Ana Sayfa
Ortaklık Programı Hakkımızda
Tavsiyeler & Haberler
Yönlendirme
Reklam
 
Tavsiyeler

Bireysel Kredi, Kredi Kartları Kullanımı ve Tüketiciler

Yayın Tarihi
27.08.2010Bireysel ihtiyaç kredisi ve kredi kartı kullanımında, tüketiciler bankaların kendilerini zor durumda bıraktığını ve bazı haklarının ellerinden alındığına dair şikayette bulunuyor. Bu şikayetler sonucunda, bankalara karşı açılmış olan bir çok dava bulunmakta ayırca sonuçlanmış olan davaların bir kısmı bankaların aleyhine iken bazılarıda tüketicilerin aleyhine neticelendirilmiş ve gelecekteki davalara örnek teşkil edecek. Hal böyle iken Türkiye’de tüketicilerin en çok şikayet ettikleri kurumların başında bankalar geliyor. Bunun sebeplerinden biri bankaların kimi zaman takındıkları kanun tanımaz tavırlar iken kimi zamanda tüketicinin kullancağı ihtiyaç kredisi yada kredi kartı hakkında yeterli bilgiye sahip olmamasıdır. Bu bağlamda devletin tüketiciyi korumak için çıkarmış olduğu kanunlara bankaların riayet etmesi gerekirken tüketicininde bu kanunları dikkatli inceleyip haklarını iyi anlaması gerekmektedir. Bunun için 2006 yılında çıkartılan “5464” nolu “Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu” ile 2003 yılında yayınlanan “4077” sayılı “Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun” önemli bir yer tutmaktadır.

Kredi Kartları

Kredi kartları Tüketicinin en çok şikayette bulunduğu ve devletten destek beklediği tüketici sorunlarının başında bulunuyor. Bu konudaki şikayetler ikiye ayrılabilir. Birincisi tüketicinin kredi kartı edinirken sahip olduğu haklar ve yükümlülükler, ikincisi ise borçlu ve takipli hale düştükten sonraki borç yapılandırılması. İlk şikayet dikkate alındığında bankalar, kart çıkaran kuruluşlar, talepte bulunmayan veya sözleşme imzalamayan kişiler adına hiçbir şekil ve surette kart veremezler. Ayrıca bankalar, kredi kartı almak isteyen kişilerin yasaklılık veya engel durumu, ekonomik ve sosyal durumu, aylık veya yıllık ortalama geliri, diğer kart çıkaran kuruluşlarca bu kişilere tahsis edilen kredi kartı limiti gibi temin edilecek bilgileri dikkate alarak yapacakları değerlendirme uyarınca kredi kartı kullanımı limiti oluşturmak zorunda dır. Tüketiciler ise kart eline ulaştıktan sonra edinmiş olduğu yükümlülüklerin farkına varmalı ve kendisine iletiline ürün sözleşmesini dikkatlice incelemelidir. Kredi kartları ile ilgili olan ikinci şikayete yani borçların tekrar yapılandırılması konusunda ise, Bankalar tarafından, kendisine ödeme için ihtar çekilmiş veya haklarında icra takibi başlatılmış kredi kartı borcu bulunan tüketiciler kredi kartını çıkaran kuruluşa yazılı olarak, güncel tebligat adreslerini de belirtmek suretiyle müracaat etmeleri gerekmektedir. Bunun dışında tüketicinin dikkat etmesi gerek hususlar, hakları ve yükümlülükleri:

-    Tüketici borcunu nasıl ödeyeceğine ilişkin karar vererek, Borç peşin ödenecekse herhangi bir faiz ödenmeyeceğine dikkat edilmelidir
-    Tüketici, muhataba başvurmadan önce borca ilişkin hesaplama mutlaka yapılmalıdır.
-    Hesaplama için konuyu iyi bilen bir hukukçudan ya da tüketici örgütlerinden yardım alınmalıdır.
-    Borcun vadeli olarak ödenmesinin talep edilmesi halinde, hesaplanan borç tutarı seçilen aylık eşit taksitlere bölünmelidir.
-    Sadece icra takibine konu olmuş durumda, dava masraf ve harçları ile vekalet ücretinin yüzde yirmi beşinin kabul edilen plan çerçevesinde ödenmesi gerekmektedir.
-    Başvuru, muhatap kuruluşa yazılı ve belgeli olarak yapılmalıdır. Vadeli ödemelerde ilk taksitin peşin olarak ödenmesi gerekmektedir.
-    Ödeme planı doğrultusunda taksit tutarlarının ödenmesi şartıyla, icra işlemleri duracak, İcra ve İflas Kanununda belirtilen süreler işlemeyecektir.
-    Kabul edilen taksit planına göre, bir yıl içerisinde 3 taksitin vadesinde ödenmemesi halinde sağlanan haklar, ilgili kart çıkaran kuruluş ya da varlık yönetim şirketi tarafından ortadan kaldırılarak mevcut icra takip işlemlerine devam edilebilecektir.


