Ana Sayfa
Ortaklık Programı Hakkımızda
Tavsiyeler & Haberler
Yönlendirme
Reklam
 
Tavsiyeler

Kredi Başvurusu Neden Onaylanmaz?

Yayın Tarihi
18.10.2013


Bir çok kişi, süreci bilmeden banka kredileri veya kredi kartlarına başvuruyor ve süreci ancak olumsuz cevap aldığı takdirde merak edip incelemeye başlıyor. Fakat kredi veya kredi kartı başvurusu yapmadan önce bilinmesi ve kabullenilmesi gereken en önemli noktalardan birisi, başvurunuzun olumsuz sonuçlanabileceği. Olumsuz cevap alındığında sinirlenmek yerine başvurunuzun neden olumsuz sonuçlandığını anlamaya çalışmak ve bu durumu düzeltmek tamamen sizin elinizde.

Takipçilerimiz tarafından en sık aldığımız sorulardan biri olan “Kredim neden onaylanmıyor?“ sorusuna detaylı bir biçimde, ihtimalleri ele alarak cevap vereceğimiz bu yazımızda, FinZoom.com.tr okurlarına bazı tavsiyeler ve ipuçları da vereceğiz.

Kredi veya kredi kartı başvurusu yaparken şeffaf olun
Bazen olumsuz cevap almanızın tek nedeni, bankaya kredi veya kredi kartı başvurusu yaparken yeterince şeffaf olmamanız olabilir. Eksik doldurmuş olabileceğiniz bir form, eksik vermiş olabileceğiniz bir belge veya söylemeyi unuttuğunuz; size küçük bir detay, aldığınız olumsuz dönüşün sebebi olabilir.

Bu yüzden, banka ile kredi veya kredi kartı başvurusu görüşmesi yaparken, bankanın talep ettiği tüm bilgi ve belgeleri eksiksiz sunduğunuza emin olmalısınız.

“Bankalarla hiç ilişkim yok.” demek marifet değil!
Bankacılıkla ilgili doğru bilinen en büyük yanlışlardan birisi de, bankalarla hiç ilişki kurmamanın iyi bir şey, olumlu bir durum olduğunu sanmaktır. Gerçek ise tam tersine, bankalarla olabildiğince çok mevduat ilişkisine girmek ve bu ilişkileri istikrarlı bir şekilde korumak hatta mümkünse yükseltmeye çalışmanın olumlu bir durum olmasıdır.

“Daha önce bankalarla hiç ilişkim olmamasına rağmen, tüketici kredisi başvurum neden onaylanmadı?” sorusunun cevabı, aslında soruda gizli. Bankalarda hiçbir geçmiş kaydı olmayan birisine bankalar herhangi bir tüketici kredisi, konut kredisitaşıt kredisi veya kredi kartı vermeye yanaşmaz. Mantığı anlamak için kendi kendinize şu soruyu sorabilirsiniz: Hiç tanımadığınız, hakkında hiçbir şey bilmediğiniz birisine borç verir misiniz?

Kullandığınız kredi kartları ve krediler sayesinde, bankalar sizi tanıyor. Ödeme gücünüzü, harcama ve ödeme alışkanlıklarınızı biliyor ve başvurunuzda önce bunları değerlendiriyor. Unutmayın, tanımıyorsanız; güvenemezsiniz.

Temiz geçmiş, yüksek onay ihtimali demek
Kullanmış veya kullanmakta olduğunuz ama geri ödemesini aksatmış veya geciktirdiğiniz kredi kartı veya banka kredisi ödemeniz varsa, bankalardan tüketici kredisi veya kredi kartı çıkartmanız bir hayli zor. Geciktirdiğiniz veya ödemediğiniz borçlarınız, kredi skorunuzu olumsuz yönde etkileyerek düşürmüş olacağından bankalar size daha ilk aşamada olumsuz yanıt verebilir. Peki nedir bu kredi skoru? Bankalarla olan ilişkileriniz sonucunda, bankalar sizi daha kolay analiz edebilmek için olumlu hareketlerinizde bu skoru arttırırken, olumsuz durumlarda da bu skoru düşürür. Borcunuzu geciktirmek veya ödememek bu skorun düşüşündeki temel etkendir.

