Ana Sayfa
Ortaklık Programı Hakkımızda
Tavsiyeler & Haberler
Yönlendirme
Reklam
 
Tavsiyeler

Birikim Hesapları Karşılaştırması

Yayın Tarihi
18.01.2015Çoğu kişinin yeni yıl planları arasında birikim yapmaya başlamak da vardır. Kimimiz güzel bir tatil için, kimimiz evlilik planları için, kimimiz yeni bir ev veya araba alabilmek için, kimimiz de beklenmedik bir anda nakit paraya ihtiyaç duyabileceğini düşündüğü için birikim yapmak ister. Bankacılığın parmak uçlarımıza kadar geldiği bu zamanlarda da "yastık altı birikim yapmak" artık pek de mantıklı değildir. Hemen hemen tüm bankalar, birikim yapmayı planlayan kişilere farklı kriterlerde birikim hesapları sunmaktadır. Peki ama hangi bankanın birikim hesap türü sizin planlarınıza uyuyor? Bir çok kişi bu sorunun yanıtını bulana kadar birikim yapmaktan vazgeçerken bazıları da araştırmadan hali hazırda müşterisi olduğu bankanın birikim hesabı ürününü kullanmaya başlıyor.
   
Bankaların birikim hesabı ürünleri farklılıklar gösterebiliyor. Minimum hesap açılış tutarı, dönemlik (aylık veya üç aylık gibi) minimum birikim bedeli, istediğiniz zaman birikim hesabından para çekme, istediğiniz zaman hesap türünü değiştirebilme, birikim hesabına otomatik ödeme talimatı verme gibi bir çok değişken mevcut.
   
Birikim hesabı faiz oranları anlık olarak değişebileceği için tüm bankalar bu veriyi internet sitelerine koymayabilir. Bankaları ele alarak sundukları birikim hesabı ürünlerini incelemeye başlayalım.
   
Finansbank - Enpara: Birikim Hesabı
Finansbank'ın şubesiz bankacılık hizmeti olan Enpara, cazip faiz oranları ile birikim yapmak isteyen kişilerin ilk düşündükleri alternatiflerden birisi. Enpara birikim hesabında, paranız gecelik faiz kazandırıyor. Kazanılan faiz, ertesi gün hesabınıza yansıyor. Minimum hesap açılış tutarı talep edilmiyor. Yani 100 TL ile de birikim hesabı açmanız mümkün. Müşteriler, Enpara birikim hesabına 05:00-23:00 saatleri arasında faiz kaybı yaşamadan para yatırabiliyor veya hesaplarından kayıpsız olarak para çekebiliyor. Hesaplama aracına göre, aylık 500 TL birikim hedefleyen bir kişi, ortalama faiz beklentisi olan %9 faiz ile bir yılın sonunda 6251 TL birikim yapmış oluyor. Beş yılın sonundaysa birikim tutarı 36.556 TL olarak görünüyor.
   
Ziraat Bankası: Birikimli Mevduat Hesabı
Ziraat Bankası, birikim yapmak isteyen kişilere Birikimli Mevduat Hesabı ürününü sunuyor. Birikimlerinizi ister 1 ister 3 aylık ödemeler ile hesabınıza ekleme seçeneği sunan Ziraat Bankası, TL, Dolar ve Euro olarak farklı para birimlerinden birikim hesabı açılışına izin veriyor. Birikim hesabı vade süresi olarak en kısa süreli seçenek 5 sene iken en uzun vade süresi 10 sene. Uzun vadeli birikim hedefleyen kişilerin dikkatini çekmeye çalışan Ziraat Bankası, asgari hesap açılış tutarı olarak 500 TL'yi uygun görüyor. Birikim hesabınıza ekleyeceğiniz para da, 1 aylık vadede en az 50, 3 aylık vadede ise en az 150 TL olmalı. Vadeden önce geri çekilmek istenen para, faiz işlemi görmeden vadesiz hesaba aktarılıyor.
   
İş Bankası: Düzenli Birikim Talimatı
İş Bankası, konuyu basitçe ele alarak, vadesiz hesabınıza ekleyebileceğiniz bir ürün olarak Birikim Hesabı ürününü sunuyor. İş Bankası'nda vadesiz hesabınız varsa, talimat vererek düzenli olarak vadesiz hesabınızdan birikim hesabınıza para akışını sağlayabiliyorsunuz. Talep edilen minimum talimat tutarı 50 TL. Döviz hesaplarınız için de Düzenli Birikim Talimatı özelliği kullanılabiliyor, ancak vadesiz hesabınız ile birikim hesabınızın aynı döviz cinsinden tanımlanmış olması gerekiyor.
   