Tüketici Kredileri

Bireysel Tüketici Kredileri hakkında kredi kartlarına nazaran daha az şikayet olduğu gibi bankalarda bu konuda daha hassas ve seçici davranıyor. Kredi kartı dağıtımında çok cömert davranan bankalar iş kredi vermeye gelince ince eleyip sık dokuyorlar. Böyle olunca da takibe giren ve sorunlu kredi sayısı kredi kartları ile karşılaştırılamayacak kadar az oluyor. Tüketiclerin ihtiyaç kredisi çekerken en çok şikayette bulundukları konu çekilecek kredi miktarının ve faiz ödemesinin yanında gelen diğer çeşitli masraflar. Bu konuda açılan davalar bankaların son aylarda ciddi masraf indirimlerine gitmesine ve bazı zorunlu koşulan teminat ve sigortların kalkmasını sağladı. Bunun dışında tüketicinin kredi kullanımı süresince dikkat etmesi gereken bazı hususlar var, mesela kredi sözleşmesi yazılı olarak yapılmalı ve bir nüshası tüketicide mutlaka bulunmalıdır ve bu sözleşmede bulunan kredi şartları sözleşme süresi içerisinde tüketici aleyhine kesinlikle değiştirilemez. Bu sözleşmede yazması zorunlu olan ve tüketicinin üzerinde durması gereken bazı maddeler şunlardır;

-    Kredi tutarı,
-    Faiz ve diğer tüm masraflar ile birlikte toplam ödenecek tutar,
-    Faiz oranı,
-    Ödeme tarihleri,
-    Anapara, faiz ve diğer masrafların ayrı ayrı belirtildiği bir ödeme planı,
-    Banka tarafından istenen teminatlar,
-    Ödemede süresi içerisinde gerçekleşmesi durumda gecikme faizi oranı,
-    Borçlunun temerrüde düşmesinin hukuki sonuçları,
-    Kredinin vadesinden önce kapatılması durumunda oluşacak şartlardır.

Yukarıda belirtilen maddelerin dışında tüketicinin en az iki taksiti ödememesi durumunda banka kalan borcun tamamını talep atme hakkına sahiptir ve banka tüketiciye bu ödemeyi yapması için en az 1 hafta süre vermekle yükümlüdür.
Facebook Hesabınla Yorumla
Yorumlar ve Cevaplar
Yayınlayan   Aytek Durak
Puanlama: Toplam Puanlama Sayısı: 0
Yayın Tarihi   31.08.2010
Öncelikle sitenizi çok begendimi, çok öğretici buldugumu soylemek isterim. Makaleler oldukça donanımlı ve faydalı. Kendi kişisel ve iş yaşantımda oldukça yararlanıyorum. Elinize sağlık, teşekkürler.
Yayınlayan   yavuztopsakal
Puanlama: Toplam Puanlama Sayısı: 0
Yayın Tarihi   27.10.2010
finzoom teknik bilgiler yansız yalansız bilgilendirmeleriniz için yürekten sevgilerdaha geniş kitlelere ulaşmanız için onlarında faydalanmaları için bilgilendiriyorum ama adım finzoom cuya çıktı selamlar

USD/TL:5.6316 / 5.6417 EUR/TL:6.334 / 6.3454   EUR/USD:1.1247 / 1.1247   GBP/USD:1.2528 / 1.2528
Bize ulaşın Finzoom SSS Reklam Çözüm Ortaklarımız Finansal Terimler Sözlüğü Site Haritası Gizlilik Politikamız
FINZOOM © 2010 - Tüm Hakları SaklıdırBulgaria Romania Invest in Bulgaria