Ana Sayfa
Ortaklık Programı Hakkımızda
Tavsiyeler & Haberler
Yönlendirme
Reklam
 
Tavsiyeler

Yeni Zelanda'yı Offshore Finans Merkezi Olarak Neden Seçmelisiniz?

Yayın Tarihi
14.01.2018

Küçük bir ülke ve coğrafiolarak uzak bir yerleşim olan Yeni Zelanda geleneksel bir offshore finans merkeziolmaktan çok uzaktır. Avustralasya'nın bir parçası olan bu ülke finansal olarakgelişmiş ve yatırımcılara diğer bir offshore oluşumunun tüm avantajlarını ve dahada fazlasını sunduğunu söyleyebiliriz.

Yeni Zelanda, istikrarlıbir parlamenter demokrasidir. İngiliz Milletler Topluluğu'nun bir parçasıdır vedünyanın diğer ülkeleriyle bir dizi serbest ticaret anlaşmalarıyla bağlıdır .İngiliz hukuk sistemi ile yönetildiğinden ve ana dili İngilizce olduğundan,birçok açıdan İngiltere'ye benzer. Ülke ayrıca Ekonomik İşbirliği ve KalkınmaÖrgütü (OECD) ve Dünya Bankası gibi birçok üst düzey uluslararası kuruluşun birparçasıdır.

İş dostu Yeni Zelanda

Dünya Bankası'nın buyılki 190 ülke ile gerçekleştirdiği “İş Yapma Kolaylığı” raporu sıralamasındabirinci oldu. Böylece Yeni Zelanda üst üste iki yıl dünyanın en kolay işyapılan ülkesi seçildi. Küçük ölçekli olan bu ülke İngiltere, Avustralya, ABDve Kanada'dan daha üst sırada yer aldı.

Dünya Adalet Projesi(WJP) 2017-2018 dönemi Hukukun Üstünlüğü raporunda Yeni Zelanda  113 ülkenin arasında 7’inci sırada yer aldı. Budeğerlendirmede dikkate alınan faktörler arasında yolsuzluk, şeffaf hükümet,temel haklar, düzen ve güvenlik, yasal düzenleme, medeni ve ceza hukukundaadalet sayılabilir. Bir kez daha, yukarıdaki tüm ülkelerden daha üst sırada yeraldı.

2017 yılında, Forbes’unaçıklamasında “İş Yapmak İçin En İyi Ülke” olarak Yeni Zelanda 2. Sırada yeraldı. Kişisel özgürlük ve yatırımcının korunması, mülkiyet hakları, inovasyon,vergiler, teknoloji ve düşük yolsuzluk ayrıca bürokrasinin azlığı konularında İngiltere,Avustralya, ABD ve Kanada'nın önüne geçti.

Yukarıdaki sıralamalaradayanarak, Yeni Zelanda, yatırımınızı korumak için gerekli düzenlemelerlebirlikte iş yapmak için mükemmel bir ortamı temsil etmektedir.

Bu açıklamalar ışığında, Yeni Zelanda Ticaret,İnovasyon ve Çalışma Bakanı, “diğer ülkelerle bilgi ve uzmanlığımızıpaylaşırken, Yeni Zelanda iş dünyasının gelişiminin desteklemesi vedevamlılığına odaklanmaktayız ” diye belirtti.

 

 

 

Politika ve Hükümet

Yeni Zelanda Parlamentosu, Kraliçe’yi temsileden Genel Vali ve Temsilciler Meclisi’nden oluşur. Demokratik olarak seçilmiş milletvekiliüyelerinden oluşan parlamento, monarşiden daha güçlüdür.

Önemli bir araştırma olan ve ülkeleri ulusalzenginlik, eğitim, güvenlik ve yönetişim gibi faktörlere göre sıralayan LegatumRefah Endeksi'ne göre, Yeni Zelanda ardışık iki yıldır ikinci sırada yeralıyor. Açık pazarı, özgürlüğü ve güçlü toplumsal değerleriyle, dünyadaki eniyi yönetilen milletlerden biridir.

