Ana Sayfa
Ortaklık Programı Hakkımızda
Tavsiyeler & Haberler
Yönlendirme
Reklam
 
Tavsiyeler

Sigorta Sektörü ve Merak Edilenler

Yayın Tarihi
16.06.2010Sigorta sektörünün özellikle bireysel sigortacılık anlamında AB ülkeleri ile kıyaslandığında önünde kat etmesi gereken çok uzun bir yol olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu varsayımda bulunmamızı sağlayan verilerden bir tanesi Türkiye’de varlığını sürdüren şirketlerin ve sektörün toplam aktif tutarının çok küçük olmasıdır. Türk sigorta sektörünün toplam aktif tutarı 10 milyar avro civarındadır. Dünyadaki bazı büyük sigorta şirketlerinin tek başlarına aktif tutarları bile bu rakamın yaklaşık 10 katı kadardır. Yani sigortacılık sektörü önümüzdeki yıllarda eğitim seviyesinin artması ve şahısların bilinçlenmesi ile birlikte gözle görülür bir ivmelenme yaşayacaktır.

Dünyayı etkisi altına alan finansal ekonomik krizin etkisiyle birlikte sektör 2009 yılında %1 oranında küçüldü. Fakat 2010 yılı için sigorta şirketleri çok umutlu, sektörün genel olarak %10 ile %15’lik dilim arasında büyüyeceğini öngörüyorlar. Tabi bu hedef doğrultusunda uygulayacakları bazı yeni politikalar olacak, böylece hem sigorta acentelerinin hem de poliçe sahiplerinin avantajına olabilecek durumlar ile karşılaşacağız. Mesela birçok sigorta firması hasarsız portföyü ödüllendiren bir yapı kuruyor, aynı zamanda acentelerinin daha sıkı çalışmasını sağlamak içinde komisyon yapılarını değiştirmeye çalışıyorlar. Diğer bir yandan sigortacılık sektöründe internet kanalının da kullanımı ve önemi giderek artıyor, firmalar hem reklam hem de satış anlamında internet kanalını daha sık kullanamaya başladı. Son dönemde insanların en çok ilgi gösterdikleri sigorta çeşitleri: Zorunlu Deprem Sigortası ve Sağlık Sigortası. Bu bağlamda bu iki sigorta çeşidi hakkında merak edilen soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.
Zorunlu Deprem Sigortası

Zorunlu deprem sigortası diğer sigorta çeşitlerine nazaran daha az değişken içerdiğinden sigorta sahiplerinin en çok merak ettikleri konu gerekli olunması durumunda tazminat ödemeleri ile ilgili. Tazminat miktarı ilgili yasa ve poliçe hükümlülüklerine göre belirlenir ve hak sahibine tazminat ödemesi en geç 1 ay içerisinde gerçekleştirilir. Fakat binalarda projeye aykırı yapılacak herhangi bir tadilat işlemi sonucunda oluşacak hasar ya da böyle bir tadilatın olduğuna dair tespit yapılırsa hak sahibi sigorta şirketinden alacağı tazminat hakkını kaybeder.  Deprem sigortası ile ilgili olarak en sık karşılaşılan sorulardan biride, eşyaların poliçe kapsamında olup olmadığı hakkında; deprem sigortasında kesinlikle eşyalar poliçe kapsamında değildir, sadece bina üzerinde oluşacak hasar bu sigorta kapsamı içindedir. Zorunlu deprem sigortası yaptırabilmek içinde tüketicilerin ellerinde bulunması gereken belgeler şunlardır: Kimlik, Adres,Vergi Numarası, Tapu Bilgileri, Binanın İnşa Yılı, Yapı Tarzı, Kat Sayısı ve Evin Brüt Yüzölçümü.

Sağlık Sigortası

Türkiye nüfusunun sadece %1’i özel sağlık sigortası sahibi, gelişmiş ülkeler ile karşılaştırıldığında yok denebilecek kadar düşük bir oran. Bu açıdan hem devlet bazında hemde özel sektörde yapılması planlanan değişiklikler ile birlikte önümüzdeki yıllarda büyük bir gelişim göstereceğine inanılıyor. Sağlık sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gerek belli başlı konular var, sağlık sigortasında sigorta yaptıracak kişinin beyanı esas alındığından yanlış beyanın tespiti halinde sigorta şirketi poliçeyi tek taraflı olarak fes etme hakkında sahiptir. Bunun yanı sıra poliçe detaylarının en çok önplana çıktığı sigorta çeşitlerinden biri olduğu için, poliçenin sigortalanmakta olan kişi tarafından dikkatli bir şekilde okunması, avantaj ve dezavantajlarının öğrenilmesi gerekmektedir.  İmzalanan poliçenin geçerliliği ilk taksitin ödenmesiyle birlikte başlar.

Son olarak, finansal krizin etkisini yavaş yavaş yitirmesiyle birlikte önümüzdeki aylarda konut sektöründe ve otomobil sektöründe tüketimin artacağı ve hareketliliğin başlayacağı aşikâr. Bununla birlikte insanların yeniden sahip oldukları mal varlıklarını koruma ihtiyaçlarının ön plana çıkacağını ve sektörün önünün açılacağı düşünülüyor. Dolayısıyla önümüzdeki 5 yıl içersinde sigortalı kişi sayısında yaşanması beklenen artışla beraber kişi başı prim üretiminin de 200 dolar seviyelerine gelmesi bekleniyor.
Ahmet Safa KösemFacebook Hesabınla Yorumla
Yorumlar ve Cevaplar

İlgili Kategoriler
Bakınız
USD/TL:5.6889 / 5.6991 EUR/TL:6.2847 / 6.296   EUR/USD:1.1047 / 1.1047   GBP/USD:1.2531 / 1.2531
Bize ulaşın Finzoom SSS Reklam Çözüm Ortaklarımız Finansal Terimler Sözlüğü Site Haritası Gizlilik Politikamız
FINZOOM © 2010 - Tüm Hakları SaklıdırBulgaria Romania Invest in Bulgaria