Ana Sayfa
Ortaklık Programı Hakkımızda
Tavsiyeler & Haberler
Yönlendirme
Reklam
 
Tavsiyeler

KKB Olumsuzluğumuzu Nasıl Düzeltelim?

Yayın Tarihi
25.12.2008

Son krizle birlikte bir çok tüketici kredi borçlarını geri ödeme noktasında sıkıntıya düşmüş ve malesef bu durum kredi istihbarat kayıtlarına negatif bir kayıt olarak yansımıştır. Öte yandan siz değerli ziyaretçilerimizden gelen bir çok soruda bu kredi borçlarının zaman içinde ödenmesine rağmen istihbarat kayıtlarında hala negatif kayıtların görüldüğü belirtilmiştir. Gerçekten de kredi kuruluşlarının kredi geçmişi takibini kolaylaştırmak amacıyla oluşturduğu Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’na bir kez negatif olarak kaydedilen kredi istihbaratının o tüketici ilgili kredi borcunu ödedikten sonra tekrar nasıl olumlu hale dönüştürüleceği merak konusu. Buradan hareketle bizler de bu yazımızda bu soruya yanıt aramaya çalışacağız. 

KKB Olumsuzluğu ve Finansal Dışlanma

Bir tüketici finansal hizmetlerden (örneğin krediler) çok az yararlanabiliyor ya da hiç yararlanamıyorsa finansal olarak dışlanmış sayılır. Bu durum iki faktörden kaynaklanır. Birincisi, tüketicinin işsiz ve sabıkalı olması gibi dolaylı faktörlerdir. Tüketicinin herhangi bir borç ilişkisinin olup olmamasına bakılmaksızın bu dolaylı faktörlerden biri neden gösterilerek o tüketiciye finansal hizmet verilmeyebilir.

İkincisi, tamamen tüketicilerin borç ilişkilerinden doğan doğrudan faktörlerdir.  Buna göre daha önceki borçlarını iyi yönetemediği için aşırı borçlanmış (bir tüketicinin finansal yükümlülüklerini  yakın gelecekte yerine getiremeyeceği anlaşılmışsa o tüketici aşırı borçlanmış olur) ve bu nedenle olumsuz istihbarat kayıtları tutulmuş tüketiciler de finansal dışlanmış olurlar. Ülkemizdeki finansal dışlanmaların büyük bir bölümü bu tür bir dışlanmadır.

Görüldüğü gibi borç ilişkilerini iyi yönetememiş ve aşırı borçlanmış tüketicilerin istihbarat raporları olumsuz olmakta ve bu durum doğrudan finansal dışlanmalarına yol açmaktadır. Peki bu dışlanmayı ortadan kaldırmak mümkün müdür? Şüphesiz ki borç ilişkilerini iyi yönetmeye başlayan (örneğin borçlarını gününde ve zamanında ödeyen)bir tüketicinin finansal dışlanmışlığının teorik olarak ortadan kalkması gerekir. Fakat aşağıda da göreceğimiz gibi olumsuz istihbarat rapor kayıtlarının düzeltilmesinde bazı aksaklıklar olabilmektedir.

KKB Nasıl İşler?

Kredi Kayıt Bürosu veritabanı sadece üyelerine (Banka, finansal kuruluşlar, borsa aracı kurumları vb.) açıktır. KKB üyesi olan bir kurum online olarak Kredi Referans Sistemi (KRS) adı verilen sorgulama işlemini gerçekleştirip kredi başvurusunda bulunan kişinin ister açık ister kapalı olsun borçlu ve kefil durumda bulunduğu tüm hesap bilgilerine, toplam kredi riskine ve kredi geri ödeme alışkanlıklarına anında ulaşır. Eğer geçmişte kullandığınız kredileri geri ödeme noktasında sıkıntı yaşamışsanız o  zaman krediyi kullandığınız banka ya da finansal kuruluş KKB’ye sizin adınıza negatif istihbarat raporu kaydeder. Bu rapor da kredi başvurunuzda hemen her banka ve finansal kuruluşun önüne çıkar.  Bunun neticesinde KKB kayıtları olumlu olan bireylerin borçlanması ve hatta düşük faiz oranları gibi uygun karşılıklar almaları mümkünken, kayıtları olumsuz olanların kredi bulmaları zorlaşmaktadır.

Negatif Kayıtları Nasıl Önlemeli?

