Ana Sayfa
Ortaklık Programı Hakkımızda
Tavsiyeler & Haberler
Yönlendirme
Reklam
 
Tavsiyeler

İkinci El Oto Alım Rehberi

Yayın Tarihi
16.07.2012

ikinci-el-arac-oto

Otomobillerin günlük hayatımızın büyük bir parçası olduğu bir gerçek. Siz de ayağınızı yerden kesmek istiyor, bunun için de ikinci el bir araba almayı bütçenize uygun buluyorsunuz. Peki ama ikinci el araba alırken hangi konulara dikkat etmelisiniz? Yeterli taşıt kredisini alabilecek misiniz? Neleri araştırmalısınız? Neleri öğrenmelisiniz? İşte bu yazımızda tüm bu sorulara cevap vereceğiz.


İkinci el oto alırken nelere dikkat etmeliyim?

İkinci el otomobil almaya karar verdiniz ve isteğinizi karşılayabilecek bir araç aramaya başladınız. Aradığınız otomobili buldunuz ve incelemek istiyorsunuz. Öncelikle aracı incelemeye giderken imkanınız varsa yanınıza işin ustası birini de almanız hem size zaman kazandıracak; hem de satıcının size yalan söyleme ihtimalini azaltacaktır. İkinci el otomobil görmeye giderken kendinizi en kötü duruma göre hazır tutmanız ve şüpheci yaklaşmanız sizin için avantaj olacaktır.

İlk önce yapılması gerekenlerden biri, kaputu kaldırarak motorda yazan seri numarasını kontrol etmektir. Bu seri numarası, ruhsatta yazan motor seri numarası ile tutmuyorsa; aracın çalıntı olma ihtimali vardır. Bu durumda aracı kesinlikle gözden çıkarın ve başka araçları araştırmaya yeniden başlayın.

Kaporta üzerinde bağlantı noktalarındaki boşluklar -kapılar, motor kapağı ve bagaj kapağı vs gibi- birbirini tutmuyorsa, aralarındaki boşluk normalden fazla veya azsa, veya açıları birbirini tutmuyorsa aracın o bölgesi hasarlı olabilir. Aracın boyasında dalgalanmalar var ise bu da aracın hasarlı olabileceğini gösterir.

Araç sahibiyle anlaşıp, aracın yetkili servisine veya herhangi bir oto sanayi sitesine gidip aracın mekanik bir sorunu olup olmadığını öğrenmeniz de yine alıcı açısından iyi olacaktır. Araç kazalı ise hemen vazgeçilmemelidir. Kazanın boyutu ve hasarın derinliği incelenmeli, ona göre karar verilmelidir. Çünkü takla atmış, şasisi zorla düzeltilmiş bir taşıt ile sadece tamponu değişmiş veya hafif bir çarpma sonucu oluşan hasarı tamir edilmiş bir aracı aynı kefeye koymak yanlış olur. Fakat bu bilgileri ileriki adımlarda fiyat konuşup, pazarlık yapmak istediğinizde gündeme getirip, fiyat düşürmek için kullanabilirsiniz.

Ruhsat sahibi kişinin vergi borcu olmadığından emin olmanız gerekir. Zira ruhsat sahibinin vergi borcu olması demek, arabanın her an polis tarafından bağlanabileceği anlamına gelir. Yapmanız gereken, satıcıdan ruhsat sahibinin bu konuda alacağı “Temiz Kağıdı” nı talep etmektir.

Aracın kilometresi önemli bir faktördür. Fakat unutmamak gerekir ki, bu göstergeler üzerinde oynanabilir. Bu konuyu da teknik kontrolde gözden geçirmek faydalı olacaktır. Aracın bakımlarının düzenli yapılmış olup olmadığı da yine önemli faktörlerden birisidir.
Son aşamalardan birisi, aynı zamanda en önemli aşamalardan birisi de test sürüşüdür. Kesin bir anlaşmaya varmadan önce alıcı muhakkak test sürüşü talep etmelidir. Bu sürüşte taşıtın sizin komutlarınıza verdiği tepkileri görebilir, hassasiyeti hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. El freni, debriyaj ve frenlerin durumu en iyi test sürüşü sırasında anlaşılır.

Bu basamaklardan sonra sıra anlaşmaya ve ödemeye geliyor. Alım işlemini taşıt kredisi kullanarak gerçekleştirmek isteyen okurlarımız için yazımızın devamında bu konuyu ele alıyoruz.


