Ana Sayfa
Ortaklık Programı Hakkımızda
Tavsiyeler & Haberler
Yönlendirme
Reklam
 
Tavsiyeler

Uzun Vadeli Kredi mi, Kısa Vadeli Kredi mi Seçmeli?

Yayın Tarihi
07.09.2012

Kredi çekmeye karar veren bir kişi için, hiç kuşkusuz en önemli kararlardan birisi de, geri ödeme planını nasıl şekillendireceğidir. Bütçesinin dışına çıkmadan ama en kısa sürede borcu kapatmak hem karlı hem de güvenli olacaktır.
   
Geri ödeme süresini uzun tutmak durumunda hem borç çoğalacak, hem de geri ödeme stresi daha uzun süre kredi müşterisinin üzerinde baskı yapacaktır. Bu süreci kısa tutmak ise aylık ödemelerin tutarını arttıracak ve kredi müşterisinin bütçesini zorlayacaktır. Bu yüzden kişi gelir-gider dengesine göre en uygun ödeme planını krediye başvururken oluşturmalıdır.
  
Kredileri uzun veya kısa vade olarak ele alabilmek için en yaygın iki kredi türünü ayrı ayrı incelemek gerekir. “Uzun vadeli kredi” diye bir tabirin kesin karşılığı olmasa da, ihtiyaç kredisi için 36 aydan ve konut kredisi için 120 aydan fazla olan kredileri “uzun vadeli kredi” olarak tanımlamak yerinde olacaktır.

Bu yazımızda FinZoom.com.tr adresindeki kredi karşılaştırma portallarındaki YMO, Aylık kredi oranı gibi değerleri; ihtiyaç ve konut kredileri için ayrı ayrı sayısal değerler ile karşılaştırıp, ortalama bir değer üzerinden ne tür seçimler yapılabileceğini ele alacağız.

İhtiyaç kredisi için uzun vade – kısa vade karşılaştırması
   
Öncelikle kullanacağımız değerlerden bahsedelim. Çekmek istediğimiz kredinin 20.000 TL olduğunu varsayarak, kısa vadeli geri ödeme olarak 24 ayda geri ödemeyi, uzun vadeli geri ödeme olarak ise 48 ayda geri ödemeyi ele alalım.

•    24 ay vadeli 20.000 TL ihtiyaç kredisi geri ödeme:
Yıllık Maliyet Oranı, (YMO) ortalama olarak %24, aylık kredi oranının da ortalama %1,4 olduğunu göz önünde bulunduralım. Bu ortalama değerleri ele alarak, ayda 1.025 TL geri ödemeyle, 24 ayda, toplam 25.400 TL geri ödeme yapabilirsiniz. Ödediğiniz tutar ile çektiğiniz tutar arasında 5.400TL fark olduğunu görüyoruz.

•    48 ay vadeli 20.000 TL ihtiyaç kredisi geri ödeme:
Ortalama Yıllık Maliyet Oranı, bu kredi için %23 civarında. Aylık kredi oranının da 1,44 civarında seyrettiğini göz önünde bulundurarak, ayda 610 TL ödeyerek 48 ayda kredinizi kapatmanız mümkün. Bu durumda bankaya yaptığınız toplam ödeme ise 30.100 TL olacak. Bu da demek oluyor ki ödediğiniz tutar ile çektiğiniz tutar arasında 10.100 TL gibi büyük bir fark var.

Ortalama değerleri ele alarak yaptığımız bu karşılaştırmada görüyoruz ki, kısa vadeli bir planda çektiğiniz kredinin %125’i gibi bir değeri geri öderken, uzun vadede bu değer %150 civarına çıkıyor.
   
Bu veriler ışığında yola çıkarak diyebiliriz ki, ihtiyaç kredilerinde mümkün olan en kısa vadede ödeme planı yapmak, krediyi alan kişi için daha mantıklı olacaktır. Gelir-gider dengenize göre, krediye aylık ayırabileceğiniz maksimum tutarı hesaplamanız ve bu değer üzerinden ödeme süresi planı yapmanız, avantajınıza olacaktır.

