Ana Sayfa
Ortaklık Programı Hakkımızda
Tavsiyeler & Haberler
Yönlendirme
Reklam
 
Tavsiyeler

Binlerce Esnafa İhbarname Şoku

Yayın Tarihi
29.07.2013İşyerine ait vergi kaydını sildiren fakat oda kayıtları devam eden binlerce esnaf, meslek odaları tarafından gönderilen aidat borcu ihbarnameleriyle şaşkına döndü.
 
Türkiye genelinde son 10 yıl içinde iş yeri açıp kapayan fakat oda kayıtlarını sildirmeyen binlerce esnaf evlerine ulaşan binlerce liralık aidat borcu ihbarnameleri ile şaşkına döndü. Sorumlu odaların hukuk bürolarınca gönderilen ihbarnamelerde, “Aidat borçlarınızı 15 gün içinde ödememeniz halinde hakkınızda dava açılacaktır” uyarısı yer aldı.

İCRA GELEBİLİR
Kapattıkları iş yerleri ile hiçbir ilişkileri kalmadığını düşünen fakat karşılarına çıkan 8-10 yıllık aidat borcu ile karşılaşan esnaf, birikmiş aidat borcunu nasıl ödeyeceğini kara kara düşünüyor. Hukuk bürolarının verdiği süre içinde ödeme yapılmazsa aidat borçlusu hakkında icra takibi başlatılabilecek.

BORÇ KATLANARAK ARTIYOR
Birden fazla meslek odasına kayıt yaptıran esnafın durumu ise daha vahim. Çünkü kayıtlı oda sayısı arttıkça borç miktarı da artıyor. Şu anki sistemde en düşük 89, en yüksek 200 lira yıllık aidat ödeyen esnaf, bu ödemeleri düzenli yatırmadıysa 4 bin liraya ulaşan borç yükü ile karşılaşabilir. Ayrıca tebligat alınmamış olsa bile eğer oda kaydı silinmediyse esnaf adına aidat borcu işlemeye devam ediyor.

BİNLERCE ESNAF VAR
Binlerce esnaf arasında kriz yaratan aidat borcu hakkında bilgi veren Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, birikmiş aidat borcu olan binlerce esnaf olduğu kaydetti. Palandöken, aidat borcunun bilgilenme eksiği nedeniyle ortaya çıktığını vurguladı.

ESNAFI UYARIYORUZ
Ekonomik sıkıntılar nedeniyle dükkanını kapatan esnafın meslek odasından kayıt sildirmediğini söyleyen Genel Başkan Palandöken, “Dükkan kapatan kişinin zaten psikolojisi bozuluyor. O süreçte de oda ile ilişiğini kesmiyor. Bu nedenle de aidat borcu katlanarak büyüyor. Biz dükkan kapatan esnafımızı uyarıyoruz; kendi çıkarları için kayıt oldukları esnaf odalarından derhal kayıtlarını sildirsinler” dedi.

İCRA DOĞRU DEĞİL
Aidat borçlusu esnafın icraya verilme sürecini doğru bulmadığını da belirten Palandöken, “Esnaftan icra yolu ile aidat borcu almak uygun bir şey değil. Ben 40 küsür yıllık başkanım hiç icra yoluna gitmedim. Çünkü bazı esnaf hangi odaya kayıt olduğunu bile bilmiyor. Her işi mali müşavir yapıyor. Borçlu esnafımız ilgili odalara gidip durumlarını anlatsın. O da olmazsa 0312-418-32-69 numaralı hattan bizimle irtibata geçebilirler.

HER AN KAPINIZ ÇALINABİLİR
Aidat borçlusu esnafla ilgili uygulanan yaptırımların yasal zorunluluk olduğunu vurgulayarak son yapılan çalışmada 19 bin üye kaydı sildiklerini açıklayan Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Abdullah Sevimçok, “Vergi kaydını sildiren esnafımız tüm yükümlülüklerini yerine getirdiğini düşünüyor. Fakat yasa böyle işlemiyor. Esnaf, bağlı bulunduğu meslek odasından kaydını sildirmediği sürece yıllık aidat işlemeye devam ediyor. Yani ‘İşyerimle hiçbir bağım kalmadı’ diyen esnafın aidat borcu nedeniyle her an kapısı çalınabilir. Bu durum bizce de değişmeli. Vergi kaydını sildiren esnafın üyeliği otomatik olarak düşürülmeli. Fakat şu an için maalesef durum bu” dedi.


Kaynak: KoBilgi.comFacebook Hesabınla Yorumla
Yorumlar ve Cevaplar

İlgili Kategoriler
Labels
 Vergi ,  Ekonomi ,  Kobi
Bakınız
USD/TL:5.7538 / 5.7642 EUR/TL:6.3654 / 6.3769   EUR/USD:1.1063 / 1.1063   GBP/USD:1.2211 / 1.2211
Bize ulaşın Finzoom SSS Reklam Çözüm Ortaklarımız Finansal Terimler Sözlüğü Site Haritası Gizlilik Politikamız
FINZOOM © 2010 - Tüm Hakları SaklıdırBulgaria Romania Invest in Bulgaria