Kredi skoru hakkında daha detaylı bilgiyi, buraya tıklayarak ilgili makalemizde okuyabilirsiniz.

Başvurduğunuz kredinin geri ödemesi bütçenize uygun mu?
Başvuru aşamasında üzerinize düşen bir diğer görev ise, başvuracağınız kredinin geri ödeme seçenekleri arasında size en uygun olanı tespit etmek. Eğer geliriniz 2000 TL ise ve başvurduğunuz kredinin geri ödemesi aylık 1500 TL ise, banka bu durumu riskli görecek ve kredinizi çok büyük ihtimal ile onaylamayacaktır.

Burada önemli olan, aylık gelir ve giderlerinizi iyi bilmek, ve size en uygun olacak biçimde geri ödeme planını hazırlamaktır. Kredi geri ödemesinde, aylık olarak kredi geri ödemesine ayırabileceğiniz maksimum miktarı belirlemek akıllıca bir hamledir. Böylelikle hem zorlanmaz; hem de daha az faiz ödemiş olursunuz. Ayrıca bankanın da mantıklı bir geri ödeme planı talep ettiğinizi görerek size güven duymasını sağlayabilirsiniz.

Aynı anda birden çok bankaya başvuru yapmak akıllıca değil!
Aynı şartlar altında bir banka kredi veya kredi kartı başvurunuzu reddederken, diğer bir banka kabul edebilir.

Fakat bir bankadan cevap gelmeden başka bir bankaya başvurmak, hiç de akıllıca değil. Aynı anda birden çok bankaya başvurarak bankaya gözdağı verdiğini sanan müşteri, aslında durumu kendi açısından kötüleştirmiş oluyor. Çünkü başvurular, tüm bankaların ortak havuzunda görünüyor ve siz ikinci bir bankaya başvurduğunuz anda o banka, sizin diğer bankaya daha önce aynı kredi için başvurduğunuzu ve henüz bir yanıt almadığınızı görebiliyor. Bu da o bankanın size güven duymasını engelliyor ve genelde olumsuz yanıtlara sebep oluyor.

Mantıklı olan, bir bankadan olumsuz cevap aldıktan sonra başka bir bankaya başvurmak. Fakat bir diğer kilit nokta da, ilk bankanın neden size olumsuz yanıt verdiğini analiz edebilmek. Eğer kredi skorunuz düşük veya yok ise, başvurduğunuz kredinin geri ödemesi bütçenizi aşıyor ise başka bankalardan da aynı sonucu almanız mümkün. Fakat ödeyebileceğiniz mantıklı bir kredi başvurunuz reddedildiği takdirde başka bir bankaya başvurmakta her hangi bir sakınca asla yok. Bir banka sizi riskli bulabilirken bir diğer banka size talep ettiğiniz krediyi kullandırtmayı uygun bulabilir.


Son olarak, unutulmaması gereken en önemli noktalardan birisi de şu ki bankalar kredinizi onaylamıyor diye sinirlenmeye gerek yok. Unutmayın ki bankalar da kredi verebilmek için birbiriyle yarışıyor ve verdikleri krediler kadar kazanıyor. Bu yüzden eğer bir banka başvurduğunuz kredi veya kredi kartını onaylamıyor ise, sizi riskli seviyede görüyor demektir. Burada görev size düşüyor ve kendinizi güvenilir müşteri sınıfına sokmanız gerekiyor. Bu da bankalarla mevduat ilişkileri kurmaktan geçiyor.

İhtiyaç anında başvurduğunuz tüm kredi ve kredi kartlarının onaylanması dileğiyle…


Göktuğ TURAN
FinZoom | Finansal AnalistFacebook Hesabınla Yorumla
Yorumlar ve Cevaplar

İlgili Kategoriler
Bakınız
USD/TL:5.7538 / 5.7642 EUR/TL:6.3654 / 6.3769   EUR/USD:1.1063 / 1.1063   GBP/USD:1.2211 / 1.2211
Bize ulaşın Finzoom SSS Reklam Çözüm Ortaklarımız Finansal Terimler Sözlüğü Site Haritası Gizlilik Politikamız
FINZOOM © 2010 - Tüm Hakları SaklıdırBulgaria Romania Invest in Bulgaria