Ana Sayfa
Ortaklık Programı Hakkımızda
Tavsiyeler & Haberler
Yönlendirme
Reklam
 
Tavsiyeler

Banka Kredileri Analizi Kasım Raporu

Yayın Tarihi
22.11.2013

Konut Kredilerinde Kasım Ayı
Konut kredileri faiz oranlarında Temmuz ve Haziran ayında başlayan faiz artışları,  Eylül ayından bu yana yerini daha stabil bir görünüme bırmıştı. Kasım ayında da faiz oranlarındaki indirimler devam etti. Faiz oranlarındaki durum her nekadar yılın ikinci çeyreğindeki seviyeye gerilemese de, bu yönde ilerlediğini söyleyebiliriz. Yıl sonuna doğru bankalar faiz oranlarında ufak çaplıda olsa indirimler yapacaktır.

Finzoom Aylık Ortalama endeksine katılan bankalar arasında, 120 ay vade ve 100,000 TL için, %1.89 puan ile en fazla YMO indirim Finansbank’da gözlemlendi. Bunun yanısra YMO oranlarında Şekerbank’da %0.92 puan ve Akbank’da %0.6 puanlık bir indirim gözlemlendi. Faiz oranları hakkında daha fazla bilgi ve kıyaslama için Finzoom konut kredileri karşılaştırma bölümünü ziyaret edebilirsiniz.
120 ay vadede Eylül ayından buyana tüketiciye %10.97 Finzoom YMO oranıyla en uygun konut kredisi kullandırmaya devam eden Garantibankası, bu ay da en uygun krediyi sunan banka olarak göze çarpmaktadır. Garantibankası’nın ardından Vakıfbank’da %11.38 Finzoom YMO oranıyla konut kredisi sunmaya devam etmektedir. Konut kredileri faiz oranları ve YMO oranlarını aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.Konut kredisi pazarında, farklı bankaların müşterilerine farklı kampanyalarla çeşitli kredi ürünleri sunduklarını unutmamak gerekir. Kredi faiz, masraf ve her banka için aynı parametrelerın kullanıldığı YMO oranlarını Finzoom üzerinden inceleyebilirsiniz.

Kredi faiz oranlarındaki değişim

Ekim ayında %12,67 olarak gözlemlenen Finzoom Yıllık Ortalama Maliyet Oranı, Kasım ayında yaşanan cuzi faiz indirimleriyle beraber  %12,42 seviyesine gerilemiştir. Kasım ayında 120 ay vade, 100.000 TL için endekse katılan bankalar arasında en düşük yıllık maliyet oranı %10,97 ile Garanti Bankası’na aittir.

Tüketici Kredilerinde Kasım Ayı

Ekim ayında %17,62 olarak gözlemlenen ihtiyaç kredileri Finzoom ortalama YMO endeksinde, Kasım ayında  da geçen ay olduğu gibi ufak çaplı bir artış gözlemlendi. Ancak faiz oranlarında önümüzdeki dönemde artış beklenmemektedir. Yıl sonunun yaklaşmasıyla bankalar yeni yıl kampanyalı kredilerini en kısa zamanda sunmaya başlayacaktır.
Kasım ayında gözlemlenen faiz artışlarıyla beraber Finzoom YMO endeksi  %17,79 seviyesine çıkmıştır. Finzoom üzerinden kredi  kampanyalarına ulaşabilir ve kendinize en uygun kredi ürününü seçebilirsiniz. İhtiyaç kredisi faiz oranlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Finansal Analist
Gokhan Gogebakan

Facebook Hesabınla Yorumla
Yorumlar ve Cevaplar

İlgili Kategoriler
Bakınız
USD/TL:5.7538 / 5.7642 EUR/TL:6.3654 / 6.3769   EUR/USD:1.1063 / 1.1063   GBP/USD:1.2211 / 1.2211
Bize ulaşın Finzoom SSS Reklam Çözüm Ortaklarımız Finansal Terimler Sözlüğü Site Haritası Gizlilik Politikamız
FINZOOM © 2010 - Tüm Hakları SaklıdırBulgaria Romania Invest in Bulgaria