 

Yeni Zelanda, modern,ileri ve politik açıdan istikrarlı, hükümet şeffaflığı, medeni haklar, iş vefinansal güç ve aynı zamanda yolsuzluktan yoksun olması konularında gelişmiş ülkelerinüstünde bir sıralamadır.

Ekonomi

Geçtiğimiz kırk yıl boyunca hükümet, YeniZelanda'yı İngiltere pazarına bağlı bir tarım ekonomisinden, küresel ölçekterekabet edebilecek, daha fazla sanayileşmiş, serbest bir piyasa ekonomisinedönüştürdü. En büyük ticaret ortakları Avustralya, Çin, ABD ve Japonya'dır.Yıllar geçtikçe, Yeni Zelanda daha kentsel hale geldi. Buna rağmen, tarım vedoğal kaynaklar hala ülkenin birincil sanayi sektörleridir.

Yeni Zelanda’nın zenginliği de son on yıldaistikrarlı bir şekilde arttı. 2016 yılında, Dünya Bankası tarafındanbildirildiği üzere GSYİH'sı 184,9 milyar ABD dolarıydı. Aynı yıl, kişi başınadüşen GSYİH 39.412 ABD dolarıydı. Veri analiz şirketi Statista'ya göre, cariGSYİH büyüme oranı% 2,92 dir, 2020 yılına kadar % 3'e çıkacağı tahminedilmektedir.

 

Altyapı

Ülkenin yolları, 7 uluslararası ve 28 bölgeselhavalimanının yanı sıra 14 limanı birbirine bağlayan devlet karayolları veyerel yollar da dahil olmak üzere yaklaşık 87.000 km’yi kaplıyor.

Aynı zamanda, ülke çapında 3.860 km yol geçişiyapan geniş bir demiryolu ağına sahiptir. Kamyon ve trenlerin yanı sıra, ikiana ada arasındaki feribotlar, her yıl beş milyondan fazla yolcu taşıyor.Hükümet, ihracatın büyümesi, sermaye piyasalarının geliştirilmesi, yeniliğinartırılması, üretkenliğin artırılması ve altyapının iyileştirilmesi içinprogramların devamlılığını taahhüt etti.

 

Vergilendirme

Geniş anlamda, Yeni Zelandalılar dünyadakigelirleri üzerinden vergilendirilirken, yerleşik olmayanlar sadece YeniZelanda'da elde edilen gelirler üzerinden vergilendirilmektedir. Bu bileimtiyaz ve çifte vergi anlaşmalarıyla azaltılabilir. Rejim, sermaye kazançvergisi, damga vergisi, miras veya emlak vergisi olmaksızın daha dabasitleştirilmiştir. Gerçekten de, gelişmiş dünyadaki en rekabetçi vergisistemlerinden biri olarak sıralanmıştır.

Özetle, daha yüksek getiri ve mahremiyet arayanlariçin Yeni Zelanda, uzun süredir offshore merkezinin tüm avantajlarını açıkçasunuyor.

 

Offshore hesabı açmanın faydaları hakkında dahafazla bilgi edinmek için Vivier & Co'yu bu gün ziyaret edin.
Facebook Hesabınla Yorumla
Yorumlar ve Cevaplar

İlgili Kategoriler
Labels
Bakınız
USD/TL:5.7188 / 5.7291 EUR/TL:6.3803 / 6.3918   EUR/USD:1.1157 / 1.1157   GBP/USD:1.296 / 1.296
Bize ulaşın Finzoom SSS Reklam Çözüm Ortaklarımız Finansal Terimler Sözlüğü Site Haritası Gizlilik Politikamız
FINZOOM © 2010 - Tüm Hakları SaklıdırBulgaria Romania Invest in Bulgaria