Ana Sayfa
Ortaklık Programı Hakkımızda
Tavsiyeler & Haberler
Yönlendirme
Reklam
 
Tavsiyeler

Konut ve İhtiyaç Kredileri, Mevduat Faizleri Raporu - Aralık

Yayın Tarihi
17.12.2010

Konut Kredilerinde Yeni Yıl İndirimi

Kredi pazarında yaşanan genişlemeden payını alan konut kredileri,  yıl sonu kampanyaları ile birlikte inanılmaz indirimlerle tüketiciye sunuluyor. Kasım ayında %13,14 olarak gözlenen ortalama yıllık maliyet oranı, bankaların internet kanallarına yaptığı özel indirimlerle beraber %11,77 seviyelerine kadar düşmüş durumda. Aralık ayında 120 ay vade, 100,000 TL için en düşük maliyet oranı %10,78, en yüksek maliyet oranı  %13,60 olarak gözüküyor.  Konut finansmanı için iyi bir kredi kampanyası bekleyenler için yılbaşı kredi kampanyalarından faydalanmalarını öneriyoruz. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta gayrimenkul fiyatları. Zira kredilerin ucuzlaması ile birlikte pazarda emlak değerleri artacaktır. Zira TÜİK’in bu ay içerisinde duyurmuş olduğu istatistiki bilgiye bakılırsa inşaat metre kare fiyatları artmaktadır.

Faiz oranları tablosuna bakacak olursak kampanyalar dahilinde en uygun krediler, internet üzerinden yapılan başvurular için geçerli olanlar olduğunu siz de gözlemleyebilirsiniz.Bankaların Yeni Yıl ve Yılbaşı KrediRekabeti

Geçen ay Finzoom Kasım Analizinde bahsettiğimiz gibi bankalar Aralık ayında da kredi kampanyalarını sürdürmeye devam ediyorlar. Geçen ay tüketicinin beğenisine sunulan Kurban Bayramı kredilerinin yerini Yılbaşı Kredileri almış durumda.  Haliyle rekabetin sonucu olarak, bazı ürünlerde faiz oranlarının, bazı ürünlerde de masrafların düşmesi tüketici kredileri maliyet oranını aşağıya çekerek son dönemlerdeki en uygun faiz oranları olarak gözüküyor. 

Yılbaşı piyangosu bileti veren de var, 84 aya kadar vade sağlayan da


Rekabetin ve çeşitliliğin artmasıyla her bütçeye uygun kredi ürününü bulmak kolaylaşıyor. 2011 Yılbaşı Kampanyaları  500 TL den 100.000 TL‘ye kadar, 3 aydan 84 aya kadar vade imkanı sağlayan ihtiyaç kredileri sunuyor. Üstelik bu krediler ile beraber verilen hediyelerde tüketiciyi cezbediyor. Bankaların sunduğu ihtiyaç kredisi ürünlerini ve kampanyalarını buradan inceleyebilirsiniz.


Vadeli Mevduat Efektif Faiz Oranı


Yıllık vadeli mevduat getirleri için hesaplanan efektif faiz oranı 10.000 TL ve 6 aylık vade için analiz edilmektedir. Altı aylık vadeler için vadeli mevduat getirisi Kasım ayında %6.24 olarak gerçekleşmişti ve Aralık ayında %6.14 ile beklentileri haklı çıkararak son 6 aydaki en düşük seviyeye gerilerdi. Merkez Bankası’nın faiz indirimine olumlu yaklaşımıyla beraber kısa dönem vadeli faiz oranlarının önümüzdeki dönemde düşeceği bekleniyor.


Gökhan Göğebakan

Facebook Hesabınla Yorumla
Yorumlar ve Cevaplar
Yayınlayan   tolga aktan
Puanlama: Toplam Puanlama Sayısı: 0
Yayın Tarihi   17.12.2010
Bu gün 96 ay için 0,75 faiz aldım %2 lik kapatma cezası ve 750tl ek masrafla, sizce dünkü merkez bankası faiz indirimleri ile önümüzdeki aylarda bir miktar daha indirim olabilirmi.faizlerin ne kadar yüksekten bu duruma geldiği gözlemnenince biraz daha beklemelimiyim yeni yılda bu faiz oranını bulabilirmiyim düşünceleriniz nedir teşekkürler.
Yayınlayan   Gökhan
Puanlama: Toplam Puanlama Sayısı: 0
Yayın Tarihi   20.12.2010
Merhaba,

Banakanın teklifi gayet uygun gözüküyor. Benim fikrim refinansman olayını daha fazla ertelememeniz. Önümüzdeki dönemde çok ciddi faiz indirimleri beklenmiyor.


Saygılar,
Gökhan Göğebakan

USD/TL:5.7538 / 5.7642 EUR/TL:6.3654 / 6.3769   EUR/USD:1.1063 / 1.1063   GBP/USD:1.2211 / 1.2211
Bize ulaşın Finzoom SSS Reklam Çözüm Ortaklarımız Finansal Terimler Sözlüğü Site Haritası Gizlilik Politikamız
FINZOOM © 2010 - Tüm Hakları SaklıdırBulgaria Romania Invest in Bulgaria