Ana Sayfa
Ortaklık Programı Hakkımızda
Tavsiyeler & Haberler
Yönlendirme
Reklam
 
Tavsiyeler

Bağ-Kur’lular İçin Başvuru Süresi Başladı!

Yayın Tarihi
08.06.2015


12 ay ve daha fazla borcu olan Bağ-Kur’lular için başvuru süresi başladı. İsteyen borçlular üç aylık süreyi beklemeden bir dilekçe ile başvurarak borçlarından tamamen kurtulabilecek

Devlete borcu olduğu için emekli olamayan ya da hastane hizmetlerinden yararlanamayan 1.3 milyon Bağ-Kur’lunun borçlarından kurtulması için işlemler başladı. Birçok vatandaş SGK merkezlerine başvurarak bir dilekçe yazıp borçlarını sildirebiliyor. Bunun için verilen üç aylık süreyi de beklemeye gerek kalmıyor. Şirket ortakları da dahil tüm Bağ-Kur’lular borç sildirmeden yararlanabilecek. Tarım Bağ-Kur’luları ve esnaf da kapsamda olacak. Borçları sildirmek için en önemli şart ise borç süresinin en az 12 ay olması. Buna göre, 30 Nisan 2015 tarihi itibariyle geriye doğru en az 12 ay borcu olan her Bağ-Kur’lu, borcunu tamamen sildirebilecek. Borçları sildirmek için 3 aylık bir süre öngörüldü. Bu süre 31 Temmuz 2015′te sona erecek. Bu tarihe kadar borcunu ödemeyen, yapılandırmayan herkes sildirme işleminden yararlanacak ve kurum kendiliğinden borçları silecek. Borçlarla birlikte hizmetler de dondurulacak ve ileride istenirse yeniden para ödenerek emeklilik hesabına katılacak.

YAPILANDIRANA HAK


Temmuz ayını beklemek istemeyenler ise bağlı bulundukları SGK müdürlüğüne başvurarak bir dilekçe ile hemen borçlarından kurtulabilecek. Dilekçe verildikten sonra işlemler başlatılacak ve borçlar silinecek. Borcu silinen tüm Bağ-Kur’lular, eğer emeklilik şartlarını taşıyorlarsa hemen emekli olacak. Taşımıyorlarsa bu kez alamadıkları hastane hizmetlerine kavuşacak ve emeklilik için primlerini ödemeye başlayabilecek. Borcunu yapılandıranlar da bir diekçe ile başvurarak sildirme hakkını kullanabilecek.

ADIM ADIM iŞLEMLER

Bağ-Kur’lu olmanız gerekiyor.
Borç süresinin 12 ay ve daha fazla olması şartı aranıyor.
Hemen sildirmek için dilekçe vermeniz şart.
Dilekçe vermeyenler için son tarih 31 Temmuz 2015.
Borcunu yapılandıranların mutlaka dilekçe vermesi isteniyor.
Dilekçeler bağlı bulunulan SGK müdürlüğüne veriliyor.
Borcun tamamı siliniyor ve hizmetler donduruluyor.


Kaynak: MuhasebeNetworkFacebook Hesabınla Yorumla
Yorumlar ve Cevaplar

İlgili Kategoriler
Bakınız
USD/TL:5.5775 / 5.5875 EUR/TL:6.1922 / 6.2033   EUR/USD:1.1102 / 1.1102   GBP/USD:1.213 / 1.213
Bize ulaşın Finzoom SSS Reklam Çözüm Ortaklarımız Finansal Terimler Sözlüğü Site Haritası Gizlilik Politikamız
FINZOOM © 2010 - Tüm Hakları SaklıdırBulgaria Romania Invest in Bulgaria