Ana Sayfa
Ortaklık Programı Hakkımızda
Tavsiyeler & Haberler
Yönlendirme
Reklam
 
Tavsiyeler

DASK Nedir, Neden Önemlidir?

Yayın Tarihi
13.03.2012

Son zamanlarda yaşanan Simav ve özellikle de Van felaketleri yüzlerce konutun yıkılmasına veya hasar görmesine sebep olmuştur.


Depremlerin şoku atlatıldıktan sonra yine DASK gündeme geldi. Peki, nedir bu DASK? Ne işe yarar?


DASK, Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun kısa adıdır. Ancak son zamanlarda bu kısaltma daha çok zorunlu deprem sigortasının yerine kullanılmaktadır. Riskin bu kurum tarafından üstlenildiği sistemde DASK sigorta şirketleri tarafından yapılır.DASK, tapulu ev ve işyerleri ile bunlara ait meskenleri doğal afetlerle oluşabilecek hasarlara karşı sigortalayan sistemdir. Bu sistemde risk ödenen prim karşılığı kurum tarafından üstlenilir daha sonra da uluslararası reasürans şirketlerine dağıtılır.


DASK; deprem, deprem sonrası yangın, deprem sonrası tsunami, deprem sonrası yer kayması gibi doğal felaketler sonucu konutta oluşan maddi hasarları sigorta eder. Bu hasarlar sigorta bedeline göre sigorta edilir. Sigorta Bedeli en fazla 150000 TL kadar olabilir. Evin yeniden inşa maliyetinin daha fazla olacağı durumlarda ayrıca konut sigortasının yapılması zararın tamamının karşılanmasını sağlar.


Peki, DASK hangi durumları kapsamaz? Zorunlu deprem sigortası deprem dışında oluşan maddi hasarları, manevi zararları ve taşınırlar üzerinde oluşan zararları karşılamaz. 


Yılık 35 TL civarı rakamlarla yapılan bu sigorta tüm sigorta şirketlerince yapılabilmektedir. Sigorta olası felaket sonrası yaralarınızı biraz olsun sarabilecek bir yöntemdir. Yoğun deprem kuşağında bulunan Türkiye’de DASK önemsenmeli ve yaygınlaştırmalıdır.Bankaların Mortgage Kredilerini karşılaştırmak için FinZoom - Karşılaştırmalı Mortgage Kredisi bölümünü kullanabilirsiniz.


Finzoom.com.tr Hakkında 


Finzoom Türkiye, Finzoom Financial Guide Network’ün Türkiye şubesidir ve Türkiye’nin ilk finansal ürün ve kredi karşılaştırma portalıdır. Maliyet oranları hesapları ve bankaların kredi ürünlerinde analiz yaparak banka ürünlerinin nabzını tutan tek kuruluştur. www.Finzoom.com.tr tüm bankalardan kredi oranları ile ilgili tam bilgi toplar ve bu bilgileri açık, objektif olarak karşılaştırmaya sunar. Amacımız, tüketici bilinci sağlamak ve tüketicinin doğru krediyi seçmesinde tarafsız olarak yol göstermektir.


Kerem Akbaba

Finzoom.com Türkiye Finansal Analisti

info@finzoom.comFacebook Hesabınla Yorumla
Yorumlar ve Cevaplar

İlgili Kategoriler
Labels
 DASK
Bakınız
USD/TL:5.8417 / 5.8522 EUR/TL:6.4405 / 6.4521   EUR/USD:1.1025 / 1.1025   GBP/USD:1.252 / 1.252
Bize ulaşın Finzoom SSS Reklam Çözüm Ortaklarımız Finansal Terimler Sözlüğü Site Haritası Gizlilik Politikamız
FINZOOM © 2010 - Tüm Hakları SaklıdırBulgaria Romania Invest in Bulgaria