Akbank: Mevduat Birikim Hesabı
"Her ay ayıracağınız ufacık bir miktar, yarın kocaman bir gelecek yapar!" cümlesiyle yola çıkan Akbank, birikim hesabı türünü en ciddiye alan bankalardan biri olarak gözüküyor. Hesap açılışında her hangi bir limit tutar koymayan Akbank, vade süresince de istediğiniz günde, aylık ödeme limitiniz dahilinde ara ödeme yapmanıza olanak sağlıyor. Akbank, vade süresi olarak 5 yılı tek seçenek olan sunarken birikim hesabı döviz cinsinizi TL, Dolar veya Euro'dan seçmenize olanak veriyor. Ayrıca kredi kartınızdan birikim hesabınıza otomatik ödeme talimatı da verebiliyorsunuz. Aylık 500 TL birikim hedefi ile yola çıkacak olursanız, güncel faiz oranı dikkate alınarak, 5 yıl sonunda 33.624 TL birikim yapmış olacağınız hesaplama aracı ile görülebiliyor.
   
Halkbank: Birikimli Mevduat Hesabı
Halkbank, birikim hesabı ürünü olarak hemen hemen Ziraat Bankası ile aynı şartları sunuyor. Birikim hesabı vadesi asgari 5 yıl, azami 10 yıl olarak belirlenmiş. Hesabınıza 1 veya 3 ayda bir ödeme yapma seçenekleri sunulmuş. Halkbank birikim hesabında da aylık birikim tutarınızın 50 TL'nin altında kalmaması şartı aranıyor.
   
ING Bank: Biriktiren Turuncu Hesap
Vadesiz hesabınızdan veya ING kredi kartınızdan düzenli birikim talimatı vererek, ING Bank'ın sunduğu "Biriktiren Turuncu Hesap" ürününü kullanabilirsiniz. Bir nevi günlük vadeli hesap gibi çalışan bu ürüne, 1000 TL anapara ile girerseniz bir yıl vade süresi sonunda paranız 1078 TL olacak. Yapacağınız ara ödemeler ile bu tutarı arttırmak sizin elinizde.
   
Garanti Bankası: Gelecek Hesabı
Sadece TL cinsinden birikim yapmanıza olanak sağlayan Garanti Bankası, aylık minimum birikim tutarını da 75 TL olarak belirlemiş. Hesap açılışında anapara yatırmanıza veya sıfır bakiye ile hesap açabilme seçeneklerini sunan Garanti Bankası, istediğiniz zaman da hesaba ek para yatırabilmenizi sağlıyor.
   
Denizbank: Mevduat Biriken Hesap
"Bütçeniz için küçük, para biriktirmek için büyük adım!" sloganıyla yola çıkan Denizbank da birikim hesabı yarışında iddaa sahibi bankalardan birisi gibi duruyor. Kredi kartınızdan veya vadesiz hesabınızdan otomatik ödeme talimatı vererek birikim yapmaya hemen başlayabileceğiniz bir birikim hesabı sunan Denizbank, hesap açılış tutarı için 150 TL/USD/EURO şartı arıyor. İsteğinize göre aylık veya 3 ayda bir ödeme yapma esnekliği de mevcut. Vade süresi olarak tüm döviz cinslerine 5 yılı uygun gören Denizbank, düzenli ödeme tutarınızı da vade boyunca istediğiniz zaman değiştirebilmenizi sağlıyor.
   

Birikim yapmaya başlamak için yapmanız gereken tek şey, sizin birikim hedeflerinize en çok uyan bankayı tespit ettikten sonra anında başvuru yapmak! Bu sayede birikim planlarınızı hemen hayata geçirerek, daha fazla zaman kaybetmeden para biriktirmeye başlayabilirsiniz.

Tüm veriler ilgili bankaların internet sitelerinden alınmış güncel verilerdir. Bu veriler, zamanla değişkenlik gösterebilir.

Göktuğ TURAN
FinZoom Editör

Facebook Hesabınla Yorumla
Yorumlar ve Cevaplar

USD/TL:5.6917 / 5.702 EUR/TL:6.2941 / 6.3055   EUR/USD:1.1058 / 1.1058   GBP/USD:1.2473 / 1.2473
Bize ulaşın Finzoom SSS Reklam Çözüm Ortaklarımız Finansal Terimler Sözlüğü Site Haritası Gizlilik Politikamız
FINZOOM © 2010 - Tüm Hakları SaklıdırBulgaria Romania Invest in Bulgaria