Ana Sayfa
Ortaklık Programı Hakkımızda
Tavsiyeler & Haberler
Yönlendirme
Reklam
 
Tavsiyeler

Banka Kredileri Analizi Mayıs Raporu

Yayın Tarihi
15.05.2013


Konut Kredilerinde Mayıs Ayı
Merkez bankası tarafından yapılan faiz indirimleri konut kredileri üzerindeki etkisini yavaş yavaş göstermeye başlıyor. Konut kredilerindeki faiz oranları son 2-3 yıllık dönemin en iyi seviyelerine ulaştı.  Merkez Bankasının faiz politikasına bağlı olarak, kredi faiz oranlarında bir miktar daha düşüş bekleniyor. Beklenen ve gözlemlenen faiz düşüşleri inşaat sektörünün canlanmasına da olanak sağlayacaktır. İnşaat sektörünün canlanmasıyla zamanla eriyecek olan stoklar, konut fiyatlarının artabileceğini unutmamak gerekir.

Bu dönemde faiz oranlarının gayet uygun oranlarla tüketiciye sunulması konut sahibi olmak isteyenler için çok büyük bir fırsat. Ayrıca düşen faiz oranlarıyla birlikte bankalar konut kredisi pazarında, kampanyalarla  tüketicilerin  bütçelerine ve olanaklarına göre çeşitli kredi ürünleri sunabiliyorlar. Bu kredilerden yararlanmak isteyen tüketicilerin, farklı bankaların kredi faiz oranlarını takip etmesinde yarar var. Şunuda unutmamak gerekir, kredinin faiz oranından ziyade YMO oranı önemlidir.  Bankaların kredi ürünlerinin YMO oranlarını finzoom üzerinden karşılaştırabilirsiniz.

Ayrıca önceki dönemlerde daha yüksek faiz oranlarıyla konut kredisi kullanmış tüketiciler için çok büyük bir refinansman fırsatı devam etmekte. Kredinizi refinanse ettirmeden önce çok dikkatli olmanız gerektiğini lütfen unutmayınız. Finzoom refinansman aracını kullanarak hesaplamanızı kendiniz yapabilrisiniz. Finzoom refinansman aracına buradan ulaşabilirsiniz.

Kredi faiz oranlarındaki değişim
Nisan ayında %10,80 olarak gözlemlenen Finzoom Yıllık Ortalama Maliyet Oranı, Mayıs ayında yaşanan cuzi faiz/masraf indirimleriyle  %10,61 seviyesine geriledi. Mayıs ayında 120 ay vade, 100.000 TL için endekse katılan bankalar arasında en düşük yıllık maliyet oranı %9,66 ile Garanti ve Vakıfbank'a aittir.Tüketici Kredilerinde Mayıs Ayı
Nisan ayında  %16,91 olarak gözlemlenen Finzoom ortalama YMO endeksi, Nisan ayında anneler günü kampanyaları ile beraber geçen aya nazaran daha cuzi faiz oranı indirimi yaşadı.  Mayıs ayında Finzoom YMO endeksi  %16,59 seviyesine geriledi.

İhtiyaç kredilerinde faiz oranları konut kredilerine parar bir şekilde düşmeye devam ediyor. Önümüzdeki dömende de faiz oranlarında ufak çaplı indirimlerin gözlemlenebileceğini söyleyebiliriz. Mayıs ayında anneler gününe özel krediler faiz oranlarının ve YMO oranlarının düşüşünde büyük rol oynadı. Finzoom üzerinden kredi  kampanyalarına ulaşabilir ve kendinize en uygun kredi ürününü seçebilirsiniz.  Finansbankın Finzoom üzerinden yapılan başvurular için sunmuş olduğu kredi faiz oranları çok cazip kredi fırsatları sunmaktadır. İhtiyaç kredisi faiz oranlarına buradan ulaşabilirsiniz.


Gökhan Göğebakan
gokhan@finzoom.com | FinZoom Finansal Analist


Facebook Hesabınla Yorumla
Yorumlar ve Cevaplar

USD/TL:5.5775 / 5.5875 EUR/TL:6.1922 / 6.2033   EUR/USD:1.1102 / 1.1102   GBP/USD:1.213 / 1.213
Bize ulaşın Finzoom SSS Reklam Çözüm Ortaklarımız Finansal Terimler Sözlüğü Site Haritası Gizlilik Politikamız
FINZOOM © 2010 - Tüm Hakları SaklıdırBulgaria Romania Invest in Bulgaria