Ana Sayfa
Ortaklık Programı Hakkımızda
Tavsiyeler & Haberler
Yönlendirme
Reklam
 
Tavsiyeler

Sicil Affı Geldi. Şimdi Ne olacak?

Yayın Tarihi
29.01.2009

Uzun zamandır kamuoyunun gündemini meşgul eden ve özellikle kriz döneminde önemi daha da artan sicil affı kanun taslağı nihayet onaylandı ve Resmi Gazete’de yayınlanmayı bekliyor. Bu kanuna göre karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarına ilişkin Merkez Bankası’ndaki kayıtlar yasanın yürürlüğe girmesinden önce veya yürürlüğe girdikten sonraki 6 ay içinde tamamen ödenmesi halinde silinecek. Peki bu durum ne anlama geliyor? Mevcut düzendeki aksaklıklar neydi? Bunlar tamamen ortadan kaldırıldı mı? İnceleyelim...

Geçmiş Düzenlemenin Sakıncaları

Mevcut düzende bir kez bile olsa çekini ödeyemeyen bir firma ya da kredi kartı borcu olan bir tüketici ilgili bankanın bildirimiyle Merkez Bankası (M.B) Risk Merkezi’nde (Kara Liste) kayda alınıyor ve adı tüm bankalara bildiriliyordu. Daha sonra bu şirket ya da kişi kara listeye girmesine neden olan çekini veya borcunu ödese dahi tekrar kara listeden çıkamıyordu. Neticede hiç bir bankadan kredi, kredi kartı ya da teminat mektubu alamıyordu. Bu durum ise özellikle kriz günlerinde iyiden iyiye bir kısır döngüye dönüşmüş ve krizin vurduğu firma ve tüketicilerin durumlarını daha da kritikleştirmişti.

Oysa yapılması gereken Kara Liste’nin kaldırılıp yerine Basel II’de de öngörüldüğü gibi puanlama (scoring) sisteminin getirilmesiydi. Örneğin bir şirket çekini geciktirdiği zaman direkt Kara Liste’ye alınmak yerine şirketin büyüklüğü (sermaye, aktif büyüklük, imaj vs.) ve gecikme süresine göre bir değerlendirme yapılıp bu şirketin kredi notu ya da risk notu çıkarılabilirdi. Bu notun durumuna göre şirkete örneğin daha yüksek ve kısa vadeli bir kredi kullandırılabilir, fakat daha başından tüm kredi yolları kapatılmamış olurdu. Benzer şekilde borcunu bir kez geciktirmiş bireysel tüketici, kredi ödeme performansına göre oluşturulacak puanlama sistemine dayanılarak krediden tamamen dışlanmaz ve böylece borcunu sürekli ve hiç ödemeyen kötü niyetli tüketicilerle aynı kefeye konulmazdı.

Malesef bu gibi iyileştirmeler henüz yapılmadı. Fakat yine de mevcut düzenin yol açtığı bu sıkıntıları bir nebze olsun ortadan kaldırmak adına 5834 Sayılı Kanun ile tüm firma ve tüketicilere ilgili kanun kapsamında sicil affı getirildi.

Yasa Ne Getirdi, Ne Getirmedi

Yukarıda da sözünü ettiğimiz gibi M.B Risk Merkezi’nde tutulan kayıtlar hiç bir zaman silinmezdi. Kredi borcunuzu ödeseniz bile kaydınız silinmez ama düzeltme olarak borcunuzu ödediğiniz bilgisi yer alırdı. Ancak yeni düzenlemeyle bu durum ortadan kalkıyor ve kaydınız siliniyor.

Fakat kaydımızın silinmesi ne anlama geliyor? Hukuki olarak kanunla birlikte siciliniz silindiyse kara listede olduğunuz için geçmiştekinin aksine artık kredi kullanma yasağına tabi tutulamazsınız. Ancak  unutmamamız gereken nokta kanunun kendiliğinden bizlere krediyi garanti etmediğidir. Burada kendi sicilimizin takibini yine kendimiz yapmalıyız.

