Ana Sayfa
Ortaklık Programı Hakkımızda
Tavsiyeler & Haberler
Yönlendirme
Reklam
 
Tavsiyeler

Trafik Kazası Sonrası Yapılması Gerekenler

Yayın Tarihi
23.10.2012Günümüz Türkiye’sinde, özellikle büyük şehirlerde her gün onlarca küçük veya orta çaplı trafik kazaları yaşanıyor. Özellikle Ramazan ve Kurban bayramlarında ise bu sayı onlardan, yüzlere çıkabiliyor. Eğer kendinizi bu talihsiz kazaların birinin içinde bulursanız ne yapmanız gerektiğini tam olarak biliyor musunuz? FinZoom.com.tr olarak bu yazımızda sizlere kazalardan sonra neler yapmanız gerektiğinden bahsedeceğiz.

•    Olası bir kazaya karşı aracınızı her zaman hazır tutun
Öncelikle aracınızda bir acil durumda ihtiyaç duyacağınız araç-gereçlerin tamamının eksiksiz biçimde bulunduğundan emin olmalısınız. Araçlarda ilkyardım çantası bulundurmak zaten yasal olarak mecburi bir husus. Buna ek olarak aracınızda bulunduracağınız çekme halatı, takoz, küçük bir yangın söndürme tüpü ve üçgen reflektör gibi aletler de kazalardan sonraki anlarda çok işinize yarayabilir.

•    Yetkili makamları arayın
Kazadan hemen sonra ilk olarak polis veya jandarma arandıktan sonra, kazazedenin kaskosu varsa kasko şirketi aranmalıdır. Çünkü ne yapılması gerektiği konusunda ayrıntılı şekilde bilgi almak gerekmektedir. Sigorta şirketlerinin bu doğrultuda farklı talepleri olabilir. Bazı şirketler, kazadan sonra etrafa dağılan kırılmış cam parçalarına kadar toplanmasını, bazıları da kazadan sonra kazazededen alkolsüz olduğunu gösteren belge talep edebilir. Talep olsun olmasın, “Alkolsüzdür” belgesi almak her zaman avantajınıza olacaktır.

•    Akan trafiğe engel olmayın
Kaza yapmış, fakat her hangi ciddi bir yaralanma yaşamamış sürücüler, eğer araçların konumu trafiği çok etkilemiyorsa, önce kaza mahalinin geniş açılı birkaç fotoğrafını çekmelidir. Daha sonra da araçlarını trafiği aksatmayacak şekilde yol kenarına almalıdır. Bu sayede trafiğin tıkanması önlenmiş olur, ki bu gelecek olan polis veya ambulansın olay yerine daha çabuk ulaşmasını sağlar. Eğer araç hareket edemez durumda ise sürücü ve yolcular emniyet kemerlerini çıkartmadan, sağlık ekibi gelene kadar araçta kalmalıdır. Bu durumda dörtlü flaşörleri açmak, diğer araçların sizi farketmesini sağlar. Mümkünse yola üçgen reflektör yerleştirmek de bir diğer yapılması gerekendir. Araçta hasar büyük ise, anahtar kontaktan çıkartılmalıdır. Bu durumda aracı çalıştırmaya çalışmak araca daha çok zarar verebilir; ve sigorta firmaları bunu farkederse ödeme yapmamak için neden olarak gösterebilir.

•    Diğer kazazedelerin irtibat bilgilerini alın
Kazadan sonra, kazaya dahil olan diğer sürücü ile birbirinizin bilgilerini aldığınızdan emin olun. İsim, telefon numarası, müşterisi olunan sigorta şirketi ve plaka numarası bu bilgilerin en önemli olanlarıdır. Aracın marka, model, üretim yılı, renk gibi bilgilerini almak da faydalı olabilir. Kazalardan sonra tamamen karşı tarafın, veya tamamen kendinizin suçlu olduğunu söylemeyin. Bırakın buna polis karar versin. Anlık sinirle söylenen sözler, ileride başınızı ağrıtabilir.

•    Aracın hasar alan yerlerinin detaylı resmini çekin
Kaza sebebiyle hasar almış otomobilinizin fotoğraflarını çekin. Günümüzde herkesin cep telefonu en az orta derecede fotoğraflar çekebiliyor. Etrafta görgü tanıkları varsa, onlarla dialoga geçerek, onların da iletişim bilgilerini almak ileride avantajınıza olabilir.
    
•    Rapor tutturun
Eğer kazaya dahil olan diğer sürücü ile anlaşmakta zorluk çekiyorsanız, polis raporu tutturun. Bu rapor sigorta şirketinizin işini yapmasını hızlandıracağı gibi; sizin dil dökmenize de gerek bırakmayacaktır. Kazadan sonra sigorta şirketinizi arayarak hasar tespiti için kaza mahaline gelmelerini sağlayabilirsiniz. Böylece sigorta şirketinize, kazayı yerinde inceleme ve daha çabuk bir karar verme fırsatı vermiş olursunuz.

•    Sigorta poliçenizi iyi okuyun
Sigortanızın ne tür hasarları karşıladığından emin olun. Bazı poliçeler tüm hasarları karşılamıyor olabilir. Bu yüzden kasko yaptırırken kötü günleri düşünerek ucuza kaçmamak sizin için bir avantaj olacaktır. Zira zorunlu trafik sigortası, kaskoların kapsadığı bir çok durumu kapsamamaktadır.
    
Üzerinize düşen tüm bu görevleri yerine getirdikten sonra, eksperlerin analizi doğrultusunda verilecek kararı beklemek dışında yapılacak bir şey yoktur. Bu sonuç doğrultusunda hasarın ne kadarının sizin payınıza düşeceği belirlenmiş olur.

Son bir bilgi daha vermek gerekirse, sokak hayvanlarına çarptığınız zaman; onları yetkili veterinerlere götürdüğünüzde masraflar trafik sigortanız tarafından karşılanacaktır. Bu da demek oluyor ki çarptığınız hayvanın hayatını kurtarmak için cebinizden para çıkması gerekmiyor; tek gereken biraz duyarlılık ve empati.
  
Kazasız günler dileğiyle…

Sıfır ve ikinci el araçlar için bankaların sunduğu taşıt kredilerini FinZoom - Karşılaştırmalı Taşıt Kredisi bölümünde bulabilirsiniz.

Göktuğ TURAN
goktug@finzoom.com | FinZoom Finansal Analist
Facebook Hesabınla Yorumla
Yorumlar ve Cevaplar

İlgili Kategoriler
Labels
Bakınız
USD/TL:4.7524 / 4.7609 EUR/TL:5.4833 / 5.4932   EUR/USD:1.1538 / 1.1538   GBP/USD:1.3142 / 1.3142
Bize ulaşın Finzoom SSS Reklam Çözüm Ortaklarımız Finansal Terimler Sözlüğü Site Haritası Gizlilik Politikamız
FINZOOM © 2010 - Tüm Hakları SaklıdırBulgaria Romania Invest in Bulgaria