Ana Sayfa
Ortaklık Programı Hakkımızda
Tavsiyeler & Haberler
Yönlendirme
Reklam
 
Tavsiyeler

Kredi Kullanırken Yapılan 7 Büyük Hata

Yayın Tarihi
19.12.2012Herkes ihtiyaç duyduğu anda nakit sahibi olmak için banka kredilerine başvurabilir. İster yeni bir ev almak için başvurulan konut kredisi, ister araba almak için başvurulan taşıt kredisi, ister nakit ihtiyacı ile başvurulan ihtiyaç kredisi olsun; kredi çekmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken temel noktalar vardır. Bu yazımızda FinZoom okurlarına, bir an önce kredisine kavuşmak için acele edenlerin yaptığı 7 büyük hatadan bahsedeceğiz.

1. Kredinin YMO Değerini Araştırmamak
Yıllık Maliyet Oranı, yani kısaca YMO, bir kredinin tüm masrafları değerlendirilerek oluşturulan bir orandır. YMO hesaplanırken, sadece kredinin faizi değil, kredi kullanırken ödenen dosya masrafları, sigorta bedelleri, kredi kullanım oranları gibi müşterinin ödemesi gereken diğer tüm detaylar da dikkate alınır. Bu yüzden krediye başvuracaksanız, sadece faiz oranını değil, YMO değerini de mutlaka değerlendirmelisiniz.

2. Tüm Bankaların Ürünlerini Araştırmamak
Bankalar zaman zaman sundukları kredi kampanyaları ile müşteri portföylerini genişletmeye çalışıyorlar. Bu nedenle kredi kullanmadan önce mutlaka internet üzerinden tüm seçenekleri araştırmanız size bir hayli kar ettirebilir. Hangi bankadan kredi çekeceğinize bir anda karar vermeyin. Tüm bankaların ürünlerini incelediğinizden emin olduktan sonra size en uyan krediye başvurun.

3. Kredi Sözleşmesini Okumadan İmzalamak
Yapılan en büyük hatalardan birisi de şüphesiz kredi sözleşmesini okumadan, acele ile imzalamak. Sözleşmede size sözlü olarak belirtilmemiş maddeler ileride canınızı sıkabilir. Okumadan imzaladığınız sözleşme sonucu ileride ekstra bir ödeme yapmanız talep edilebilir ve siz sözleşmeyi imzaladığınız için bu ödemeyi yapmak zorunda kalırsınız. Bu yüzden sözleşme önünüze konduğu zaman okumak için süre talep edin. Sözleşmeyi iyice okuyup anladığınızdan emin olun. Bazı maddelerin çıkartılmasını veya değiştirilmesini talep etmek, tüketici olarak hakkınız.

4. Ev Bulmadan Konut Kredisine Başvurmak
Konut kredisine başvurmanız için önce almak istediğiniz evi bulmanız gerekir. Çünkü banka, size mortgage kredisi vermeden önce almak istediğiniz evin fiyatını, alanını ve yerini bilmek ister. Evi bulduktan sonra konut kredisine başvurarak, bankanın cevabını beklemeniz gerekir. Bankanın uzmanları evinizin değerini araştıracak, ve size ne kadar kredi verebileceklerini bildireceklerdir.

5. Farklı Bankalara Aynı Zaman Diliminde Başvurmak
Bir bankaya kredi başvurusu yaptığınız zaman, banka sizin kredi geçmişinizi; yani kredi skorunuzu inceler. Bu süreç biraz zaman alabilir. Başvurduktan sonra birkaç gün içerisinde cevap alamayarak başka bir bankaya başvurmak hata olacaktır. Çünkü bu süreçte banka hala sizin kredi skorunuzu inceliyor olabilir. Başka bir bankaya da başvurmanız durumunda bu banka da sizin kredi skorunuzu inceleyecek, ve aynı anda başka bir bankanın da sizi incelediğini fark edecektir. Bu da bankanın size olan güvenini sarsabilir. Bir bankadan olumsuz cevap almadıkça başka bir bankaya başvurmamak gerekir. Sabır ile bankanın cevabı beklemek, süreç uzarsa bankayla temasa geçerek süreci hızlandırmaya çalışmak en akıllıca karar olacaktır.

6. Uzun Vadeli Kredilere Başvurmak
Uzun vadeli krediler, ödemesi en kolay olarak gözüken krediler olsa da, ödemeniz gereken toplam tutar artacağından her zaman en mantıklı karar değildir. Düşük faiz ile en kısa zamanda kredi borcunuzu kapatmak genellikle daha bir yoldur. Kısa dönemde kapatabileceğiniz bir krediyi uzun vadeye yaymayın, bütçenizi sarsmadan borcu kapatabileceğiniz en kısa vadeli ödeme planını seçin.

7. Kredi Çekerken Zorunlu Olmayan Sigortalara Prim Ödemek
Özellikle uzun vadeli kredilerde yapılması gereken zorunlu sigortalar, bazı kısa vadeli kredilerde zorunlu değil, isteğe bağlı olarak yapılıyor. Fakat sigortalar konusunu iyice araştırmazsanız, zorunlu olmadığı halde sigorta primi ödemek zorunda kalabilirsiniz. Hangi sigortaların zorunlu, hangilerinin isteğe bağlı olduğunu bankanızdan öğrenerek isteğe bağlı olan sigortaları isterseniz yaptırmayabilir, ve bu masraftan kurtulabilirsiniz. Fakat bu kararı iyi düşünerek vermeniz gerek. Daha önceki bir maddede belirttiğimiz gibi, sözleşmenizi çok iyi okuyun. Aklınızı karıştıran maddeleri sormaktan çekinmeyin ve anladığınızdan emin olana kadar imza atmayın.

Tüm bu maddeleri göz önüne alarak, bir çok kişinin kredi kullanırken yaptığı hataları siz yapmayabilirsiniz. Bu tavsiyeler hem size zaman kazandıracak, hem de kredi kullandıktan sonra karşınıza çıkabilecek sürpriz ödemelerden sizi koruyacaktır.

Tüm bankaların ihtiyaç kredilerini FinZoom - Karşılaştırmalı İhtiyaç Kredisi bölümünden karşılaştırabilirsiniz.


Göktuğ TURAN
goktug@finzoom.com | FinZoom Finansal Analist

Facebook Hesabınla Yorumla
Yorumlar ve Cevaplar

USD/TL:5.7046 / 5.7149 EUR/TL:6.3197 / 6.3311   EUR/USD:1.1078 / 1.1078   GBP/USD:1.2091 / 1.2091
Bize ulaşın Finzoom SSS Reklam Çözüm Ortaklarımız Finansal Terimler Sözlüğü Site Haritası Gizlilik Politikamız
FINZOOM © 2010 - Tüm Hakları SaklıdırBulgaria Romania Invest in Bulgaria