Bu aşamada KKB kayıtlarıyla ilgili sormamız gereken soru şu olmalıdır: Borçlarımı ödeyip, kredimi kapattığım zaman bu negatif bilgiler nasıl düzelecek?  Teoride negatif raporu sisteme kaydeden üyeler, bu olumsuzluk ortadan kalktığında da bunu düzeltmesi gerekir. Gerçekten de KRS’ye kaydedilen bilgiler sadece negatif bilgiler değildir. İlgili kişiye ait olumlu ve olumsuz nitelikteki tüm bilgiler sisteme kaydedilir. Sistem üyelerin girdiği bilgiler üzerinde hiç bir değişiklik yapmadan orjinal halleriyle veritabanına kaydeder. Veritabanındaki bu bilgiler aylık güncellemelere tabidir.  

Fakat pratikte üye kuruluşlar (sıklıkla banka çalışanları) bu düzeltmeleri gözden kaçırıyor ve her ay yapmaları gereken kredi geçmişi güncellemelerini atlıyor olabilirler. Bu durumda borcunuzu ödemenize rağmen KKB olumsuzluğunuz hala devam ediyor görülebilir ve buna bağlı olarak yeni bir kredi başvurunuzda bu kuruluşlardan olumsuz yanıt alabilirsiniz. Böyle bir durumda size tavsiyemiz borcunuzu ödediğinizi gösteren belgelerinizle KKB’ye sizin adınıza negatif rapor kaydeden üye kuruluşa (bankanıza) gidip bu olumsuzluğu düzeltmesini talep etmenizdir.  Aksi takdirde hiç de hakkınız olmayan bir şekilde üzerinizdeki olumsuzluk hala devam edecektir.

Kredi kuruluşlarının risk faktörünü en aza indirmek için ortaklaşa oluşturdukları KKB ile tüketicilerin kredi geçmişine anında ulaşım olanağı ortaya çıkmıştır. Bu sistem kredili çalıştığınız kuruluşların kredi geçmişinizi manuel olarak sisteme kaydetmesi şeklinde çalışır. Bu yüzden hataya açıktır. Örneğin borcunu kapatan bir kişi sistemde hala olumsuz kayıtlara sahip görülüp, finansal dışlanmışlığı devam edebilir. Bu aşamada bize düşen görev kayıtlarımızı düzenli olarak takip etmek ve bir değişiklik olduğunda bunu belgeleriyle birlikte bilgileri sisteme giren kuruluşa gidip kayıtlarımızı düzelttirmektir.
Facebook Hesabınla Yorumla
Yorumlar ve Cevaplar
Yayınlayan   Ziyaretçi Yorumu
Puanlama: Toplam Puanlama Sayısı: 8
Yayın Tarihi   06.02.2009
Bence hükümetin, çıkardığı Sicil Affı Yasası'nın arkasında durup yasayı uygulamada finans kurumlarını zorlaması gerekiyor. Zira negatif kaydı silinmiş olan kişiler hala bankalar tarafından geri çevrilmektedir. Merkez Bankası ise topu diğer bankalara atmaktadır. Hal böyleyken yasanın bir anlamı kalmıyor, vatandaş ise ne yapacağını bilmiyor. Olması gereken KKB kayıtlarının da temizlenmesi aksi halde yasa bir formalite olarak kalıyor, Tevfik.
Yayınlayan   Ziyaretçi Yorumu
Puanlama: Toplam Puanlama Sayısı: 10
Yayın Tarihi   01.05.2009
Bu sorunları KKB merkezinin internet sitesinde yayınladığı gibi düzeltmeye çalıştık ama banka şubeleri yardımcı olmuyor. Ayrıca 31.50 TL ücret istiyorlar. KKB'ye de ulaşamıyoruz. Kanuni yaptırımı olmadığı için rahat davranıyorlar ve olan yine vatandaşa oluyor. Tüketici dernekleri harekete geçmeli, çünkü bankalar alacaklı olduklarını düşünüp insanlara resmen eziyet ediyorlar. Dilek

İlgili Kategoriler
Labels
Bakınız
USD/TL:5.7538 / 5.7642 EUR/TL:6.3654 / 6.3769   EUR/USD:1.1063 / 1.1063   GBP/USD:1.2211 / 1.2211
Bize ulaşın Finzoom SSS Reklam Çözüm Ortaklarımız Finansal Terimler Sözlüğü Site Haritası Gizlilik Politikamız
FINZOOM © 2010 - Tüm Hakları SaklıdırBulgaria Romania Invest in Bulgaria