Ana Sayfa
Ortaklık Programı Hakkımızda
Tavsiyeler & Haberler
Yönlendirme
Reklam
 
Tavsiyeler

Banka Kredileri Analizi Ağustos Raporu

Yayın Tarihi
01.09.2014

Konut Kredilerinde Ağustos Ayı
Konut kredileri faiz oranlarında Nisan ayından buyana süren faiz indirimleri Ağustos ayında da devam etti. Faiz oranlarındaki inidimler geçen aya nazaran endekse katılan bankaların hepsinde gerçekleşmemesine rağmen endeksi aşağı çekmeyi başardı. Bu indirimlerle beraber Finzoom YMO endeksi düşüşüne devam etti.
 
Ağustos ayında Finzoom Aylık Ortalama endeksine katılan bankalar arasında, 120 ay vade ve 100,000 TL için, %1.61 puan ile en fazla YMO indirimi Finansbank’da  gözlemlendi. Bunun yanısıra Akbankası %1.55 puan, Odeabank bank %0.49 puan ile indirime giden bankalar arasında yer aldı. Konut kredilerindeki güncel faiz oranlarını Finzoom konut kredileri karşılaştırma bölümünden öğrenebilirsiniz.

Gözlemlenen faiz oranı indirimleri ve piyasaya sunulan çeşitli kampanyalarla Finzoom YMO endeksi 2014 yılının en düşük seviyesine ulaştı. 100,000 TL ve 120 ay vadede en uygun konut kredisi faiz oranlarınını %11.71 Finzoom YMO oranıya AkBank sunmaktadır. Ayrıca Vakıfbank geçen ay olduğu gibi %12.04, Garantibankası %12.06  ile endekse katılan bankalar arasında en uygun kredileri sunmaktadır. Konut kredileri faiz oranları ve YMO oranlarını aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.Konut kredisi pazarında, farklı bankaların müşterilerine farklı kampanyalarla çeşitli kredi ürünleri sunduklarını unutmamak gerekir. Kredi faiz, masraf ve her banka için aynı parametrelerın kullanıldığı YMO oranlarını Finzoom üzerinden inceleyebilirsiniz. 

Kredi faiz oranlarındaki değişim    
Temmuz ayında %13.40 seviyelesine düşen Finzoom Yıllık Ortalama Maliyet Oranı, 2014 Ağustos ayında gözlemlenen indirimlerle beraber %13.03 seviyesine geldi. 

Tüketici Kredilerinde Temmuz Ayı 
Ağustos ayında da tüketici kredi faiz oranlarında ciddi bir değişim gözlemlenmedi. Devam eden kampanyalı kredilerde Finansbank, Burganbank ve HSBC de faiz oranı artışı, Vakıfbank’da ufak çaplı bir faiz indirimi gözlemlenmedi. Bu kampanyalı kredide gözlemlenen cuzi faiz indirimi ve artışlarıyla geçen aya nazaran Finzoom ortalama YMO endeksinde %0.05 lik bir puan artışı gözlemlendi. Finzoom YMO endeksi Ağustos ayında %19.97 seviyesine çıktı. Önümüzdeki yaz dönemide ufak çaplı faiz indirimleri beklense de 2013’ün son dönemindeki yıl sonu kampanyalı faiz oranlarını tekrar yakalamak biraz zor gözüküyor. Finzoom üzerinden kredi  kampanyalarına ulaşabilir ve kendinize en uygun kredi ürününü seçebilirsiniz. İhtiyaç kredisi faiz oranlarına buradan ulaşabilirsiniz.


Gökhan Göğebakan
Finansal Analist
Facebook Hesabınla Yorumla
Yorumlar ve Cevaplar

USD/TL:5.7538 / 5.7642 EUR/TL:6.3654 / 6.3769   EUR/USD:1.1063 / 1.1063   GBP/USD:1.2211 / 1.2211
Bize ulaşın Finzoom SSS Reklam Çözüm Ortaklarımız Finansal Terimler Sözlüğü Site Haritası Gizlilik Politikamız
FINZOOM © 2010 - Tüm Hakları SaklıdırBulgaria Romania Invest in Bulgaria