Ana Sayfa
Ortaklık Programı Hakkımızda
Tavsiyeler & Haberler
Yönlendirme
Reklam
 
Tavsiyeler

Refinansman Yapmak İçin Uygun Zaman mı yoksa Faizler Düşmeye Devam Edecek mi?

Yayın Tarihi
27.01.2009

Merkez Bankasının faiz düşürme kararının ardından geçtiğimiz hafta içinde birçok banka mortgage fiazlerini düşürdü. Faiz oranlarının düşmesiyle de birçok tüketici refinansman konusunu gündeme getirdi ve bu yönde birçok soruyla karşılaştık. Peki faiz oranlarının % 2 seviyelerinden %1.5 seviyelerine düstüğü şu günlerde refinansman yapmak gerçekten karlı mı? Bunu bir senaryo üzerinde inceleyelim.

Farzedelim ki, krizin patlak verdiği günlerde mortgage kredisi kullandık.Fakat,  biz bu krediyi aldıktan 2 ay sonra sonra kriz ortamının yatışmasıyla konut kredisi faizlerinin  düştüğünü varsayalım. Bu durumda senaryomuz  tablodaki gibi sonuçlanacaktır.

 

Mortgage Kredisi

Refinansman Kredisi

Aylık faiz oranı

%1.90

%1.50

Vade

120 ay

118 ay

Kredi Miktarı

100.000 TL

99.586 TL

Masraflar

3600 TL (dosya+ekspertiz+hukuk)

3600 TL

Aylık Geri Ödeme

2.122 TL

1.794 TL

Toplam Geri Ödeme

254.605 TL

216.644 TL

Erken Ödeme Cezası (%2)

 

1991TL

Kar

 

32.370 TL

 

 

 Toplam ödemeler arasındaki farkın yanısıra refinansman kredisinin masraflarını ve mortgage kredisini erken kapatmamızdan doğan %2’lik gecikme cezasını da hesaba katmayı unutmamalıyız. Bu koşullarda dahi kazançlı olduğunuz açıkça görülebilmektedir. Önemli sayılabilecek bir diğer nokta da aynı bankadan refinansman kredisi kullanmanız durumunda ikinci defa ekspertiz ücreti ödemeniz gerekmeyecektir. Bankanız yeni bir müşteri bulmaktansa elinde var olanı kaçırmak istemeyecektir. Bu nedenlerle ilk önce kendi bankanızla görüşmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Peki şu anda refinansman için doğru zaman mı yoksa faizler düşmeye devam edecek mi?

Finans çevreleri 15 Ocak’ta yapılan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’ndan yaklaşık 0,5 puanlık faiz indirimi bekliyorken 2 puanlık bir indirim gerçekleşti. Bu karar piyasalarda süpriz yarattıysa da olumlu olarak karşılandı. Birçok ekonomi uzmanı  sık sık ama azar azar faiz indirmektense bir kerede, ileriye dönük adımları da kapsayan bu hareketin doğru olduğu kanısında birleştiler. Böylece finans şirketleri de önlerini görme imkanı buldu ve yeni oluşan piyasa koşullarına adapte oldular. Bu kararı doğal olarak bankaların kredi faizlerinde yaptığı indirimler izledi ve neredeyse tüm bankalar konut kredisi başta olmak üzere tüketici ve taşıt kredilerinde de indirime gittiler. Ek olarak konut ve otomotiv sektöründeki durgunluk da faizlerin düşmesine katkı sağladı. 2 puanlık indirimin uzun vadeli alınmış bir karar olduğu düşünüldüğünde bankaların da son indirimden sonra kısa vadede ikinci bir indirim yapmaları bize göre şu anda pek olası gözükmemektedir. Ancak konut ve taşıt piyasasındaki durgunluğun süreceği ve artacağı hesaplanırsa orta vadede mortgage ve taşıt kredilerinde  bir miktar daha indirim söz konusu olacaktır.

Bunun yanı sıra Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu tarafından her 3 ay da bir yayınlanan Bankacılık Sektörü Yönetici Kesimi Beklenti Anketi’nde Ocak 2009 verileri şu şekilde gerçekleşmiştir:

Konut kredisi faiz oranlarıKonut Kredisi haricindeki diğer Tüketici Kredisi Faiz Oranları

Kaynaklar: BDDK –İstatistiki Veriler
                    Merkez Bankası
Facebook Hesabınla Yorumla
Yorumlar ve Cevaplar
Yayınlayan   Ziyaretçi Yorumu
Puanlama: Toplam Puanlama Sayısı: 0
Yayın Tarihi   19.02.2009
Merhabalar, biz, kardeşim için  X bankasından 48 ay vadeli  mortgage ev kredisi kullandık ve kredinin 19 taksit ödedik. Rakamsal olarak açıklamak gerekirse ilk çektiğim kredinin ana parası 45000 TL, faiziyle 60 küsür bin TL, iken şimdi 37000 TL kaldı. Aylık 1300 TL ödeme yapıyoruz. İmkanlarımız güzeldi ve ödedik. şimdi imkanlar krizden dolayı değişti. Tekstil sektöründe çalışıyoruz. Bankaya yeniden yapılandırma teklifi sunduk. Karşımıza garip bir durum çıktı. Yeniden dosya masrafı + ipotek tazeleme + 8-10.000 TL gibi parayı  bankaya peşin ödemeliymişiz  ki borcumuz yapılandırılsın. Bu bana çok saçma geldi zaten ipotekli 45000 TL almıştım, şimdi kalan 37000 TL borcum için neden yeniden ipotek. O kadar param olsa niye yapılandırayım öderim. Bu düpe düz insanı zora sokmaktır. Ödemeyin sıkışın mağdur olun demektir. Ben kalan borcumu uzatacağım vade kadar faizin yeniden yapılandırılmasını beklerdim. 1 yıl uzattımsa 1 yılın farkı ne ise onun faizinin eklenmesini beklerken 8-10 bin TL, dosya ve ipotekler için gereksiz masraf istendi, o da  peşin olarak. İnsafınıza sunuyorum duyarlı olmaya davet ediyorum. Bu konularda yapılandırma kredilerine kolaylık getirilmesini diliyorum, Ali.

İlgili Kategoriler
Labels
Bakınız
USD/TL:5.7478 / 5.7581 EUR/TL:6.3723 / 6.3838   EUR/USD:1.1087 / 1.1087   GBP/USD:1.2138 / 1.2138
Bize ulaşın Finzoom SSS Reklam Çözüm Ortaklarımız Finansal Terimler Sözlüğü Site Haritası Gizlilik Politikamız
FINZOOM © 2010 - Tüm Hakları SaklıdırBulgaria Romania Invest in Bulgaria