Ana Sayfa
Ortaklık Programı Hakkımızda
Tavsiyeler & Haberler
Yönlendirme
Reklam
 
Tavsiyeler

Kart aidatı geri nasıl alınır?

Yayın Tarihi
09.09.2010

Kart aidatlarınızı geriye dönük olarak alın! İzleyeceğiniz yol ne olmalı?

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Vekili Avukat Hakan Topbaş, kredi kartları aidatının geriye dönük kaç yıllık alınabileceğini araştırdı.

Topbaş’ın araştırması, mevzuata göre kredi kartı aidatında, geriye dönük 10 yıla kadar geri isteme hakkı bulunduğunu gösterdi. Yani bir müşteri, son 10 yılda ödediği aidatların tamamını geri isteyebilecek.

Bunun için kredi kartı sahibinin izleyeceği yol şöyle:

  • Bankaya bir iadeli taahhütlü mektup ile aidatların ödenmesi için ihtar gönderilecek.
  • Banka, ihtarınıza olumsuz cevap verir veya hiç cevap vermezse, Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne dava açılacak.
  • Dava açmak için bir dilekçe vermeniz yeterli oluyor. Mahkeme için ücret ödenmesi de gerekmiyor. Hakem heyeti, dilekçenizi en geç üç ay içinde sonuçlandıracak.

Eğer lehinizde karar çıkarsa, her yıl için 35 lira geri ödeme yapılacak.

Ayrıca BDDK başkanı Tevfik Bilgin'in daha önceden belirtmiş olduğu gibi, kart sözleşmelerinin üzerine "yıllık aidat ödemeyeceğim" diye not düşmeyi unutmayınız.


Facebook Hesabınla Yorumla
Yorumlar ve Cevaplar
Yayınlayan   Ahmet
Puanlama: Toplam Puanlama Sayısı: 2
Yayın Tarihi   14.09.2010


Merhaba.

Kart aldığımızda imzaladığımız kağıtta tam olarak ne yazdığını bilmiyoruz ve o kağıtta kart aidatı alınır gibi bir ibare varsa dahi bu yollarla kart aidatlarını geri alabilir miyiz? Bir de kart aidatlarının ödenmemesi için ne gibi çalışmalar yapılıyor eğer bu konuda bilgi sahibi varsa cevap verebilir mi?

Teşekkürler...


Yayınlayan   Gökhan
Puanlama: Toplam Puanlama Sayısı: 0
Yayın Tarihi   14.09.2010

Merhaba,

Öncelikle sorunuz için teşekkür ederim.

BDDK yapilan açıklamada sözleşme türleri ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. Konu ile ilgili hukuki cevabı en sağlıklı olarak Tüketici Hakem Heyeti verecektir.  Kart aidatının geri alınabilmesi için uygulanan yöntemlerin ücretsiz olduğunu birkez daha hatırlatamak isterim Biraz zaman ayırarak ödemiş olduğunuz kart aidatı ücretlerini geri alabilirsiniz.

Ayrıca konu ile ilgili BDDK’nın baskıları sonucu bankalar bir ara kredi kartı aidatı almayı durdurmuşlardı. Ancak görünen o ki bankalar bu kart aidatı ücretini o ya da bu şekilde tahsil etmekten vazgeçmeyecekler. Zira geçtiğimiz hafta medyada da yer bulan tüketiciler birliğinin araştırmasına gore bankalar bu aidat ücretini yıllık hesap ücreti, üyelik ücreti, hesap işletim ücreti… adı altında tahsil etmekte ve hatta bazı bankalar bu ücretleri 12 eşit taksite bölerek tüketici fark etmeden aslı kart aidatı ücreti olan bu ücreti tahsil etmekte.

Aslına bakarsanız BDDK’nın konu ile ilgili izleyeceği yolu bende sizin kadar merak ediyorum. Son olarak lütfen her ay kart özetinizi inceleyin ve bilginiz dışında faturalandırıldığınız ücretler için bankanızdan açıklama isteyiniz ve gerekirse hakem heyetine başvurunuz.

Saygılar,

Gökhan Göğebakan.

Yayınlayan   Ömer Öztürk
Puanlama: Toplam Puanlama Sayısı: 0
Yayın Tarihi   01.01.2011
Her bankanın ilgili dönemde tahsil ettiği ücreti gösteren extreyi de başvuru ekine koyma zorunluluğu var mıdır? Geriye dönük 10 yıllık extreleri kaybettiyse (ki normaldir) nereden ve nasıl bulacak tüketici?
Yayınlayan   Gökhan
Puanlama: Toplam Puanlama Sayısı: 0
Yayın Tarihi   03.01.2011
Kart aidatının sizden tahsil edildiğini ispatlayabilmeniz gerekiyor. Online bankacılık ile eski kredi kartı ekstrelerinizi inceleyebilirsiniz.

Saygılar,
Gökhan Göğebakan

USD/TL:5.7538 / 5.7642 EUR/TL:6.3654 / 6.3769   EUR/USD:1.1063 / 1.1063   GBP/USD:1.2211 / 1.2211
Bize ulaşın Finzoom SSS Reklam Çözüm Ortaklarımız Finansal Terimler Sözlüğü Site Haritası Gizlilik Politikamız
FINZOOM © 2010 - Tüm Hakları SaklıdırBulgaria Romania Invest in Bulgaria