Ana Sayfa
Ortaklık Programı Hakkımızda
Tavsiyeler & Haberler
Yönlendirme
Reklam
 
Tavsiyeler

Banka Kredileri Analizi Temmuz Raporu

Yayın Tarihi
22.07.2013

Konut Kredilerinde Temmuz Ayı
Konut kredileri faiz oranlarında geçen ay beklenen ancak tüketiciye yansıtılmayan faiz artışı Temmuz ayında kendisini hissettirdi. Temmuz ayında bazı bankalar konut kredileride dahil olmak üzere faiz oranlarını artırdı. Finzoom Aylık Ortalama endeksine katılan bankalar arasında %3.19 ile en yüksek YMO artışı, kampanyalı ürünü sona eren İş Bankası’na aittir. Bunun yanı sıra Akbank, HalkBank, YapıKredi bankası’da konut kredileri faiz oranlarında artışa giden bankalardır. Konut kredisi faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmeyen (bazı bankalar için tabela faiz oranları hariç) bankalar; DenizBank, Finansbank, Garanti, HSBC, ING, ŞekerBank, TEB, VakıfBank ve Ziraat Bankası’dır. Bu durum uzun vade olarak tabir edilen 10 yıl vadeli krediler için geçerlidir.

Geçen ay tüketiciye %9.58 Finzoom YMO oranıyla en uygun konut kredisi kullandıran Vakıf Bank bu ay da kampanyalı ürününü sunmaya devam etmektedir. VakıfBank’ın ardından Garanti bankasıda %9.66 Finzoom YMO oranıyla konut kredisi sunmaya devam etmektedir. Konut kredileri faiz oranları ve YMO oranlarını aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

Temmuz ayında Finzoom endeksi artmış olmasına rağmen bu artış bütün bankaları kapsamamaktadır. Ayrıca  konut kredisi pazarında, farklı bankaların müşterilerine farklı kampanyalarla çeşitli kredi ürünleri sunduklarını unutmamak gerekir. Kredi faiz, masraf ve her banka için aynı parametrelerın kullanıldığı YMO oranlarını Finzoom üzerinden inceleyebilirsiniz.Kredi faiz oranlarındaki değişim
Haziran ayında %10,18 olarak gözlemlenen Finzoom Yıllık Ortalama Maliyet Oranı, Temmuz ayında yaşanan faiz artışlarıyla beraber  %10,74 seviyesine çıkmıştır. Temmuz ayında 120 ay vade, 100.000 TL için endekse katılan bankalar arasında en düşük yıllık maliyet oranı %9,58 ile Halkbank'a aittir.

Tüketici Kredilerinde Temmuz Ayı

Haziran ayında %16,33 olarak gözlemlenen Finzoom ortalama YMO endeksi, Temmuz ayında  bir çok bayram kampanyalı krediye rağmen ufak çaplı bir artış yaşanmıştır. Gözlemlenen faiz artışlarıyla beraber  Temmuz ayında Finzoom YMO endeksi  %16,77 seviyesine çıkmıştır.
İhtiyaç kredileri faiz oranları konut kredilerine parallel bir şekilde artamaya başladı. Beklentiler faiz oranlarının aynı seviyede seyredeceği yönündeydi ancak faiz oranlarında piyasalara bağlı olarak ufak çaplı artışlar gözlemlendi. Bankalar birbirinden farklı bir çok Ramazan ayı kredi kampanyalarını raflara çıkarsalarda faiz oranlarında okadar cömert davrandklarını söylemeyiz. Önümüzdeki dönemde Ramazan Bayramının daha da yaklaşması ile faiz oranlarında bir miktar düşüş gözlemlenebilir. Finzoom üzerinden kredi  kampanyalarına ulaşabilir ve kendinize en uygun kredi ürününü seçebilirsiniz.  Finansbankın Finzoom üzerinden yapılan başvurular için sunmuş olduğu kredi faiz oranları çok cazip kredi fırsatları sunmaktadır. İhtiyaç kredisi faiz oranlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Gökhan Göğebakan
                       gokhan@finzoom.com | FinZoom Finansal Analist
Facebook Hesabınla Yorumla
Yorumlar ve Cevaplar

İlgili Kategoriler
Bakınız
USD/TL:5.7538 / 5.7642 EUR/TL:6.3654 / 6.3769   EUR/USD:1.1063 / 1.1063   GBP/USD:1.2211 / 1.2211
Bize ulaşın Finzoom SSS Reklam Çözüm Ortaklarımız Finansal Terimler Sözlüğü Site Haritası Gizlilik Politikamız
FINZOOM © 2010 - Tüm Hakları SaklıdırBulgaria Romania Invest in Bulgaria