Ana Sayfa
Ortaklık Programı Hakkımızda
Tavsiyeler & Haberler
Yönlendirme
Reklam
 
Tavsiyeler

Hangi durumlarda kasko ödeme yapmaz?

Yayın Tarihi
20.11.2008

Aşağıdaki haller dolayısıyla taşıtta meydana gelen zararlar sigorta teminatının dışındadır.

1. Savaş, her türlü savaş olayları, istila, yabancı düşman hareketleri, çarpışma (savaş ilan edilmiş olsun, olmasın), iç savaş, ihtilal, isyan, ayaklanma ve bunların gerektirdiği inzibati ve askeri hareketler nedeniyle meydana gelen zararlar.

2. Herhangi bir nükleer yakıttan veya nükleer yakıtın yanması sonucu nükleer atıklardan veya bunlara atfedilen nedenlerden meydana gelen iyonlayıcı radyasyonların veya radyo-aktivite bulaşmaların ve bunların gerektirdiği askeri ve inzibati tedbirlerin neden olduğu bütün zararlar. (Bu bentte geçen yanma deyimi kendi kendini idame ettiren herhangi bir nükleer ayrışım olayını da kapsayacaktır.)

3. Kamu otoritesi tarafından çekilme hali hariç, taşıtta yapılacak tasarruflar nedeniyle meydana gelen zararlar.

4. Poliçede gösterilen taşıtın, Karayolları Trafik Kanunu hükümlerine göre, gerekli sürücü belgesine sahip olmayan kimseler tarafından kullanılması sırasında meydana gelen zararlar.

5. Taşıtın, uyuşturucu maddeler veya Karayolları Trafik Kanunu uyarınca yasaklanan miktardan fazla içki almış kişiler tarafından kullanılması sırasında meydana gelen zararlar.

6. Taşıta, sigortalı veya fiillerinden sorumlu bulunduğu kimseler veya birlikte yaşadığı kişiler tarafından kasten verilen zararlar ile sigortalının fiillerinden sorumlu olduğu kimseler veya birlikte yaşadığı kişiler tarafından sigortalı taşıtın kaçırılması veya çalınması nedeniyle meydana gelen zararlar.

7. Yağsızlık, susuzluk, donma, bozukluk, eskime, çürüme, paslanma veya bakımsızlık nedeni ile meydana gelen zararlar.

8. Sigorta kapsamına giren bir olaydan doğmadıkça ve böyle bir olayla sonuçlanmadıkça taşıtın mekanik, elektrik ve elektronik donanımında meydana gelen her türlü arızalar, kırılmalar ile lastiklerde meydana gelen zararlar.

9.Taşıtın bir hasar veya arıza nedeniyle zorunlu olarak taşınması veya çekilmesi nedeniyle meydana gelen teminat kapsamındaki zararlar hariç olmak üzere, taşıtın kendi gücü ile girip çıkacağı düzenli (tarifeli) ve ruhsatlı sefer yapan gemiler ve trenler dışında kara, deniz, nehir ve havada taşınması sırasında uğrayacağı zararlar.

10. Taşıtın ruhsatında belirtilen taşıma haddinden fazla yük ve yolcu taşıması sırasında meydana gelen zararlar.


Şikayetleriniz için
Tüketicinin sonuçlandıramadığı konularda şikayetlerini bildirebileceği iki kurum bulunuyor.
Maliye Bakanlığı (Tel: 312-2452431)
Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (Tel: 212-2815537)

Kaynak: arabam.comFacebook Hesabınla Yorumla
Yorumlar ve Cevaplar
Yayınlayan   Cihat
Puanlama: Toplam Puanlama Sayısı: 1
Yayın Tarihi   01.04.2011
İyi günler. Geçenlerde oto kiralama şirketinden araç kiraladık. ve kaza yaptık taklalar attık ve pelt çıktı araba. Sonra polis tutanaklarına bir arkadasaın arabası diye gecti.Kaza olunca kimsede alkol yoktu. Tespitte 0 promil çıktı. ehliyetide vardı kaza yapan arkadasın. Arabada 6 kişiydik. Araba 2011 model tata. Kasko arabada 6 kişiydik diye ödeme yapmıyormuş böyle bir şey var mıdır? Birde kasko ödemeyince nedenini reddettiği kağıda yazar mı. yoksa kiralamaşirketi bizi dolandırmaya mıcalısıyor öğrenciyiz diyerekten. ? Bilgilerinize sunarım Lütfen yardımcı olun ...
Yayınlayan   Gökhan
Puanlama: Toplam Puanlama Sayısı: 0
Yayın Tarihi   01.04.2011
Merhaba,

Sigorta şirketi yazılı olarak poliçe sahibine açıklama yapmak durumundadır. Buradan hangi sebeplerden dolayı ödeme yapıp yapmayacağını sorgulamak doğru olmaz. Zira poliçeler farklı şartlarda, farklı zararları kapsayabilirler. Tüketici olarak haklarınızı öğrenmek ve herhangi bir anlaşmazlığa yol açmamak adına sigorta firmasından alacağınız yazılı açıklama ve diğer evraklarla beraber (tutanak, kaza raporu, vs) beraber tüketici heyetine başvurmanızda yarar olacaktır.

Saygılar,
Gökhan Göğebakan

İlgili Kategoriler
Labels
Bakınız
USD/TL:5.7921 / 5.8025 EUR/TL:6.5133 / 6.525   EUR/USD:1.1245 / 1.1245   GBP/USD:1.3002 / 1.3002
Bize ulaşın Finzoom SSS Reklam Çözüm Ortaklarımız Finansal Terimler Sözlüğü Site Haritası Gizlilik Politikamız
FINZOOM © 2010 - Tüm Hakları SaklıdırBulgaria Romania Invest in Bulgaria