Ana Sayfa
Ortaklık Programı Hakkımızda
Tavsiyeler & Haberler
Yönlendirme
Reklam
 
Tavsiyeler

Kredi skoru nedir? Nasıl yükseltilir?

Yayın Tarihi
06.07.2012


Kredi skoru, kredi almak için başvuru yapan kişi veya kuruluşun kredi alma konusundaki yeterliliğini somut veriler üzerinden değerlendiren bir puanlama sistemidir. Bu puanlama sisteminde, kredi için başvuran kişinin kredi geçmişi ve bazı risk faktörleri rol oynar. Kısacası kredi skoru, bireyin kendi finansal geçmişini özetler.

Kredi veya kredi kartı başvurusu yapıldığı takdirde, ilgili banka, kişinin kredi skorunu Kredi Kayıt Bürosu’ndan temin ederek inceleme altına alır. Bankaların bu konudaki tutum ve politikaları farklı olabileceği için, bir banka size kredi skorunuz düşük olduğu için kredi vermeyi reddedebilirken; diğer bir banka kredi vermeyi kabul edebilir.

Krediye şimdi başvurun.

Kredi Skoru Neye Göre Hesaplanır?


Kredi Kayıt Bürosu, bu bilgileri net olarak paylaşmasa da, diğer ülkelerdeki hesaplamadan esinlenerek, yerli bankalar tarafından kurulmuş bu büro yurtdışındaki sistemlerdekine benzer verileri göz önüne alır. Kredi skorunuzu etkileyen bir çok faktör vardır. Bu faktörlerden en önemlileri ise şöyle sıralanabilir:

•    Şu anki net geliriniz
•    Geçmişte kullanmış olduğunuz krediler -Mortgage, ihtiyaç kredisi, konut kredisi, kredi kartları vb.-
•    Kullandığınız kredi kartları, tipleri ve yapmış olduğunuz kredi kartı borcu ödemeleri
•    Varsa şu an hala ödemekte olduğunuz bir borç
•    Varsa karşılıksız çekleriniz ve batık kredileriniz
•    Bankanızla kaç yıldır çalışıyor olduğunuz
•    Ödeme tarihçeniz, geç ödemeler, borcun ne kadar geç ödendiği
•    Yüksek borçlanma oranı
•    Varsa daha önce kefil olduğunuz borçlar


Kredi skorunuz, sadece bir bankadan kredi alırken değil; sigorta başvurularında da göz önüne alınır. Hatta bazı işverenler, işe alacakları kişilerin kredi skorlarını inceler. Bu sebeplerden dolayı, kişi, bireysel kredi skorunu yüksek tutmakla sorumludur.
Kredi skoru, bu faktörler değerlendirerek ihtiyaç sahibi kişiye göre hesaplanır. Bu skora göre de banka krediyi kolaylıkla geri ödeyip ödeyemeyeceğinize bakarak kararını verir. Kredi skorunuz ne kadar yüksekse o kadar daha kolay ve düşük faizli bir kredi için onay alabilirsiniz. Kredi başvurusu yapmadan önce www.finzoom.com.tr adresinde tüm bankaların Yıllık Maliyet Oranı (YMO) üzerinden kredi geri ödeme planlarını görebilir, kredi ve kredi skoru sorularınızı her zaman uzman danışmanlarımıza sorabilirsiniz.


Kredi Skoru Nasıl Yükseltilebilir?

Bir banka, kredi başvurunuzu reddettiyse bunun nedeni büyük ihtimalle kredi skorunuzun o bankanın kredi verme prosedüründeki minimum kredi skoru değerinin altında kaldığınız anlamına gelir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, bir banka kredi skorunuzu düşük bulup kredi başvurunuzu reddederken, aynı kredi skoru başka bir bankanın size ihtiyaç kredisi, konut kredisi veya taşıt kredisi vermeyi kabul etmesi için yeterli olabilir.
Aşağıda belirtilen maddeleri uygulamanız, kredi skorunuzu yükseltmenize yardımcı olacaktır:

•    Ödemelerinizi geciktirmeden, zamanında yapmak
•    Borçlanma oranınızı istikrarlı bir biçimde düşük tutmak
•    Çok kısa aralıklarla kredi başvurusu yapmamak
•    Yasal ya da idari takibe düşmemeniz
•    Kredi kartı limitinizin yaklaşık %50-%60’lık bölümünü geçmemeye özen göstermek
•    Kredi kartı geri ödemelerinizde en az asgari miktarı ödemek
•    Müşterisi olduğunuz banka ile daha fazla mevduat ilişkisi kurmak
•    Çok sık adres değişikliği yapmamak
•    Kullanmadığınız kredi kartlarını kapattırmak suretiyle bu kartları kullanmasanız dahi ödemeniz gereken ve farkında olmadığınız borçlardan kurtulmak

Kredi başvurusu yaparken yetkili kişiye geçmişte yaşadığınız durumu anlatmanız ve borcunuzu kapattığınızı gösteren belgeleri göstermeniz yararlı olacaktır. Kefil göstermek, ek teminat sunmak ve peşinat oranını arttırmak seçenekleri de yine yararlı olacak ve bankanın gözündeki risk oranınızı düşürecektir.
Sonuç olarak, kişinin kredi skorunu düşürmesi de yükseltmesi de kendi elindedir. Kredi skoru, başka bir açıdan, kişinin aldığı finansal sorumluluklar olarak da değerlendirilebilir. Düşük olan bir kredi notu, efektif bir planlama ile zaman içerisinde yükseltilebilir. Kişinin gelir-gider dengesini iyi bilmesi ve akıllıca bir strateji uygulaması halinde hedeflenen değere ulaşmak zor olmayacaktır. Kendinize en uygun stratejiyi belirlerken www.finzoom.com.tr bünyesindeki uzman danışmanlarımızdan destek ve yardım alabilirsiniz.


Göktuğ TURANFacebook Hesabınla Yorumla
Yorumlar ve Cevaplar

USD/TL:4.0332 / 4.0405 EUR/TL:4.967 / 4.976   EUR/USD:1.2315 / 1.2315   GBP/USD:1.406 / 1.406
Bize ulaşın Finzoom SSS Reklam Çözüm Ortaklarımız Finansal Terimler Sözlüğü Site Haritası Gizlilik Politikamız
FINZOOM © 2010 - Tüm Hakları SaklıdırBulgaria Romania Invest in Bulgaria