koreliler var, Avrupalı firmalar var. Yarışacaklar. Neticede etlik kuzu, közde belli olur. Herkes marifetini gösterecek” dedi.Facebook Hesabınla Yorumla
Yorumlar ve Cevaplar

İlgili Kategoriler
Labels
 Banka
Bakınız
USD/TL:5.8417 / 5.8522 EUR/TL:6.4405 / 6.4521   EUR/USD:1.1025 / 1.1025   GBP/USD:1.252 / 1.252
Bize ulaşın Finzoom SSS Reklam Çözüm Ortaklarımız Finansal Terimler Sözlüğü Site Haritası Gizlilik Politikamız
FINZOOM © 2010 - Tüm Hakları SaklıdırBulgaria Romania Invest in Bulgaria