İkinci el otomobiller için Taşıt Kredileri


İkinci el otomobil alımı, sıfır kilometre otomobil alımına göre daha detaylı ve daha kompleks bir işlemdir. Çünkü taşıt, üretici veya yetkili bir firmadan bir bireye değil; bir bireyden başka bir bireye satılmaktadır.
Bankaların, ikinci el araç alımı için başvuran kişilere, sıfır kilometre araç alımı için başvuran kişilere uyguladığından farklı bir prosedür uygular. Çoğu banka ikinci el oto alımı için olan taşıt kredilerinde, 5 yıla kadar kredi kullandırır. Çoğu banka dememizin sebebi ise istisnaların olabileceğini vurgulamak istediğimiz içindir.

Bazı bankaların vereceği taşıt kredisi araç satış bedelinin %50’sini kredi olarak karşılarken, bazı bankalarda bu oran %75’e çıkabilir. Bankaların taşıt kredilerini, almak istediğiniz kredi miktarı, geri ödeme süreci ve araç satış bedeli bilgilerini girerek finzoom.com.tr üzerindeki taşıt kredisi karşılaştırma bölümünden görebilirsiniz.

Taşıt kredisi başvurusu yapmak için bir bankaya giderken yanınızda araca dair her hangi bir ceza kaydı olmadığını ve aracın rehin olmadığını gösteren belgeleri götürmeniz işlerinizi hızlandıracaktır. Bu belgeler ile birlikte aynı zamanda satış ferdi sözleşmesi ve araç ruhsatının noter onaylı kopyasının da yanınızda bulunması gerekmektedir.

Satıcıya ödemeyi yaparken muhakkak banka yoluyla ödeme yapın ve dekontları saklayın. Elden ödeme yapmanızı tavsiye etmiyoruz. Zira taşıtta siz aldığınız zaman haciz olmaması önemli değildir. Aracı aldığınız kişinin her hangi bir bankaya kredi borcu varsa veya ileride olursa, sıradan bir çevirmede aracınıza el konulabilir. Elinizdeki dekont sayesinde aracı satın aldığınızı ispat edebilir ve mahkemelerde uğraşmak zorunda kalmazsınız. Bu konu “Tasarrufun İptali Davası” ile ilgilidir.


İkinci el otomobilinizi aldınız. Peki sırada ne var?


Aracınızı aldıktan sonra geriye kalan zorunlu işlerden bir diğeri ise trafik sigortasıdır. Her araç sahibi, aracını güvence altına almak ister. Kimi taşıt sahipleri, trafik sigortasının yanında kasko da yaptırır. Trafik sigortası ile kasko arasında bazı temel farklılıklar vardır. Bu konulara da kısaca maddeler halinde değinmek gerekirse:

• Trafik sigortası yaptırmak ve yıllık olarak yenilemek tüm taşıt sahipleri için zorunludur. Kasko ise isteğe bağlıdır. Trafik sigortası yaptırmayan veya yıllık yenilemesini yapmayan kişi hakkında yasal işlem başlatılırken; kasko sigortası yaptırmayan kişi hakkında her hangi bir yasal yürütme yoktur.

• Trafik sigortası olası bir kaza durumunda her iki tarafı da güvence altına alma amacındadır. Kasko sigortası ise sadece o araç ve araç sahibini kapsar.

• Trafik sigortası primleri, kasko primlerinden daha ucuzdur. Bunun sebebi ise zorunlu trafik sigortasının kapsamının belli olması; kasko sigortası kapsamının ise araç sahibi ve sigorta şirketi tarafından poliçe hazırlanması sürecinde isteğe göre değiştirilebilir olmasıdır.

Size ve bütçenize en uygun trafik sigortası ve kasko seçeneklerini sitemiz üzerindeki Sigortalar başlığı altından bulabilir, objektif ve kapsamlı değerlendirmelerimizden faydalanabilirsiniz.

Tüm bankaların İkinci El Taşıt Kredilerini, FinZoom - Karşılaştırmalı Taşıt Kredisi bölümünde karşılaştırabilirsiniz.


Göktuğ TURAN
goktug@finzoom.com | FinZoom Finansal Analist

Facebook Hesabınla Yorumla
Yorumlar ve Cevaplar

USD/TL:4.7545 / 4.763 EUR/TL:5.4969 / 5.5068   EUR/USD:1.1562 / 1.1562   GBP/USD:1.3186 / 1.3186
Bize ulaşın Finzoom SSS Reklam Çözüm Ortaklarımız Finansal Terimler Sözlüğü Site Haritası Gizlilik Politikamız
FINZOOM © 2010 - Tüm Hakları SaklıdırBulgaria Romania Invest in Bulgaria