Ana Sayfa
Ortaklık Programı Hakkımızda
Tavsiyeler & Haberler
Yönlendirme
Reklam
 
Tavsiyeler

KOSGEB Destekleri Nelerdir?

Yayın Tarihi
15.08.2013DENETEAM İş Geliştirme Müdürü, Yüksek Mühendis Nuray Tanış, DENETEAM'in sosyal sorumluluk projeleri kapsamında KOBİ’leri bilgilendirmek amacıyla düzenlediği  “KOBİ Destek Programları” seminerinde KOSGEB desteklerini anlattı.

AR-GE, İNOVASYON VE ENDÜSTRİYEL UYGULAMA DESTEK PROGRAMI
EĞİTEAM AKADEMİ Salonu’ndaki seminerde konuşan Tanış, KOSGEB'in bütün fon programlarında desteklenen kalemleri hemen hemen aynı olduğuna dikkat çekti.  Tanış, bunları makine teçhizatı, yazılım hizmeti alımı, patent desteği, personel istihdamı (4 yıllık üniversite mezunu olmalı) gerekiyorsa yurt dışı ziyaretleri olarak sıraladı.  Tanış,  desteklerin oranının ise  yüzde 75 olduğunu söyledi.

GİRİŞİMCİLİK DESTEK PROGRAMI
Tanış, Genel Destek Programı’nın, KOSGEB’in basında en güzel reklamını yaptığı program olduğunu, ancak Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’nde yanlış anlamaların olduğunu söyledi. Burada belli kalemler ve oranların söz konusu olduğuna dikkat çeken Tanış, “Örneğin İstanbul’da bir girişimciyseniz 30 bin liralık hibeyi alabilmeniz için 50 bin lirayı harcamanız gerekiyor. Destek oranı yüzde 60 ve desteği bu parayı harcadıktan sonra alacaksınız” dedi.  Tanış,  destek oranlarının gelişmişlik seviyesine göre değiştiğini söyledi.

GENEL DESTEK PROGRAMI
KOSGEB’te “seç seç beğen destekler” söz konusu olduğunu, hemen hemen her firmanın buraya yönelik fikri bulunacağını vurgulayan Tanış, “Burada, proje kültürü ve bilincini oluşturacak işler destekleniyor. Firmanın üretimi, yönetim organizasyonu pazarlama dış ticaret, insan kaynakları mali işler finans ... gibi alanları destekleniyor. Her firma bir konuda bir şeyler yapmak istiyor. Ar-Ge projenizi yoktur ama şu başlıklardan birine uyacak mutlaka bir proje fikriniz vardır. Burada üst limit 150 bin TL. Güzel bir program ama ne yazık ki şu an kapalı” bilgilerini paylaştı.

TEMATİK PROJE DESTEK PROGRAMI
Nuray Tanış, Tematik Proje Destek Programı’nın TÜBİTAK’taki Öncelikli Alanlar Destek Programı’na benzediğini söyledi. KOSGEB’in de 4 sene önce bölgelerde o bölgelerin özelliklerine uygun konularda proje desteği vermek için bu programı hazırladığını belirten Tanış,  şimdiye kadar hiç açılmadığını söyledi.

İŞBİRLİĞİ GÜÇBİRLİĞİ DESTEK PROGRAMI
Nuray Tanış, İşbirliği Güçbirliği Destek Programı’nın çok çok az kullanılan bir program olduğunu belirterek, “Burada, birleriyle bağlantılı iş alanlarında çalışan 5 firma gerekiyor. Zor bir program" dedi.

GELİŞEN İŞLETMELER PİYASASI KOBİ DESTEK PROGRAMI
Tanış, Gelişen İşletmeler Piyasası Kobi Destek Programı ile borsaya germek isteyen KOBİ’lerin mevzuat ücretleri, bir yerlere kayıt olmada istenilen rakamların karşılandığını ifade etti. Tanış, bugüne kadar bu programdan 8-10 firmanın faydalandığını ve 100 bin TL verildiğini söyledi.

Kaynak: KoBilgi.comFacebook Hesabınla Yorumla
Yorumlar ve Cevaplar

İlgili Kategoriler
Labels
 KOBİ ,  KOSGEB ,  Para
Bakınız
USD/TL:5.7538 / 5.7642 EUR/TL:6.3654 / 6.3769   EUR/USD:1.1063 / 1.1063   GBP/USD:1.2211 / 1.2211
Bize ulaşın Finzoom SSS Reklam Çözüm Ortaklarımız Finansal Terimler Sözlüğü Site Haritası Gizlilik Politikamız
FINZOOM © 2010 - Tüm Hakları SaklıdırBulgaria Romania Invest in Bulgaria