Ana Sayfa
Ortaklık Programı Hakkımızda
Tavsiyeler & Haberler
Yönlendirme
Reklam
 
Tavsiyeler

Banka Kredileri Analizi Nisan Raporu

Yayın Tarihi
17.04.2013

Konut Kredilerinde Nisan Ayı
Konut kredilerinde faiz oranları stabil bir görüntü çizmeye devam ediyor. Bankalar faiz oranlarında çok ciddi değişikliler yapmamasına rağmen, bir kaç bankanın daha yüksek olan faiz oranlarını indirmesiyle, Finzoom YMO endeksinde Nisan ayında düşüş gözlemlendi.  Kısa ve orta vadede faiz oranlarında bu stabil görünümün devam edeceği ve hatta önümüzdeki orta vadede faiz oranlarında bir miktar daha düşüşün gözlemleneceği beklentiler arasında.

Piyasada bulunan taban faizli ürünlerde ciddi bir değişim gözlenmese dahi bu ürünler konut sahibi olmak isteyenler için çok büyük bir fırsat. Ayrıca bu aylarda konut pazarının daha da canlanması ve konut kredisi kampanyaları ile beraber, tüketiciler  pazara daha geniş bir yelpaze ile bakabiliyorlar. Bankalar daha önceki senelere nazaran sundukları daha düşük faiz oranlarının yanısıra, ödeme ertemeli, ara ödemeli-ödemesiz ya da esnek ödemeli planlarla tüketicilere imkanlar sunuyorlar.

Konut kredisi kullanmak isteyen tüketicilerin, bahar kampanyalarını ve düşük faizli kredi ürünlerini takip etmesinde yarar var. Şunuda unutmamak gerekir, kredinin faiz oranından ziyade YMO oranı önemlidir.  Bankaların kredi ürünlerinin YMO oranlarono finzoom üzerinden karşılaştırabilirsiniz. Ayrıca geçen aylarlarda da bahsettiğimiz üzere, önceki dönemlerde daha yüksek faiz oranlarıyla konut kredisi kullanmış tüketiciler için çok büyük bir refinansman fırsatı devam etmekte. Kredinizi refinanse ettirmeden önce çok dikkatli olmanız gerektiğini lütfen unutmayınız. Finzoom refinansman aracını kullanarak hesaplamanızı kendiniz yapabilrisiniz. Finzoom refinansman aracına buradan ulaşabilirsiniz.

Kredi faiz oranlarındaki değişim

Mart ayında %11,10 olarak gözlemlenen Finzoom Yıllık Ortalama Maliyet Oranı, Nisan ayında yaşanan cuzi faiz/masraf indirimleriyle  %10,80 seviyesine geriledi. Nisan ayında 120 ay vade, 100.000 TL için endekse katılan bankalar arasında en düşük yıllık maliyet oranı %9,66 ile Garanti bankasına aittir.Tüketici Kredilerinde Nisan Ayı

Mart ayında  %17,97 olarak gözlemlenen Finzoom ortalama YMO endeksi, Nisan ayında bahar kampanyaları ile beraber geçen aya nazaran daha ciddi faiz oranı indirimi yaşadı.  Nisan ayında Finzoom YMO endeksi  %16,91 seviyesine geriledi.
İhtiyaç kredilerinde Nisan ayından gözlemlenen faiz indirimleri beklenen bir durumdu. Zira bahar ayına girdiğimiz bu dönemde bankalar daha fazla kredi kampanyaları sunmaya başladılar. Tüketicilerinde bu dönemde tatil, evlenme, vs. gibi daha nakit paraya daha fazla ihtiyaç duyduğu dönemde bu kampanyalardan yararlanabilirler. Finzoom üzerinden bu kampanyaların bir çoğuna ulaşabilir ve kendinize en uygun kredi ürününü seçebilirsiniz.  Finansbankın Finzoom üzerinden yapılan başvurular için sunmuş olduğu kredi faiz oranları çok cazip kredi fırsatları sunmaktadır. Ayrıca tüketicilerin unutmaması gereken bir konuda, faiz oranlarının düştüğü bilgisi her bankayı ve ürünü kapsamamaktadır. İhtiyaç kredisi faiz oranlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Gökhan Göğebakan
 gokhan@finzoom.com | FinZoom Finansal Analist
Facebook Hesabınla Yorumla
Yorumlar ve Cevaplar

İlgili Kategoriler
Bakınız
USD/TL:5.47 / 5.4799 EUR/TL:6.2082 / 6.2194   EUR/USD:1.135 / 1.135   GBP/USD:1.3233 / 1.3233
Bize ulaşın Finzoom SSS Reklam Çözüm Ortaklarımız Finansal Terimler Sözlüğü Site Haritası Gizlilik Politikamız
FINZOOM © 2010 - Tüm Hakları SaklıdırBulgaria Romania Invest in Bulgaria