Ana Sayfa
Ortaklık Programı Hakkımızda
Tavsiyeler & Haberler
Yönlendirme
Reklam
 
Tavsiyeler

Banka Kredileri Analizi Eylül Raporu

Yayın Tarihi
25.09.2013

Konut Kredilerinde Eylül Ayı
Konut kredileri faiz oranlarında Haziran ayından bu yana süren faiz artışı, Eylül ayında da devam etti. Haziran ayından bu yana en yüksek faiz artış oranı Eylül ayında gözlemlendi. Ayrıca daha önceki aylarda faiz artışı 7-8 banka ile sınırlı kalırken, Eylül ayındaki faiz artışlarına Finzoom endeksie dahil olan bütün bankalar katıldı. Bu da Finzoom ortakama YMO endeksini bir hayli yukarı çekti.
Finzoom Aylık Ortalama endeksine katılan bankalar arasında, 120 ay vade ve 100,000 TL için, %3.63 puan ile en yüksek YMO artışı, Anadolu Bank’da, %2.87 ile Finansbank’da görülmüştür.  Bunun yanı sıra %0.11 puan artışı ile İşbank, %0.45 puan artışı ile Garanti bankası ve %0.5 lik bir puan artışı ile Ziraat Bankası en az faiz artıran bankalar olarak göze çarpıyor. Faiz oranları hakkında daha fazla bilgi ve kıyaslama için Finzoom konut kredileri karşılaştırma bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

120 ay vadede geçen ay tüketiciye %10.52 Finzoom YMO oranıyla en uygun konut kredisi kullandıran Garantibankası bu ay da en uygun krediyi sunan banka olarak göze çarpmaktadır. Garantibankası’nın ardından Vakıfbank’da %11.38 Finzoom YMO oranıyla konut kredisi sunmaya devam etmektedir. Konut kredileri faiz oranları ve YMO oranlarını aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.
Konut kredisi pazarında, farklı bankaların müşterilerine farklı kampanyalarla çeşitli kredi ürünleri sunduklarını unutmamak gerekir. Kredi faiz, masraf ve her banka için aynı parametrelerın kullanıldığı YMO oranlarını Finzoom üzerinden inceleyebilirsiniz.Kredi faiz oranlarındaki değişim

Eylül ayında %11,43 olarak gözlemlenen Finzoom Yıllık Ortalama Maliyet Oranı, Eylül ayında yaşanan faiz artışlarıyla beraber  %12,81 seviyesine çıkmıştır. Eylül ayında 120 ay vade, 100.000 TL için endekse katılan bankalar arasında en düşük yıllık maliyet oranı %10,31 ile Garanti Bankası’na aittir.

Tüketici Kredilerinde Ağustos Ayı
Ağustos ayında %17,32 olarak gözlemlenen ihtiyaç kredileri Finzoom ortalama YMO endeksi, Ağustos ayında  devam eden bir çok bayram kampanyalı krediler ile çok ufak çaplı bir artış gözlemlenmiştir. Gözlemlenen faiz artışlarıyla beraber Ağustos ayında Finzoom YMO endeksi  %17,40 seviyesine çıkmıştır.
İhtiyaç kredileri faiz oranları konut kredilerine parallel bir şekilde artamaya devam ediyor.  Bankalar Kurban Bayramı dolayısıyla kampanyalı kredi faiz oranlarını sunmaya devam ediyorlar. Kredi kampanları devem etse dahi, faiz oranlarında bir düşüş yaşanmamasıda düşündürücü. Bayram ertesi faiz oranlarında çok ciddi artışlar beklenmese dahi, ufak çaplı faiz artışlar yaşanacaktır. Bu dönemde kredi kullanmayı planlayan tüketicilerin bayram kampanyalı kredi ürünlerine göz atmasında yarar olacaktır. Finzoom üzerinden kredi  kampanyalarına ulaşabilir ve kendinize en uygun kredi ürününü seçebilirsiniz. İhtiyaç kredisi faiz oranlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Gökhan Göğebakan
                       gokhan@finzoom.com | FinZoom Finansal Analist
Facebook Hesabınla Yorumla
Yorumlar ve Cevaplar

İlgili Kategoriler
Bakınız
USD/TL:5.7188 / 5.7291 EUR/TL:6.3803 / 6.3918   EUR/USD:1.1157 / 1.1157   GBP/USD:1.296 / 1.296
Bize ulaşın Finzoom SSS Reklam Çözüm Ortaklarımız Finansal Terimler Sözlüğü Site Haritası Gizlilik Politikamız
FINZOOM © 2010 - Tüm Hakları SaklıdırBulgaria Romania Invest in Bulgaria