Gerçekten de M.B kayıtlarından isminiz silinebilir. Fakat bu doğrudan kredi alabileceğiniz anlamına gelmiyor. Öncelikle kaydınızın tamamen, tam ve eksiksiz silindiğini teyit edin. Örneğin böyle durumlarda isim benzerliklerinden kaynaklanan sıkıntıları takip edin. Ayrıca unutmayın ki kredilendirme aşamasında nihayi karar verici bankanızdır. Kredi başvurusunda bulunan kişinin kredi geri ödeme performansı banka karar aşamasındaki en önemli belirleyici olmaya devam edebilir. Kısacası banka kendi kredi politikası gereği silinen kayıtlara hala atıfta bulunabilir. Burada bizlere düşen görev geçmiş tüm borcumuzu ödediğimiz ve M.B kayıtlarımızın da tam ve eksiksiz silindiği hususunda bankamızı bilgilendirmek ve ikna etmektir. Zira unutmayalım ki her bankanın kendi istihbarat elemanları vardır ve bu elemanlar M.B kayıtlarından bağımsız diğer bankalardaki meslektaşlarıyla sürekli iletişim halindedirler. İsmimiz M.B kayıtlarından silinse bile bu elemanların zihinlerinden ve kendi kayıtlarından kolayca silinmeyebilir.

Bundan önceki kanunda (Karşılıksız Çek Ve Protestolu Senetler İle Kredi Ve Kredi Kartları Borçlarına İlişkin Kayıtların Dikkate Alınmaması Hakkında Kanun - 5033) tüketiciler benzer sorunlarla karşılaşmış ve ilgili kanun yürürlüğe girmeden çok önce kredi borçlarını ödemelerine rağmen hala neden kredi ya da kredi kartı taleplerinin reddedildiğini sorgulamışlardır. Bu anlamda FinZoom olarak çıkarılan yasayı olumlu karşılamakla birlikte tüketicilerin yukarıda özetlediğimiz noktalarda dikkatli olmaları ve yeni yasaya bu şekilde yaklaşmalarını öneririz.Facebook Hesabınla Yorumla
Yorumlar ve Cevaplar
Yayınlayan   Ziyaretçi Yorumu
Puanlama: Toplam Puanlama Sayısı: 2
Yayın Tarihi   02.02.2009
Merhaba. 2004 yılına kadar tekstil imalat ve ihracatı yapıyordum. Bir firmaya yüklü mal yaptık ve 350.000 TL çek aldık. Biz de bu çeklerin ödeme tarihinden 10 gün sonralarına mal aldığımız firmalara kendi çeklerimizi verdik. Aldığımız çeklerin hiçbiri ödenmeyince ödememiz gereken çekleri de ödeyemedik. Sonrasında mal verdiğimiz firma bir gecede ortadan kayboldu. Biz de çok direnemedik. Haliyle çeklerimiz karşılıksız çıktı. Bir kısmına hapis cezaları çıktı. 400 kişi çalıştıran işveren iken cezaevlerinde aylarca yattık. Şimdi birkaç dosyam daha var. Bu çıkartılan sicil affının kapsamını anlayamadım. Adam cezaevinde, borcunu nasıl yeniden yapılandıracak? Çekten tutuklanması var, bırak iş yapmayı sokakta gezemiyor. Bu sicil affının çeklerdeki tutukluluk ve hapis cezalarına değinmemesi malesef bu konuda mağdur olanlara hala bir yenilik (iyileştirme) getirmiyor. Saygılarımla. Adnan
Yayınlayan   Ziyaretçi Yorumu
Puanlama: Toplam Puanlama Sayısı: 1
Yayın Tarihi   04.02.2009
Merhaba. Benim hiç bir bankada borcum yok. Sicil affı yasasından sonra hem bir devlet bankasına hem de bir özel bankaya kredi kartı talebim oldu fakat ikisinden de olumsuz yanıt aldım. Şu halde sicil affı niye geldi hala anlamış değilim. Merkez Bankası kayıtlarından silinmiş olmak hiç bir işe yaramıyor. Ertan

İlgili Kategoriler
Labels
Bakınız
USD/TL:5.7188 / 5.7291 EUR/TL:6.3803 / 6.3918   EUR/USD:1.1157 / 1.1157   GBP/USD:1.296 / 1.296
Bize ulaşın Finzoom SSS Reklam Çözüm Ortaklarımız Finansal Terimler Sözlüğü Site Haritası Gizlilik Politikamız
FINZOOM © 2010 - Tüm Hakları SaklıdırBulgaria Romania Invest in Bulgaria