Konut kredisi için uzun vade – kısa vade karşılaştırması
   
Konut kredilerini karşılaştırırken baz alacağımız ortalama değerler ise şöyle: Çekmek istediğimiz kredi tutarı değerini 150.000 TL olarak düşünelim. Kısa vadeli geri ödeme süresi olarak 120 ay (10yıl), uzun vadeli geri ödeme süresini ise 240 ay (20yıl) olarak ele alıp, inceleyelim.

•    120 ay vadeli 150.000 TL konut kredisi geri ödeme:
Bu geri ödeme süresini ve kredi değerini seçip, FinZoom.com.tr adresindeki Karşılaştırmalı Mortgage Kredisi portalına girdiğiniz zaman, karşınıza 50’den fazla kredi seçeneği çıkıyor. Bu da, tüm bankaların, 120 ay geri ödemeli Mortgage kredisi vermeye sıcak baktığını gösteriyor.

Yıllık Maliyet Oranı’nın %14,86 civarında seyrettiğini düşünerek yaptığımız ortalama hesaplamadan aldığımız sonuçları paylaşalım. Aylık 2.365 TL ödeyerek 120 ayda borcunuzu kapatabilirsiniz. Ortalama aylık faiz oranını %1,2 olarak ele alırsak,  120 ayın sonunda ödediğiniz miktar 287.200 TL civarında olacaktır. Mortgage kredinizden aldığınız ve 10 yılın sonunda ödediğiniz tutar arasındaki fark yaklaşık 137.200 TL olacaktır.

•    240 ay vadeli 150.000 TL konut kredisi geri ödeme:
Geri ödeme sürecini 240 ay (20yıl) olarak belirseniz, kredi seçeneklerinizin sayısı, 10 ila 15 arasına düşüyor.

Yıllık Maliyet Oranı’nı bu vade süresi için ortalama %13,3 olarak alalım. Aylık ödeme tutarı 1.753 TL’ye, aylık kredi oranı ise %1,08’e denk geliyor. 20 yıllık sürecin sonunda bankanıza yaklaşık olarak 430.200 TL ödemiş olursunuz. Ödediğiniz miktar ve çektiğiniz kredi arasındaki fark yaklaşık olarak 280.000 TL.

Konut kredisi değerlerini karşılaştırdığımızda, iki değerin de ortalama değerler olduğunu bir kez daha vurgulayarak gözlemlediğimiz sonuçları değerlendirelim.

Ayda 600 TL fazla ödeyerek kredinizi 20 yerine 10 yılda bitirebileceğiniz verdiğimiz örneklerde açıkça görünüyor. İmkanınız varsa krediyi olabildiğince kısa tutmak, konut kredisi için de en mantıklı seçenek olarak beliriyor.

Fakat unutulmamalı ki, Mortgage için “kısa” olarak tanımlayabileceğimiz 10 yıl bile kredi geri ödemek için uzun bir süre. Bu yıllar içerisindeki iş hayatınızın, sağlığınızın, gelir-gider durumunuzun nasıl değişebileceğini krediye başvurmadan önce enine boyuna düşünmeli, kararınızı ileride sizi zor duruma düşürmeyecek şekilde vermelisiniz.

Finzoom.com.tr Hakkında
Finzoom Türkiye, Finzoom Financial Guide Network’ün Türkiye şubesidir ve Türkiye’nin ilk finansal ürün ve kredi karşılaştırma portalıdır. Maliyet oranları hesapları ve bankaların kredi ürünlerinde analiz yaparak banka ürünlerinin nabzını tutan tek kuruluştur. www.Finzoom.com.tr tüm bankalardan kredi oranları ile ilgili tam bilgi toplar ve bu bilgileri açık, objektif olarak karşılaştırmaya sunar. Amacımız, tüketici bilinci sağlamak ve tüketicinin doğru krediyi seçmesinde tarafsız olarak yol göstermektir.


Göktuğ TURAN
goktug@finzoom.com | FinZoom Finansal Analist


Facebook Hesabınla Yorumla
Yorumlar ve Cevaplar

USD/TL:5.4392 / 5.449 EUR/TL:6.2032 / 6.2143   EUR/USD:1.1405 / 1.1405   GBP/USD:1.3165 / 1.3165
Bize ulaşın Finzoom SSS Reklam Çözüm Ortaklarımız Finansal Terimler Sözlüğü Site Haritası Gizlilik Politikamız
FINZOOM © 2010 - Tüm Hakları SaklıdırBulgaria Romania Invest in Bulgaria